şükela:  tümü | bugün
 • ren nehrinin kenarinda basel ile ic ice olan bir almanya sehri, kutu gibi. yuruyerek basel'e, fransa st.louis'e gidebiliyorsun. hatta burada st.louis'e giden ren nehri uzerine yapilmis bir yaya ust gecidi vardir. yamulmuyorsam dunyanin en uzun yaya ust gecididir, avrupa birligine aittir..

  basel'e yakin olan merkezine basel/weil am rhein de dendigi gorulmustur. genellikle cok turk yasar burada, hatta gittigimde almanlar burada turist olmus demistim.
 • isviçre ve fransa sınırında küçücük bir alman şehridir. türk nüfusu yoğundur. basel'den 8 numaralı tram'a binerseniz tram sınırı geçerek sizi almanya'nın bu şehrine götürür. weil am rhein'dan binebileceğiniz 16 numaralı belediye otobüsü ise sizi bir diğer alman şehri lörrach'a götürür, işin ilginç tarafı bu otobüs rotası dahilinde isviçre'nin bir sınır kapısından girer diğer sınır kapısından çıkar. bu açıdan bu otobüse binmek bana hep çok keyif vermiştir. diğer taraftan isviçre, fransa ve almanya'nın kesişiminde bulunan üç ülke köprüsü anlamına gelen dreiländerbrücke üzerinden yürüyüp rhein nehrini aşarak fransa'nın küçük st. louis şehrine de geçebilirsiniz. dreiländerbrücke'nin etrafında bir sürü avm vardır ve fiyatlar isviçre'ye göre inanılmaz ucuz olduğundan oradan gelen vatandaşların akınına uğrar. nispeten uzak bir şehir olan bern'den dahi buraya alışveriş yapmaya gelen insanlar vardır. ve tahmin edebileceğiniz gibi bu durum türklerin gözünden kaçmamıştır. bu yüzden isviçre tarafından sınırdan girdiğiniz zaman ki benim bu işi yürüyerek yapmışlığım vardır, antep ocakbaşı, narlı süpermarket, nurhak sigorta gibi tabelaları görmeniz ve basel'e göre yaşam standartları daha düşük olduğu için evlerin yapısının bir anda gözünüze kötü görünmesiyle kendinizi türkiye'ye gelmiş gibi hissetmeniz çok muhtemeldir.
 • geçmişte farklı farklı zamanlarda 1 ay kaldığım küçük alman şehri.
  şehir hakkında genel olarak bilgi verilmiş zaten, küçücük bir yer, türk nüfusu fazla ama şehrin almanlığını bozacak kadar değil.
  basel ile iç içe zaten, dreiländerbrücke'den geçince de fransa'dasınız. bu köprünün yanındaki banklardan birinde saatlerce oturmuştum, ren nehri ve gün batımı ikilisi bana aylarca etkisi sürecek kadar huzur vermişti.
  aynı köprünün yanında avm var, isviçreliler alışverişe buraya gelir genelde.

  tren istasyonun olduğu yukarı taraf daha sakin, almanlar daha çok o tarafta oturuyor gördüğüm kadarıyla. hauptstraße tarafı. kocaman bir müller var burada, gezmesi çok keyifli, bir sürü parfüm almıştım zamanında.

  lörrach buraya çok yakın, çok güzel bir yer, yolunuz weil'a düşerse lörrach'ı da görün mutlaka -gerçi yolunuz neden weil'a düşer o kısımdan emin değilim-.

  freiburg da buraya yakın, teyzemle sık sık gidip gezerdik. freiburg zaten mükemmel bir yer, tam yaşanılacak şehir. neyse konumuz bu değil.

  weil am rhein'dayken kahve ve krep eşliğinde ren nehri'ni izlemek isterseniz ice and fire cafe'yi tavsiye ederim, biraz daha lüks bir yer olsun isterseniz curly's de var.

  küçük olmasına rağmen yaşanılır bir yer, her şey var.
  çok güzel anılarım var, bir an önce tekrar gidebilirim umarım.