şükela:  tümü | bugün
 • rheinland sehirleri ve civar illerde resmi olmayan tatil günü. almancilar bu günü genelde türkceye kadinlar günü olarak cevirirler. erkekler bu güzel karnaval gününde gelenek olmasi hasebiyle kravat takarlar, kadinlar bu kravatlari keserler ve kravati kesilen erkegi öpmek yükümlülügü altina girerler.
 • almanya rhineland bolgesinde kutlanan bir festival günü. ancak bugün ayni zamanda bir cok hiristiyan ülkede fat thursday olarak da kutlaniyormus.yemesi icmesi bol bir gun kisaca.

  kelime almanca'nin tipik ozelligi olan birlesik bir kelime. parcalara ayirinca daha kolay anlasiliyor.
  weiber = almanca eski dilde kadin
  fastnacht = festivali

  weiberfastnacht gun olarak , bu yil bugündür. zamanlamasi asil karnaval oncesi son persembe'ye denk getiriliyor sanirim. bu sabah tren'de ve düsseldorf hbf'de gordügüm kadariyla kadinlar bugün cok güzel giyinmisler. bazilari maskeler takmis yada karnaval kiyafetleri giymis. bugün sembolik olarak kravat takan erkeklerin kravatlarini kesecekler ve aksam disari cikip, icip dagitacaklarmis.

  alman is arkadasimin tespitine göre almanya'da dogumlar cogunlukla aralik basinda oluyormus, sebebi bugün kadinlarin disari cikip kafayi bir guzel cekmesiymis.
 • almanya'da rhein bölgesinde an itibariyle kutlanan, aslında adından da anlaşıldığı üzere normalde "yaşlı bayanlara" özgü olan (alt=eski,yaşlı /-weiber= kadınlar,hatunlar) karnaval kutlaması.

  şimdiyse genç yaşlı herkesin deli gibi içki içerek kutladıkları sey.

  gerekli mi? değil aslında.
 • dogma büyüme köln'lüyüm. hatta ultra entegre olmus türk asilli almanlardanim. nefret ediyorum karnaval kutlamalarindan. ve bu konuda yalniz degilim.