şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: weihenstephan)
 • hayatımda içtigim en güzel bira. almanlar bu işi biliyor dedirten cinsten .türk biralarındaki o acı tadı sevmeyenler bu birayı acilen içsinler derim .içimi yumuşak ,enfes
 • bardağa konduğunda renginin açıktan koyuya gidişi, tadı, gövdesi mükemmel alman birası

  evde klonunu yapmak isteyenler için reçetesi:

  19 lt.
  og: 1.058 fg: 1.016 ıbu:15,4 srm: 5,1
  abv: %5.5
  kaynatma süresi: 90 dk.

  2 kg alman buğday maltı
  2.5 kg alman pilsner maltı
  0.5 kg almanmelanoidin

  30 gr. hallertau mittelfruh ş.o.(kaynama başladıktan 30 dk. sonra atılacak 60 dk. )

  mangrove jack m20

  yapımı:

  sadece buğdayları 45 derece suya atıp 15 dk. protein dinlendirmesi yapın (protein ı), ısıyı 51 dereceye yükseltin diğer maltları da atın 15 dk. bekleyin(protein ıı). ısıyı 65 dereceye yükseltin 40 dakika (şeker). ısıyı 72 dereceye yükseltip 20 dk. tutun (dextrin) ısıyı 78 dereceye yükseltip mash-out yapın. yağmurlama suyu sıcaklığını bulamadım o yüzden ben 77 derece su ile yapıyorum. kaynama başladıktan 30 dakika sonra şerbetçi otunu atıp 60 dk. daha kaynatın. şırayı 22 dereceye soğutun, mayayı ekin ve 21 derecede 2 hafta fermante edin. 210 gr. şeker ile şişeleyin 2 ay bekleyin, afiyet olsun.
 • mükemmel lezzetli, yumuşak içimli alman birası.
 • weisse beer denilen türkçesi beyaz bira olan buğday birası. renginden dolayı herhalde. weizen de buğday demek, ordan da kıllanıyorum ama almanca bilenler yazsınlar alta.
  yıllardır almanya'ya gidince illaki içtiğimiz biraydı. erdinger de iyidir.
  bardağa doldurma ritüeli vardır. önce şişenin 5 de 3 ü veya 4 ü bardağa döküldükten sonra şişenin dibi güzelce çalkalanıp bardağa köpüğüyle eklenir. böyle yapmazsanız şişenin dibindeki tortu dipte kalır ki biranın tadı bi moka benzemez. dolayısıyla şişeden içilmez.
  son birkaç yıldır tr' de de neyse ki her yerde bulunuyor. ilk başlarda "bardak getirim mi?" diye soran veya öküzleme efes koyar gibi bardağa koyan garson tayfası da sunum şeklini öğrendi nihayet. artık ders vermek zorunda kalmadan içiyoruz biramızı. ha bir de fransizkaner var. o da iyi.
 • içimi çok zevkli, dünyanın en güzel birası. üzücü bir anımı paylaşayım geçen sonbahar almanya'ya gittim erasmusla kafamda weihenstephan hayalleri kuruyorum "oraya gidince çılgın içerim, weihenstephan ırmağında yüzerim, beni weihenstephan yağmurunda yıkasınlar"* temalı. gittim weihenstephan yok hiçbir yerde. gittiğim yer de münih'in dibi yani her çeşit bira var benim gönlümün efendisi yok. işin daha da ilginci bir alman arkadaşa bu durumdan bahsedince "hayatımda o birayı hiç duymadım" falan dedi büyük şaşkınlıkla, inatlaştık dedi belki sadece türkiye'de üretilen bir alman birasıdır. dedim ulan dünyanın en güzel birasını nasıl bilmezsin alman olacaksın güya.

  neyse iddiaya girdik varsa ben sana bulup alacağım dedi. ben de durur muyum hemen açtım internetten gösterdim birayı sus pus oldu. ama erasmus boyunca yine de o birayı bulamadım. ve bana hala weihenstephan borçlusun benedikt efendi :(
 • gercekten hos icimli bir bira
 • helles'i şaşırtıcı derecede yumuşaktır, tadı gayet hoştur.

  ayrıca dünyanın en eski brewery'sine sahip olmakla övünürler ki 1040 yılında kurulmuştur. yamulmuyorsam münih'in biraz kuzeyinde üretilmektedir ve tum* ile yakın ilişkiler içerisindedir. üniversitenin weihenstephaner kampüsünde gıda teknolojisi ile ilgili bölümlerin yanı sıra biracılığın kadim sırları da hevesli öğrencilere öğretilmektedir.
 • bira gurmelerinin vazgeçemediği marka.
 • içince tam olarak şöyle hissettiriyor.
  hani türk pop müziği dinledikten sonra emek verilmiş bir yabancı müzik dinlersiniz ya; hah işte o anki his...
  (bkz: adamlar yapmış)
hesabın var mı? giriş yap