• (bkz: doctor who)
    sadece görülmedikleri zaman hareket eden, görüldüklerinde taş kesilen yaratıklar. birisine dokunduklarında dokunulan kişiyi geçmişe gönderirler ve kişinin potansiyel zaman enerjisiyle beslenirler.
    (bkz: blink)
    (bkz: time of the angels)
  • bir doctor who evreni yaratığı.

kendileri hakkında söylenebilecek tek bir şey vardır: "sakın gözünüzü kırpmayın."

gördüğüm en dehşet verici yaratıklardan biridir.
  • korkudan aklımı sıçratan yaratıklar. bunların olduğu bölümü ilk izlediğimde resmen tırsmıştım, hala da aklıma geldikçe tüylerim diken diken oluyor.
  • steven moffat'ın yaratısıdır. çocukken oynadığımız bir iki üç tıp türü oyunlardan esinlendiğini söyler steven abimiz. tabii bu eğlenceli oyundan vashta nerada'yla beraber doctor who aleminin en korkunç yaratığını çıkarmak da ayrı bir marifet.

--- spoiler ---

sadece gözlemlendiklerinde var olan kuantum yaratıkları olarak gözünüzü bunlara diktiğinizde uzayda tek bir mekana indirgenerek taş olurlar; ancak gözlemlenmediklerinde kuantum parçaları kadar hızlı hareket ederler. yani don't blink :)) tabii en kuvvetli tarafları aynı zamanda zayıflıkları da: eğer birbirilerine bakarlarsa sonsuza dek quantum-locked olarak kalırlar yani bildiğin taş heykel olurlar. işte bu sebeple elleriyle gözlerini kaparlar ya ya... the time of angels ve flesh and stone bölümlerinde kanımca suyu çıkmıştır.

--- spoiler ---
  • doctor who evreninde ödümü bokuma karıştıran tek yaratık.
  • doktorun deyimiyle evrimin en korkunç ve ölümcül yaratığı/yaratıklarıdır. (bkz: the time of angels)(bkz: the angels take manhattan)
  • steven moffat'ın bir ortaçağ söylencesinden öykünerek yazdığını düşündüğüm hayali karakter.
    doctor who evreninde bu uzaylılar, kuantum mekaniksel ıvız zıvır sayesinde, düşmanları onlara baktığı an taş kesilip, göz kırpma anınızda ya da gözünüz kapalıyken size saldırabilecek tehlikeli elemanlar.
    moffat'ın bu hayali karakter için muhtemel esin kaynağı dediğim gibi ortaçağ'dan gelmekte.
    efsane şöyle:

ortaçağ'da bir mezhep, yılda bir kez belirli bir günde, tuhaf bir melek heykelinin karşısına geçip başlarını öne eğerek dua etmektedir. mezhep üyeleri, başları eğik dua ederken, meleğin ete kemiğe bürünüp, diz çökerek ettikleri dualar karşısında ağladığına inanırlar. tekrar heykelle göz göze gelince, melek heykeli ilk pozisyonundadır.
    bu mezhebe inanmayanlar da, onların tezini çürütmek için şunu söyler: "siz dua ederken uzaktan izledik, heykelin hareket ettiği falan yok!" keşişler de durur mu, yapıştırır cevabı: "çünkü heykele siz bakıyordunuz, bakmadığınız sırada heykel hareket ediyor."

melek var mı - check, ağlıyor mu - check, sadece göz kapalıyken mi hareket ediyor - check.

tezim doğrudur.

ayrıntılı okuma için morris engel'in fallacies and pitfalls of language: the language trap kitabını öneriyoruz.
  • bugüne kadar beni gerçekten korkutmayı başarabilmiş tek dizi / film yaratığı. muhteşem bir konsepti muhteşem bir şekilde işleyen doctor who ekibine de sonsuz saygılarımı sunuyorum.
  • --- `blink, the time of angels, flesh and stone spoilerı herhalde ` ---

weeping angel dediğimiz görünüşü yüzünü elleriyle örtmüş kanatlı heykeller gibi olan bir doctor who uzaylı ırkıdır efendim. bunlar doktorun en tırstırıcı düşmenlarındandır. blink adlı süper ötesi bölümde ve sonra da the time of angels ve flesh and stone bölümlerinde görünüp insanı çok feci bir şekilde korkuturlar.

bu "melek"lerin gücü kişiye dokunarak zamanda geriye gönderebilme yeteneğidir böylece o kişinin yaşayamadığı potansiyel yaşam enerjisiyle beslenirler. ayrıca fiziksel olarak da fazlasıyla güçlüdürler.

weeping angel ların çok ilginç bir korunma mekanizması vardır doktor buna quantum lock diye açıklar. şöyle ki bir weeping angel ancak kimse kendisine bakmıyorsa haraket edebilir. biri ona baktığı anda kilitli kalır ve heykel gibi kıpırdayamaz. bu işin kötü yanı çok hızlı olduklarından bir göz kırpma süresinde de sizi ortadan kaldırabilirler.

daha da kötü olan weeping angel'ın görüntüsü de bir weeping angel gibi davranır yani bir resmi veya kayıdı da size tırstırıcı bir melek katil olarak geri dönecektir hayırlı olsun.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap