• ayni zamanda uyarici etki gosteren antidepresan, amfetaminlerle benzer yapidadir,ozellikle dietilpropion adli diyet ilacinin ikizi gibidir. bu nedenle is basvurularinda istenen illegal ilac testlerinden pozitif sonuc cikmasini saglayabilir. bu ilaci kullanmis bir suser olarak belirtmek isterim ki ssrilerden cok daha etkilidir, sigarayi biraktirir,epey bir kilo verme durumu soz konusu ayriyeten insani daha canli , enerji dolu ve uretken yaptigini da gozlemledim. ayni zamanda konsantrasyon ve yaptiginiz ise odaklanma seviyesi oldukca yukselir,add tedavisinde kullanilmasi gayet normaldir, cunki beyinde dopamin seviyesini artirdigi icin konsantrasyon seviyesini de artirmaktadir tipki ritalin ve benzerleri psikostimulan ilaclar gibi. ilacin halen neden turkiyede satilmadigini anlamis degilim, insanlari daha uretken pozitif yaparken, sigara gibi aliskanliklardan kurtulmasini sagliyor, patent suresi biten bu ilaci halka bedava dagitmalari lazimken turkiyede uretimi bulunmamaktadir. sigarayi biraktiran zyban adli formulu de devlet tarafindan odenmez ve 130 milyon gibi fahis fiyata satilir. sanirim turkiye de sigara tuketimi onemli bir pazar oldugundan bu ilacin sigarayi birakmadaki pozitif etkisini fazla duyurmamak icin bu yol denenmektedir. en yeni ilaclari hemmen memlekete getiren, amerikanin yasakladigi ilaci hemen bizde de yasaklayan saglik bakanligi, boyle verimli bir antidepresanin memlekette uretilmesine sicak bakiyormu bilinmez.
  • etki mekanizması hakkında elde hala kesin veriler bulunmayan antidepresan.kullanılmaya başlanılan ilk dönemde (takriben ilk 3-4 hafta) etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. (saadet zinciri gibi 4 arkadaş beraber ilaca başladık, kontrollü deney yapıyoruz.) 3/4 oranında aşırı uykusuzluk, uyunduğunda da saat başı uyanıp hayatın zehir olması, günde 3 saatten fazla uyuyamama, iştahsızlık (günde 1 öğün yiyerek hayatta kalma çabaları) gibi durumlar gözlendi.bunların dışında, psikolojik etkilerinden bahsedersek cin gibi oluyorsunuz, kafanız normalin 1.5 katı kadar çalışıyor, normalde üzüleceğiniz şeylere tepkisizleşmeye başlıyorsunuz, az sorguluyor, daha neşeli yaşıyorsunuz. ama isterik bir neşe değil.güzel neşe.

yine de ilacın bir amfetamin türevi olduğunu belirtmemek ayıp olur.
  • paranoya, göğüs ağrısı, ve çırpınma şeklinde acayip bir krize neden olan ilaç.
    kaç yıllık uzman doktorum, bugün ilk kez böyle bir tablo gördüm.
    bu ilacı 10 gündür kullanan bir kadın hasta hem ağlıyor, hem bağırıyor, hem de acayip çırpınma hareketleri yapıyordu. sürekli göğsüm ağrıyor diye bağırıyordu. ayrıca az sonra kalp krizi geçireceğim ve bu kalp krizi beni öldürecek paranoyasını söyleyip çırpınıyordu. ancak muayene ve ekg'si normaldi. hasta yaşlı olsa bu tabloda aort diseksiyonu'ndan şüphe ederdim, o derece tuhaf bir tablo idi. ancak diazem ve oksamen tedavisi ile şikayetleri kontrol altına alınınca, biz de rahatladık.
  • mide bulantısı, aşırı sinir, ağlama krizleri, uykusuzluk gibi etkileri nedeniyle 5. günde bıraktığım ilaç. bu ilacı içerken gömleğime salça döktüm diye yarım saat böğüre böğüre ağladım ben dolabın önüne oturup. annem sinek ilacı kullanıyor diye "katilsin işte katil!" diye bağırıp sümüklerimi çeke çeke yatağa koşup ergen tavırlarıyla yastığıma sarıldım. son nokta kardeşimin yaptığı bir şakaya karşılık elimdeki sütlacı masaya vurup "benimle alay edemezsin" diye bağırmamdı. kardeşimin ağzı o kadar açık kaldı ki ağzındaki sütlacın pirinçleri bile görünüyordu. yine odaya koşup ağladım. günlerce en ufak şeyde odaya koştum ağladım. sonunda da kutuyu camdan fırlatıp doktora gittim, olanları anlattım. artık huzurluyum.

yıllar sonra edit: hayatım boyunca kullanıp sevdiğim tek ilaç olarak tarihe geçti. ilk günlerde yaptığı yan etkiler geçti, mis gibi oldu. uzun süre kullandım, dikkat eksikliği için ritalin'e geçerek kendisine veda ettim.
  • sigarayı bırakmak için bir umut diye başladığım ilaç, daha sigarayı bırakamadım hapla beraber fosur fosur içiyorum ama rüya görmeyen ben ilacı kullanmaya başladıktan sonra her gün renkli renkli rüyalar görmeye başladım. ilacı kullanmam ile gördüğüm rüyaların alakası var mı bilmiyorum ama ben ilaca yordum.

geçen bir rüya gördüm uyanmak istemedim resmen. yanımda tanımadığım birileri var bana "şu an başka boyuttayız paralel dünya burası" diyorlar. ben "o zaman burada ikiz kuleler hala vardır"diyorum. arkanı dön bak diyorlar. bir dönüyorum ki ikiz kuleler. çevreme bakıyorum gökdelen dolu, koca koca caddeler, new yorktayım ama paralel new york burası.

neyse orada bir büfe var yakınındayım. onun yanından geçiyorum ki bir hareketlilik var büfede, kulak kabartınca anlıyorum ne olup bittiğini; büfeciye bir müşteri kıllık yapmış, büfeci de cinnet geçirip büfedeki herşeyi sokağa atıyor, atarken de "alın hepsi bedava, sikerim büfesini" diye bağırıyor. millet kapışıyor bunun attıklarını ben içimden "bir kaç şey ben de kapsam mı" diye düşünürken o sırada yoldan arabayla babam geçiyormuş. düdük çalıyor "hadi arabaya gelsene, trafik azaldı" diye bağırıyor.

neyse ben arabaya yöneliyorum. tam o sırada yer gök titriyor, büyük bir gümbürtü, acayip tırsıyorum sanki deprem gibi ama gümbürtü de var. kafamı kaldırıyorum -bir gökdelenin dibindeyim ya- gökdelenin üstünde gökdelene teğet dev gibi bir zeplinin burnu çıkıyor meydana, ama dev gibi. . "ulan aynı fringe'deki gibi, paralel dünyada cidden hala zeplin kullanıyorlarmış" diyorum ki zeplinin aslında yandığını ve düşmek üzere olduğunu farkediyorum. çevresinde de buna ateş eden onlarca pırpırlı savaş uçağı. etrafa metal parçaları, şarapneller düşüyor , ateş yağıyor resmen gökten. "eyvah miki tuttuk" diyorum ki tam o sırada zeplinin ön tarafının biraz ilerisinde havada kocaman kocaman harflerle steven spielberg sunar diye yazı beliriyor. alt tarafta da coming soon. tanrım diyorum adamlar gökyüzüne kocaman hologram yapmışlar orada film tanıtımı oynatıyorlar, teknolojiye bak diyorum.
    işte böyle garip rüyalar görüyorum
  • doktorum ilk hafta 150 mg verdi, "eğer aşırı sinir yaparsa gelirsin ilacı değiştiririz "dedi, ben de "genelde sinirli biriyimdir" dedim, "yok bunun sinirini hemen farkedersin" dedi, 1 hafta dan sonra 300mg a geçtim, bir yandan da faverin kullanıyorum onu azlatarak bırakıp bundan devam edecekmişiz.. bende ilk bir haftada sadece uyku sorunu yaptı, gece 2 de yatıp sabah 7 de kalkıyorum, ama vücut direncim düştü sanki biraz, doktor "düzen alacak " dedi, gelişmeleri aktarırım..

edit: dün itibariyle faverin kesildi, 450 mg wellbutrin ile devvam ediyorum("450 mg yok ki" diyenler olabilir, 300+150 şeklinde alıyorum hapları)

doktorumun dediğine göre kimisinde mucizeler yaratırken kimisinde de hiçbir etki göstermiyormuş, 20 gün süre verdi, ilaç ancak o zaman kendini belli edebiliyormuş, 20 gün sonra yanına gideceğim, eğer işe yaramadıysa ilacı değiştireceğiz.

edit2: 5. günümdeyim, 2 gündür full hd rüyalar görüyorum, biraz da baş ağrısı var, bugün kontrole gittim, "baş ağrısı normal değil ama cuma'ya kadar bekleyelim" dedi.

edit3: 1 haftadır 450 mg ile devam ediyorum baş ağrılarım nerdeyse yok denecek kadar az, bugünkü kontrolden sonra onun da geçeceğini söyledi hocam. yalnız faverin i bıraktığım için 3 gün elektrik çarptı vücudumu, o da geçti, şu an herşey yolunda.. 2 ekim de devam edeceğim.

edit4: 450 mg a geçtikten 1 hafta sonra şiddetli baş ağrısı yaptığı için dozu tekrar 300 mg a düşürdük devam ediyoruz, tabi bu kişiden kişiye göre değişir başkası 450mg kullandığında gayet de normal olabilir ama ben de ters tepti.

edit5: 300 mg la yola devam ediyorum, mutsuzluklar, tükenmişlikler, anlamsızlıklar bitti..

edit6: baş ağrıları dolayısıyla doktorum tarafından bıraktık yeni bir ilaçla yola devam.

not: bir de yukarda yazılanların çoğuna inanmayın, yok 1. gün şöyle , 2. gün şöyle.. ilacın emilimi ve bunun peşinde etkisi 20 gün.. bir de kafanıza göre kullanmayın, belli dozlara çıkılıp daha sonrasında azaltılarak, takviye ilaçlar verilerek sonlandırılıyor bu tür ilaçlar, beyni yakarsınız haberiniz olmaz..
    not2: bunları neden yazdığımı merak ederseniz eğer, insanları biraz daha olsun doğru yönlendirebilmek için yazıyorum, çünkü majör depresifler, obsesif komplusif bozukluğu olanlar, panik atak hastaları çok hassastırlar, burda yazılacak herhangi yanlış bir bilgi onları paniğe sevk edebilir, kafaya takarlar, olmadık şeyleri oluyor gibi hissederler.
  • dikkat bozukluğu rahatsızlığının tedavisinde doktorların önerdiği piyasaya yeni çıkan ilaç. doktorunuz genellikle 150 mg olanıyla başlatır ilaç kullanmaya. ardından 300 mg'ma geçersiniz.

hani şu sigarayı bıraktıran mucize ilaç zyban var ya, he işte bu ilaç onun muadili.

dikkat bozukluğu gibi bir sorunu kesinlikle ortadan kaldırıyor arkadaşlar. benden söylemesi.

edit : zybana 70 bayılırsınız, wellbutrin reçeteyle satılır.
  • günde 12-13 saat uyuyamadığım takdirde ölü gibi dolanan bir bünye olarak doktor tavsiyesiyle kullanmaya başladığım atipik antidepresan ilaç.kullanmaya 6 ay önce başladığımı da belirtmeliyim.

şimdi efendim önce çarşaf gibi bir prospektüse sahip olması ve hiç de yabana atılamayacak yan etkileri sebebiyle çekinerek başladım ilaca.zaten en önemli yan etkisi nöbete sebebiyet vermesi ki daha önce nöbet hikayesi,kafa travması,beyin tümörü gibi santral sinir sistemi problemleri olanların kullanmaması gerekiyor.ayrıca ilacı kullanırken minimal dozda alkol almak gerekiyor.

neyse 5 ay 150 mg'lık kullandım ve uyku problemim dramatik bir biçimde düzeldi.sabahları uyanamayıp staj bırakabilen biriyken,6 saatlik uykunun yettiği ve sabahın yedisinde okula gidebilen biri oldum.bunun yanında sürekli halsiz,yorgun hissetme,yaptığım hiçbir işe konsantre olamama gibi hafif depresif semptomlarım da düzeldi ve sırf çay-kahve vb.içeceklerin yanında içtiğim bir-iki tane sigarayı da içemez oldum.

fakat dediğim gibi bu mucizevi ilaçtaki tek handikap yan etkileri,zira geçen ay 300 mg'lığa geçmemle birlikte günde en az üç dört kez olan sinir bozucu kulak çınlamalarım olmaya başladı.kutunun bitimine kadar dayandım fakat artık ilacı bırakmam gerektiğine karar verdiğim için şimdi tekrar 150'ye geçtim ve azaltarak bırakacağım.

velhasıl aşırı uyuma,konsantrasyon bozukluğu,sürekli yorgun hissetme ve diğer depresif semptomlara birebir olan,ayrıca sigara bıraktırma ilacı olarak bilinen zyban'ın aynı etken maddeli fakat antidepresan olarak satılan muadilidir.eğer bu yakınmalardan muzdaripseniz ve üstüne üstlük sigarayı da bırakmak istiyorsanız doktorunuza danışarak kullanmanızı önerebileceğim ilaçtır.
  • dikkat eksikliği amacıyla kullandığım, rezil yan etkilerine rağmen bırakamadığım değişik bir ilaç.

öncelikle belirteyim şu ana dek kullanmadığım antidepresan-antipsikotik yok gibi bir şey. hepsi de yanlış verilmişti o da ayrı konu. ama hemen hiç yan etki göstermemişti.

iyi yanları

-gerçekten de konsantrasyonu ciddi biçimde arttırıyor. tabii bu konuda bir rahatsızlığınız varsa. oturup 1 saat aralıksız kod yazabiliyorum.

-hayatta var olabilecek hiç bir sorunun insanı yıkabilecek kadar büyük olmadığına ve depresyon gibi şeylerin çok saçma olduğuna inanmaya başladım. yani antidepresan etkisi çok güçlü bende.

-iştahı azaltıyor ama mucize beklemeyin.

kötü yanları

-wellbutrin deli gibi kulak çınlaması yapıyor, metallica konserinden çıktığınızı düşünün öyle işte.

-ilk başlarda ağızda acı tat yapmıştı ama geçti.

-dopamini arttırdığı için inanılmaz derecede öfkeli birisi oluyorsunuz. çayı şekersiz getirdi diye ağız yüz dalıp çıldırabilirsiniz. abartı değil gerçekten bunun gibi basit bir sebepten delirircesine sinirlenebiliyor insan. duvarları yumruklamak işten değil.

-cinsel istek? o ne demek?

-sigarayı bıraktırıyormuş. külahıma anlat, sigaradan tat almadığım için marka değiştirip daha fazla içiyorum ben.

sonuç: evet rezil yan etkileri olabiliyor (herkeste değil) ama 3-4 aydır biriken işlerimi, neredeyse işten kovulacak duruma gelmiş beni, 3-4 aylık işi ortalama 1 haftada bitiren birisi yaptı. dikkatimi çok iyi verebiliyorum ve çalışma konusunda motivasyon ve konsantrasyon sağlıyor.
    tembellik ilacı gibi bir şey. şimdilik sike sike kullanmaya devam ediyorum.

yıllar sonra gelen edit: şu anda bu ilacı kullanmıyorum ama bu entry bazı sorular üzerine aklıma geldi düzeltmek istedim.

cinsel istek konusunda da yan etkisi en az olan ilaçlardanmış aslında.

iştah konusunda ise, burada yazdığımdan daha iyi bir sonuç almıştım. kilo vermiştim cidden.
  • hayatimi degistiren ilaç.
    simdi bu ilacin piyasalardan kalkmasina goz yuman sağlık bakanlığı, sen insanlarin hayatlariya oynuyorsun. bu ilacin muadili yok, zyban var deme ikisinin endikasyonları farkli, kandaki pik seviyeleri farkli, biri sr biri xl.
    bir suru hasta var bunu kullaniyor, yerini tutucak benzer bir ilac da yok.
    kisacasi o ilac geri gelecek saglik bakanligi. paşa paşa vereceksin gsknın istedigi parayi. bu kadar.
hesabın var mı? giriş yap