şükela:  tümü | bugün
 • fanatik wehrmacht hayranı.
 • wehrmacht'ın gelmiş geçmiş en muazzam ordu olduğu fikrine kapılan ve nazi'lerin savaşı kazandığı alternatif bir tarihin yılmaz düşleyicisi olan fanboy/fangirl.
 • türkiye'de şaşırtıcı büyüklükte bir populasyonu olan mal türü. askeri tarih alanında, özellikle 2. dünya savaşı ile ilgili konuşmaların kanseridir.
 • wehrmacht'a laf ettirmeyen fanatik hayranlara verilen argo isim.

  geçen haftalarda gecenin bir saati evde oturmuş televizyonda kilosu 10 dolara alınan 5.sınıf bir aksiyon filmi izliyorum sırf kafa rahatlatmak için, bu gruba mensup olduğunu düşündüğüm birisi sözlükten özel mesaj yolu ile tacize başladı. önce "dur ya filmden kopmayalım bak köpekbalığının üçüncü kafası çıkacak radyasyonlu varili ısırdı." dedim yanıt vermedim ama mesajların ardı arkası kesilmeyince en sonunda bir-iki cümlelik öylesine bir yanıt yazdım. hay yazmaz olaydım, mesaj bombardımanı artarak devam etti. hayır gelen mesajlar da adam akıllı şeyler olsa neyse. "sen kim oluyorsun da alman ordusuna laf ediyorsun ulan, tiger tankı adamın ağzına sıçar!" minvalinde saçma sapan şeyler. en sonunda dayanamadım; "ya hocam hitler'le birlikte tüfek mi çattınız stalingrad'da bu ne özgüven, nerden geliyor bilgi?!" diyerekten arkadaşı engelledim de kurtuldum ama olan bizim filme oldu. sonra bir yerde karşıma bu kavram çıkınca iki kelam edeyim dedim.

  hepimizin hayatının bir döneminde bu tip arkadaşları olmuştur. bu arkadaşlar gelirler, böyle tank top, 2. dünya savaşı muhabbeti açılınca hemen otomatik bir şeyleri söylemeye başlarlar. yani özellikle erkek çocukları meraklı böyle tanka, uçağa. e filmlerden falan da görülüyor elbette böyle şeyler. elbette filmlerin savaşı tam olarak yansıtma şansı asla yok ama işte özellikle propaganda kafasıyla çekilen filmlerinde tanklar, uçaklar, silahlar bol bol göründüğünden ve aslında bu aletlerin sürekli gösterilmesiyle işin arka planı sürekli olarak kapatılıp olay hababam aksiyona dayandığından bir süre sonra "yok ya aslında 1 tiger tankı 50 tane sherman eder panpa" kafasında gençleri ortada görmek durumunda kalıyoruz.

  açıkçası bu tip arkadaşlarla anlaşmak zor. ben entrylerimde bu konuları çok anlattığımdan zaman zaman acayip mesajlar alıyorum bunlardan. başlarda mümkün olduğunca da yanıt yazıyordum ama gördüğünüz gibi "-dum" dedim artık yazmıyorum, yazmama nedenim de şu, laf anlatmaktan yoruldum. çünkü bu tip kişilerin size mesaj yazmasının amacı: "sen fikrini söyledin ama benim fikrim de bu" değil. "benim fikrim bu. sen o savaşta savaşan adamı getirip benle konuştursan dahi fikrim değişmeyecek ve sen de bu durumda benim fikrimi kabul etmek durumundasın!" olduğu için konu bir yere varamıyor. istediğiniz tarihsel kaynaktan alın anlatın, örnek verin yok olmaz. bu tiplerin kafasındaki yıkılmaz wehrmacht imajı bir türlü değişmiyor. yani tamam bana da estetik gelir bazı alman savaş sanayisi ürünlerini de yani bazı gerçekleri de kabul etmek lazım körlemesine herşeyi kabul etmek yanlış. bir ölçün biçin kafanızda. tamam ben de panther tankı sürmedim ama kaynaklar var, raporlar var açılıp bakılabilir yani.

  bu ekibin karşısındaki müttefik fanatikleri de en az bunlar kadar fena. yani panther dersin önüne koyar panther taretinin kırılmış fotosunu. tiger dersin hooop o değişmez "tiger zaten çok karmaşık bir mekaniğe sahipti rusların vurduğundan daha fazlası yolda bozuldu." argümanı gelir. ya arkadaşım tiger mekanikçisi misin neyin karmaşıklığını biliyorsun da yolda kalmış bilmem ne? neticede bizim bu ekiplerin saplantıları bir türlü gitmez, objektif bir değerlendirmeye oturmaz konu. malum geçenlerde panther ile ilgili biraz sempatik bir yazı yazayım dedim, ouuuuvvvvv paragraf paragraf beylik lafları yazanlar mı yok o öyle değilciler mi ya tamam ben de biliyorum çoğu şeyi de biraz da ufkunuzu açın yahu, hep aynı şeyleri tekrarlayıp durmayın.

  bunun en önemli nedeni ülkemizin 2. dünya savaşı'na girmemesinden mütevellit o dönemdeki askeri ve siyasi hususlarla ilgili çok ciddi türkçe kaynak eksikliğinin olması. bu da insanları her bulduğu türkçe yazıyı okumaya itiyor ki o tip kaynakların çoğu da yalan yanlış neler yazıyorsa artık okuyanların çoğu alıp o argümanları kullanıyor. üzerine de abuk sabuk propaganda belgeselleri izleyip saçma holivut filmleri de gelince kafalar yanıyor maalesef. halbuki bu tip şeylerin karşılaştırılmalı olarak düzgün kaynaklardan okunması lazım. eğer öyle yapılmazsa bu defa tek noktaya yükleniyor insan ve diğer tarafı görmez oluyor. mesela geçenlerde yine böyle bir arkadaşla konuşuyoruz karşılıklı, arkadaş bu arada müttefik hayranı, "yahu dedim sen böyle diyorsun da alman üretimi 1944 yılında pik yaptı.", ki 1944 yılı alman yenilgisinin netleştiği yıldır, şaşırdı kaldı. ilk defa duyuyormuş bunu. ya dedim bak 1944 yılında üretim had safhaya çıktı ama ürün kalitesi yerlerdeydi. şimdi işi böyle değerlendirmek lazım. yoksa ben de kırık panther tareti resmi koyarım ama onun bir geçmişi var bir hikayesi var be abicim az biraz girin işin içine madem seviyorsunuz. okuyun inceleyin derinlemesine azıcık.

  yalnız bunun bir tık ötesi var o çok tehlikeli. normalde bu tip arkadaşlar zararsızdır çoğunlukla ve hayhöy diyerek geçersiniz ama bu gruba mensup bazı arkadaşlar hayranlık olayını bir adım ileriye taşıyıp nazilerin savaş suçlarını falan savunmaya çalışıyor ki bu işin çok pis tarafı. cinayetin meşruiyeti olmaz, ben sürekli bu konuyla ilgili başlıklarda yazmaya çalışıyorum, wehrmacht farklı nazi farklı, waffen-ss var, yerel polisler var, işbirlikçiler var falan fıstık diye anlatıyorum, konunun ayrıntılarını aktarmaya çalışıyorum ama maalesef wehraboo olanların önemli bir kısmının bu ayrımlara dikkat etmeden alman güçlerince yapılanları görmeme ya da "yok ya abartıyorlar" gibi bir yaklaşımı da var. bu konuda resmi bir çalışma, üniversite tezi veya akademik bir girişim var mı bilmiyorum ama konu hakkında yapılan en geniş değerlendirmeyi albrecht koschorke'nin yazdığı, iletişim yayınları'ndan çıkan "hitler'in kavgam'ı üzerine bir analiz, nasyonal sosyalizmin poetikası" kitabına bir giriş yazan tanıl bora'dan okudum ben. tanıl bora o yazısında türkiye'de kavgam kitabının satış miktarlarına değinerek güzel bir yazı yazmış ve tehlikenin önemine dikkat çekmiş. aslında bu konu üzerinde ciddi analizler yapılması gereken ve özellikle gençleri çok yanlış çıkarımlara yönlendirebilecek tehlikeli alanlarla dolu ince bir konu. hastalıklı bir ideoloji olan nasyonal sosyalizm özellikle yahudi düşmanlığı konusunda radikal dinci terörist örgütlerle ortak sayılabilecek bir söyleme sahip ve bu noktadan yüründüğünde gençleri çok yanlış yönlere sürükleyebilecek bir yaklaşım ortaya çıkıyor. şu anda ortalama bir kitapçıya gidin bakın, kavgam kitabının kontrolsüz onlarca baskısını görürsünüz ve bu kitap, korsan kopyaları da sayarsak, türkiye'de binlerce satıyor her sene. okunması gayet zor ve curcuna bir kitap ama bu durum içindeki fikirlerin yayılması ve benimsenmesi için bir engel değil. ayrıca bu durumu besleyen sayısız saçma salak youtube kanalı, internet sitesi falan da var. yani anlatmaya çalıştığım şu, gerçekten riskli bir bilgi akışı topluma doğru sürüyor bu alanda ve eğer doğru düzgün yayınlar çıkmazsa bu hayranlıklar acayip fanatikliklere dönüşebilir.

  sözde kısa yazacaktım ama hafiften tuğla gibi oldu entry. neyse sağlık olsun.
 • lantirn reyizin dediklerinin bir coguna katilmakla beraber bu konuda kendisiyle celistigim bir kac noktanin oldugunu da belirtmek isterim.

  oncelikle sunu soyleyim lantirn161 abimiz şu sozlukte ki ender degerlerden biridir. zaten askeri konularda takip ettigimiz 2 kisi var biri lantirn161 digeri de anglachelm reyiz.(bkz: anglachelm)

  her neyse konuya donecek olursak , ozellikle ulkemizde 2. dunya savasiyla ilgilenip sacma sapan bir sekilde taraf tutan insan sayisi cok fazla. oncelikle sunu belirtmek gerekir ki biz ulke olarak bu savasin bir tarafi degildik ( 1945 te savas bitmeden hemen once almanya ya savas ilanini saymazsak). bu savasin bir tarafi olmadigimiz icin de aslinda en objektif degerlendirmeleri yapmasi gereken bir topluluguz. ancak ne hikmetse az biraz milliyetci goruste olanlar almanlari , komunistler ruslari , liberal tayfada muttefikleri destekleme cabasindalar. oysa ki biz taraf degiliz. eskiden lantirn in yazilarini okurken (kendisinede yazmistim) şoyle dusunuyordum; ya bu adam naziler ve onlarin yaptiklari soykirimlar ,insanlik suclari vs hakkinda yaziyorda neden muttefiklerin yaptiklarini ya da ruslarin insanlik suclarini vs yazmiyor . sonra kendisinin verdigi cevabi da goz onune alinca hakli olduguna karar verdim. adam x bir konuda yaziyor diye ama rakipleri de şunu sunu yapmisti diye eklemek , o konuyu da anlatmak zorunda degil. misalen polonya da almanlar tarafindan soykirima ugratilan yahudiler hakkinda bir entry yazilirken ama muttefiklerde dresden in icinden gecmis tas ustunde tas birakmamisti diye not dusmek zorunda degil. ya da adama mesaj atip yahudileri yazmissin da dresden i gulaglari niye yazmiyorsun demek dogru degil.anlatilan konu neyse onu anlatirsiniz. bu sacmalik mesela bizim insanimizda cok var. futbol basliklarina bakiyorsunuz x takima haksiz penalti verilmis ama y takimi da 2 hafta once ofsayttan gol atmisti gibi sacma sapan birbiriyle alakasi olmayan argumanlar var. burda yani 2. dunya savasi basliklarinda da bu durum soz konusu. ıste bunun en buyuk sebebi ise taraf olmamiz veya olmaya calismamiz.

  ıkinci katilmadigim nokta ise nazilerin kitap yakmalarini falan elestirip sonra nazizim hastalikli bir dusunce oldugu icin kavgam okumakta hastaliktir sonucuna ulasmasi. kitabin iyisi kotusu olmaz. siz okur olarak degerlendirir almaniz gerekeni alir yorumunuzu yaparsiniz. aslinda tam tersi ikinci dunya savasiyla ilgili insanlarin kavgam i daha cok okumasi hitler i antisemitistik dusunceye iten ve milyonlarca insani topluca gaz odalarinda zehirlemek suretiyle oldurme psikopatligina goturen olaylari da gormek ogrenmek lazim. herifin deliliginin hakikaten siniri yok. muthis agdali ve anlasilmasi zor bir kitap hatta soyle soyleyim bir cok yeri anlamsiz cumlelerden olusuyor. ancak cikipta ulkemizde kavgam cok satiliyor bakin bu cok zararli bir kitap toplatilsin satilmasin vb argumanlarin nazilerin kitap yakma ayinleriyle ayni dusunce yapisinda oldugunu dusunuyorum. yanisi kitap okumak kotu degildir siz icinde yazilanlarin dogrulugunu yanlislarini ne kadar ayirt edebiliyor ve bir yargiya varabiliyorsunuz asil mesele budur. bir fikri bir dusunceyi yasaklayarak ancak ve ancak onun topluluk icinde ki sempatisini ve taraftarlarini artirirsiniz. nazilerin yaptigi yanlislari , antisemitistik dusunce yapisini ve bunun sonucunda ortaya cikan milyonlarca insanin avrupanin gobeginde zehirlenerek gaz odalarinda oldurulmesini daha cok anlatmali daha cok goz onune sermeli ki bunun sonuclari herkes tarafindan gorulsun ve bilinsin. aksi takdirde o bahsettiginiz sacma salak youtube kanallarini , forumlari , internet sitelerini , kavgam kitabinin satisini falan yasaklamak son kertede ancak bu fikre ve ideolojiye yakinlik duyan genc ve henuz karakteri oturmamis kisilerin daha saplantili sekilde baglanmasini saglar.

  ıste bu baslikta da bahsedilen wehraboo konusu bu temelden yola cikarak olusan bi zumredir. batili kaynaklar filmler diziler holiwoodlar tarihciler belgeseller ne kadar canavar bir almanya ve nazi rejimi gostermeye calisirsa bu fikre ucundan kiyisindan ilgi duyan kisiler bu fikre dahada kuvvetli sekilde baglanacak ve o zaman lantirn reisinde dedigi "benim fikrim bu. sen o savaşta savaşan adamı getirip benle konuştursan dahi fikrim değişmeyecek ve sen de bu durumda benim fikrimi kabul etmek durumundasın!" dusuncesinde adamlar daha cok yetisecek ve aslinda o zaman kontrolden tamamen cikacaklar. burada yapilmasi gereken tarihi bilgiyi oldugu gibi nötr ve objektif sekilde okuyucuya aktarip onun bir cikarim yapmasini ve yorumlamasini beklemek. yoksa tarafli bir yazi yazip alman sempatizani gencin onune koydugunuzda ya da tam tersi almanlari wehrmacht i gereksiz yuceltip bunu bir komunistin onune koydugunuzda kisi sorgusuz sualsiz burada yazilanlari reddecek ve savundugu seye dogru ya da yanlis olsun daha da koru korune baglanacaktir.

  bu koru korune baglanma meselesi de sonuc olarak bilgi olmadan fikir sahibi olma meselesine geliyor. adam arastip edip bilgisiyle oturup panter tanki hakkinda yazi yazmis dallamanin biri cikip abuk subuk mesaj atmis. ben mesela ikinci dunya savasi tarihine muthis ilgi duyarim cok buyuk bir hobim. ama mesela tanklarin ya da ucaklarin stukalarin panterin t 34 un teknik ozellikleri falan hic bir zaman ilgimi cekmedi bu birazda belki de mekanik islerden hoslanmadigimdan olabilir. benim ilgilendigim sey savas tarihi haritalar stratejiler generaller muharebeler vb ilginc bilgiler. ama o dallamanin kalkip lantirn gibi bu işte bilgili olan bir adama mesaj atip sen ne anlarsin yeaaa tarzinda yaklasmasi , bu tamamen bilgi eksikliginin ve yazarin tarafsizligini kaybetmesinin sonucu gelisen bir durum. yarin kalkip sovyet rusya nin savas suclarini anlatan ve yerden yere vuran bir entry yazsan komunizm sevdalisi fanboylardan yuzlerce mesaj kufur alirsin ama 2 iki gun sonra alman tarafina giydiren bir yazi yazsan bu sefer sana kufreden adamlar seni ilah ilan eder. tam tersi icin de gecerli. burada ki en buyuk sorun tarafsizligi kaybetmemek cunku biz ulke olarak bu savasin bir tarafi degildik. onun icin bilgiyi verip en sonunda naziler canavardi , komunistler barbardi, hitler cani stalin kasap , amerikalilar soyle boyleydi tarzinda yazi yazmak sadece taraflar arasindaki kini korukler ve kutuplari daha da sivrilestirir. tarihi konularda malumat verilirken bence en dikkat edilmesi gereken konu tarafsizligin korunmasidir.

  sonuc olarak entry tugla olmadan kapatirken sunu da ekleyim ; bu tip wehraboo , red army fanboy ya da allies fangirl falan fişman gruplarin olusmamasini engellemek, tum dunyada bilginin akisini tarafsizca ve kesintisiz olarak saglamaktan ve her iki tarafinda yaptiklarini isledikleri insanlik suclarini ve ikinci dunya savasinin insanligin kalbinde actigi derin yaralari anlatip tekrar yasanmamasi icin elden geleni yapmaktan geciyor.
 • 2. dünya savaşı'ndaki alman generallerinin üniformalı fotoğraflarına bakarak mastürbasyon yapan tip.

  edit: başlık linki değiştirildi.
 • sözlükte çok rastlanan güruh. sadece taktik oluşturup lojistik, strateji, ekonomi, istihbarat ve tasarım gibi teferruatlardan (!) anlamayan; kendi çağının bile gerisinde kalmış; batılı ve rus muadillerinin aksine subaylarını biatçı, cahil, kültürsüz ve tek yönlü askerler olarak yetiştiren bir orduyu öve öve bitiremezler.
 • kaynaksizliktan cok etkin de olsa stug ııı gibi ucubeyi ana muharebe tanki yerine kullanan, lojistiginin bel kemigini atlarin olusturdugu bir orduya tapan gerizekalilara karsi diger tarafi tutan gerizekalilarin taktiklari cringe sifat.

  firindan ekmek cikarir gibi ucak, tank, kamyon basan amerika ve amele isi de olsa akillica tasarlanmis araclari ve amele surusunden farksiz kizilordu tarafindan tost edilip yenilmis herifler zaten. alternatif tarih de olsa ayni rakiplere yine yenilirler.

  iki tarafin gazileri yillar sonra bir araya gelince birbirlerine dostca davraniyor, savasta dedeleri bile bi bok yapmamis yarrak kafalilar birbirini yiyor.

  siz ilgilenmeyin bu islerle birader, tiktok falan cekin otede.
hesabın var mı? giriş yap