şükela:  tümü | bugün
 • almanya ve avusturya'da noele dogru sehir meydanlarinda * kurulan, yanyana dizilmis standlardan olusan acik hava pazari.
  özellikle cocuklar icin cennet gibidir buralar. birbirinden lezzetli lebkuchenlar , marzipan stollenlar her türlü weihnachtsgebaeck , siste cikolata kapli meyvalar ve türlü türlü sekerlemeler weihnachtsmarktlarin klasiklerindendir. ayrica özellikle sogukta icinizi isitan glühwein aksamlari, pazar isil isil olmusken mutlaka icilmesi gereken bir seydir. weihnachtsmarktda noele özgü yiyecek ve iceceklerin yani sira cesitli süsler, celenkler, ev yapimi objeler ve kücük hediyelik esyalar da bulabilirsiniz.
 • cermen diyarlarini kasim sonu ve aralik boyunca zevkli ve eglenceli yerler haline getiren acik hava yilbasi pazarlari. weihnachtsmarkt boyunca, sehrin ana caddeleri isil isil süslerle donatilir, normal zamanlarda trafige kapali tas yollara sia sira agac kiosklar yerlestirilir. bunlarda yilbasiyla ilgili her türlü hediyelik esya, ve en önemlisi yilbasina özgü alman sicak sarabi glühwein satilir. cüzi fiyatlarla, alman mutfagini deneme sansi elde edilebilir burlarda, tabi domuz eti faktörünü göz önünde bulundurarak.
  normalde aksam saatlerinde hayalet sehir havasina bürünen bi sokaklarda, yilin bu dönemi ayni saatlerde kalabaliktan yürümek imkansiz hale gelir. köse baslarinda, noel baba kostümlerine bürünmüs 60+ yas ortalamali mini orkestralarin caldigi yilbasi sarkilari, dönme dolaplar, carpisan otolar görülmeye degerdir.
 • isiklarin su gibi aktigi, alkolün isil isil parildadigi ecnebi mekani.
  dekora emek harcanmissa ortamin büyüsünden gecilmez..
  favori bremen'dir..
 • (bkz: weihnachten)
 • genellikle bu yilbasi pazarlarinin güzelligi sehrin büyüklügüyle dogru orantilidir. ancak cogu kisiye göre münster bu kurala bir istisnadir. büyük bir sehir olmamasina ragmen (250 bin civari nüfus), cok güzel bir weihnachtsmarkt'i vardir bu sehrin.
 • nürnbergte duzenlenenin adi ozellikle christkindlesmarktdir *
 • dandik, ya$ ortalamasi yuksek ve gri alman $ehirlerinde bile oldukca kalabalik ve renkli olabilen, turkiye'de herhangibir e$lenigi olmayan $ey.. aslinda osmanli zamaninda ramazan doneminde kurulan panayirlarin birebir kar$iligini verdigi soylenebilir. ke$ke ulus olarak toplumun birbiriyle direkt kayna$tigi bu tarz organizasyonlari ya$atma beceresine sahip olsak.

  ak$amlari yururken izmir enternasyonel fuari kalabaliginda olur, yaninizdaki adamla iki cift laf edemezsiniz millete carpmamak icin.
 • ramazan ayında cıvıl cıvıl olan sultanahmet civarını hatırlatır bana bu weihnachtsmarktlar. yanından yöresinden geçseniz bile insanın içini kıpır kıpır ediyor cidden.
 • viyana'da su siralar her aksam saat besten sonra cocuk, genc, yasli demeden herkesin dolustugu mekanlar. güzel sosyallesme ortamlaridir.