şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • maoi ya da ssri olmayan, aslinda nasil isledigi tam olarak bilinmeyen bir antidepresan. zyban adli ilacla ayni maddeyi (bkz: bupropiyon hcl) icerir. turkiyede piyasaya cikmamistir daha.
 • manik depresyona yatkinligi olan depresif hastalara ssri verilirse duz duvara tirmanma ihtimalleri oldugu icin boyle durumlarda wellbutrin tercih edilir genelde. gereken dozaj kisiden kisiye, hatta ayni kisi icin bile donemden doneme degisir, iyi ayarlanmasi ve takip edilmesi gerekir.
 • ayni zamanda uyarici etki gosteren antidepresan, amfetaminlerle benzer yapidadir,ozellikle dietilpropion adli diyet ilacinin ikizi gibidir. bu nedenle is basvurularinda istenen illegal ilac testlerinden pozitif sonuc cikmasini saglayabilir. bu ilaci kullanmis bir suser olarak belirtmek isterim ki ssrilerden cok daha etkilidir, sigarayi biraktirir,epey bir kilo verme durumu soz konusu ayriyeten insani daha canli , enerji dolu ve uretken yaptigini da gozlemledim. ayni zamanda konsantrasyon ve yaptiginiz ise odaklanma seviyesi oldukca yukselir,add tedavisinde kullanilmasi gayet normaldir, cunki beyinde dopamin seviyesini artirdigi icin konsantrasyon seviyesini de artirmaktadir tipki ritalin ve benzerleri psikostimulan ilaclar gibi. ilacin halen neden turkiyede satilmadigini anlamis degilim, insanlari daha uretken pozitif yaparken, sigara gibi aliskanliklardan kurtulmasini sagliyor, patent suresi biten bu ilaci halka bedava dagitmalari lazimken turkiyede uretimi bulunmamaktadir. sigarayi biraktiran zyban adli formulu de devlet tarafindan odenmez ve 130 milyon gibi fahis fiyata satilir. sanirim turkiye de sigara tuketimi onemli bir pazar oldugundan bu ilacin sigarayi birakmadaki pozitif etkisini fazla duyurmamak icin bu yol denenmektedir. en yeni ilaclari hemmen memlekete getiren, amerikanin yasakladigi ilaci hemen bizde de yasaklayan saglik bakanligi, boyle verimli bir antidepresanin memlekette uretilmesine sicak bakiyormu bilinmez.
 • tahminimce insanı ağzına sıçarak iyileştirme yolunu izleyen ilaçtır. almaya başladığımdan beri -ki bugün 4. gün oluyor- garip durumlar gözlemliyorum kendimde. her geçen gün biraz daha tırmanan sinirim bugün nihayet krize dönüşmüştür. tam olarak sinir krizi gibi bir şey değildi fakat şöyle bir şeydi:
  en başından başlayayım. doktora gitme yanlısı değildim başlarda. zira birkaç yıl önce sık sık gitmiş, 1-2 yıl boyunca kullandığım ilaçlardan da arınmıştım yine bir o kadar zaman. bir daha asla ilaç kullanmayı düşünmüyordum ta ki bu sene kutup ayısı şehre inip beni aramaya başlayana kadar. gerçi bulmuş da sanırım ama neyse konumuz o değil.
  sene içinde ne zaman zora düşsem kendimi asla bırakmamaya söz vermiştim. yazar kendi kendine bir şeyler ispatlamaya çalışmış herhalde adeta büyümeye çalışan bir ergen gibi, bilemiyorum. fakat bu kendini zorlama durumu yavaş yavaş beyin yakmaya meyletmeye başladı ve başta birkaç salise süren akıl yitimleri zamanla saniyeleri bulmaya başladı. bu “aklın kaçıp gittiği” o kısacık anlarda #19806771de de anlattığım gibi “atsam mı lan kendimi aşağıya” diyip daha cümle bitmeden kendime kızıp “kes lan, ergen gibi” diye aklımı yerine oturtmaya çalışıyordum. işte tam da bu “yitim”lerin sıklaştığını fark ettiğim zaman doktora ve gerekirse de ilaca başlamayı kabul ettim. ilaca başladığım an adeta bir gerizekalı gibi “her şey çok güzel olur lan belki de, ilaç milaç? hehe” diye düşündüm.

  yukarıda –gereksizce uzatarak- bahsettiğim “atsam atarım” anları bugün bir anda yine geldi ve “sigaraya veredeyim, iyi gelir” düşüncesiyle kendimi kapadığım mutfakta “kessem keserim”e dönüştü. fakat bu seferki o kadar uzundu ki, önceleri saçma bulduğum, anlayamadığım “insanın kendinden korkması”nın ne demek olduğunu biraz anladım sanırım. beynimi kontrol etmem de öncekilere göre hiç kolay olmadı. konuşmak, ağlamak, nefes alışverişi gibi yolları denedim ama pek bir işe yaradığını söyleyemem. bir ara dışarı çıkayım falan dedim. biraz sakinleşir sonra içerim falan. ama daha düşünürken bile bir yandan “n’olacak ki çıkınca?” diye de geçirdi kesin çözüm isteyen tarafım. sonra bir şekilde azalarak bitti. biterken de şu süreçte alkole tenezzül etmemem beni düşündürdü. dedim ya biraz malım, bunu düşüneceğine otur bi soluklan yeğenim.

  yarın doktor ile görüştükten sonra, yukarıda anlatılanların ilaç ile direkt bir alakası olup olmadığına dair edit'imle karşınızda olacağım. esen kalın.

  yıllar sonra gelen edit: aslında sigarayı bırakmaya da yardımcı olan bir ilaçmış. benim böyle bir talebim, çabam olduğunu düşünen doktorum o yüzden bunu vermiş. fakat bende şu an adını hatırlayamadığım bir durum varmış ve bu ilaç onu tetiklermiş. durum da anksiyete krizlerinin sıkça yaşanması gibi bir şey idi yanlış hatırlamıyorsam, çünkü kafada dönen olumsuz şey ne ise ona iyice odaklanmayı sağlarmış ilaç. o odaklanmanın sonuçlarını kaldıracak gücüm de yokmuşsa demek ters tepmiş ilaç. sonrasında prozac'a geçip derin bir nefes alınmıştır.
 • dikkat bozukluğu rahatsızlığının tedavisinde doktorların önerdiği piyasaya yeni çıkan ilaç. doktorunuz genellikle 150 mg olanıyla başlatır ilaç kullanmaya. ardından 300 mg'ma geçersiniz.

  hani şu sigarayı bıraktıran mucize ilaç zyban var ya, he işte bu ilaç onun muadili.

  dikkat bozukluğu gibi bir sorunu kesinlikle ortadan kaldırıyor arkadaşlar. benden söylemesi.

  edit : zybana 70 bayılırsınız, wellbutrin reçeteyle satılır.
 • zyban'ın muadili olmayıp birebir aynısı olan ilaç. zybandan farkı yarı ömrü ve kullanım nedenidir. ismindeki xl ibaresi de bundandır.
 • etki mekanizması hakkında elde hala kesin veriler bulunmayan antidepresan.kullanılmaya başlanılan ilk dönemde (takriben ilk 3-4 hafta) etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. (saadet zinciri gibi 4 arkadaş beraber ilaca başladık, kontrollü deney yapıyoruz.) 3/4 oranında aşırı uykusuzluk, uyunduğunda da saat başı uyanıp hayatın zehir olması, günde 3 saatten fazla uyuyamama, iştahsızlık (günde 1 öğün yiyerek hayatta kalma çabaları) gibi durumlar gözlendi.bunların dışında, psikolojik etkilerinden bahsedersek cin gibi oluyorsunuz, kafanız normalin 1.5 katı kadar çalışıyor, normalde üzüleceğiniz şeylere tepkisizleşmeye başlıyorsunuz, az sorguluyor, daha neşeli yaşıyorsunuz. ama isterik bir neşe değil.güzel neşe.

  yine de ilacın bir amfetamin türevi olduğunu belirtmemek ayıp olur.
 • paranoya, göğüs ağrısı, ve çırpınma şeklinde acayip bir krize neden olan ilaç.
  kaç yıllık uzman doktorum, bugün ilk kez böyle bir tablo gördüm.
  bu ilacı 10 gündür kullanan bir kadın hasta hem ağlıyor, hem bağırıyor, hem de acayip çırpınma hareketleri yapıyordu. sürekli göğsüm ağrıyor diye bağırıyordu. ayrıca az sonra kalp krizi geçireceğim ve bu kalp krizi beni öldürecek paranoyasını söyleyip çırpınıyordu. ancak muayene ve ekg'si normaldi. hasta yaşlı olsa bu tabloda aort diseksiyonu'ndan şüphe ederdim, o derece tuhaf bir tablo idi. ancak diazem ve oksamen tedavisi ile şikayetleri kontrol altına alınınca, biz de rahatladık.
 • kullanmaya baslayisimin 2. haftasinda bana ofke patlamalari yasatan, bunlarin etkisinin azalmaya basladigi 8. hafta sonundan itibarense uyku duzenimi mahfetmesi disinda olumlu-olumsuz bir etkisini gozlemleyemedigim ilac.

  yoluma cipram'la devam ettim.
 • hakkında sigarayla ilgili söylenenler çok doğrudur panpalar. doktorum, eğer sigara içiyorsan ve bırakmak istiyorsan 15 gün içinde başarabilirsin dedi. aslında pek bırakasım yoktu mereti. sabah muamelesi falan pek hoşuma gidiyo. ama gel gör ki son bi haftadır böyle ağzımda bi kuruluk bi bişeyler oluşmaya başladı ve inanır mısın canım sigara içmek istemiyo. günde bir paket bitirdiğimi, hatta bazen geçtiğimi bile söylemek isterim. özellikle akşamları dışarı çıktığımda, iki üç saat içinde yaklaşık on tane sigara tüketen ben, dün gece bi tane içtiğimi fark edip korkuyla bi tane daha yaktım noluyo lan diyerekten. ama böyle içmeyi bile unuttum resmen onu da. bitivermiş küllükte.
  efendime söyliyim, gece evde yalnızken de çok içerdim. 12de eve girdim dün, dörtte yatana kadar hiç içmemişim.
  sabah yedi buçukta kalktım bi taneyi içtim, onda sıkıntı yoktu, ama şu saat oldu henüz bi tane içtim. o da mecbur hissettiğimden içiyorum ama bitiremiyorum.

  demem odur ki a dostlar, bırakasınız varsa kesin çözüm olabilir bu ilaç.

  not: 6 mayıs cuma gününden itibaren kullanıyorum. ilk dört gün 300 mg.lık tableti ikiye bölüp içtim. beşinci günden beri tam tablet içiyorum. pek düzenli içtiğim söylenemez saat konusunda. ama kahvaltıdan sonra içmeyi aksatmadım hiç.

  son olarak: "sigarayı seviyodum ben lan :("

  son olmayarak: uyku düzenim olmadığı için bi etkisi var mı bilemiycem. ama sinir yaptığı doğru. öfke kontrolü kayboluyo bazen, sıkıntı oluyo.

  iki gün sonra editi: sabah ilk sigaramı yine afiyetle içtim ama gün içinde içtiklerimden hiç zevk almadım. zaten üç taneydi onlar da. en son akşam yedi buçuk gibi içmiştim, şimdi yine içiyorum. özlemişim onu fark ettim.

hesabın var mı? giriş yap