şükela:  tümü | bugün soru sor
 • duyulduğunda koşarak uzaklaşılması gereken söz. kesin birşeyler kakalanacaksınız ve cüzdanınız boşaltılacak anlamına gelir.
 • fiziken ve ruhen sağlıklı olma durumudur
 • bazı bağlamlarda "esenlik" karşılığının türkçede giderek yaygınlaştığını görüyorum. mesela, hastane tasarımında aydınlatma ve çevre düzenlemesi gibi unsurların esenlik üzerindeki olumlu etkilerinden, "wellness" kastedilerek söz ediliyor. kulakta pek rahat durmuyor ama alışacağız sanırım. aslında, esenlik kelimesi ingilizcede well-being gibi bir anlama daha yakın. ancak "wellness" denen kelime de ingilizcede sonradan yumurtlanmış bir nevi ucubelik olduğu için her iki dildeki anlamlarının tam örtüşmemesi çok da hayati bir sorun değil sanırım. rahvan gitsin.
 • otobuste bi hatunun yakasında kisisel wellness danismani yaziyodu, unuttu mu, yoksa gezici reklam panosu gorevini mi ustlenmis bilemedim.
 • esenlik. bir insanın sosyal, fiziksel, psikolojik v.b açılardan mutlu olması, kendini iyi hissetmesi.
 • wellness kelimesi ingilizce “well being” ve “fitness” kelimelerinin birleşmesiyle türemiş bir kelimedir. wellness anlatılırken bolca termal kelimesi duyarsınız. yani hamamda tellaklara yaptirdiginiz masajla nasıl rahatliyorsaniz bu sporda aslında ne kadar süslü cümleler kurulsa da özü budur.

  felsefesi doğal beslen, sehirin gürültüsünden, hayatın stresinden uzak dur ve gel bir de profesyonel ellerde masajini ol rahatla.
 • bu kavram ambalaja girdiği anda tam tersi bir mekanizma işlemeye başlıyor.
  esenlik, sağlık, mutlu iyi bir yaşam mottosu olan “wellness” silahlarını sağlıklı, mutlu insanlara doğrultmuş durumda.
  bu ne demek?
  yeterince kendine bakmayan, bedenini önemsemeyen, kilo almaya rağmen yiyen, sigara içen ama tam da bu şekilde rahatlayıp mutlu olabilen bir bünyenin, wellness üçkağıdı ayağına mutluluğunun elinden alınıyor olması demek arkadaşlar.
  hepimiz fazladan yediğimiz çikolata için suçluluk duyar olduk.
  sigara içtiğimiz için kendimizi ikinci sınıf vatandaş ilan ettik.
  iki üç duble rakı içtik diye ertesi beş günü günah çıkarmak için aç kalarak geçirdik.
  spor yapmadığımız, fitnesslara takılmadığımız için özsaygısı olmayan meczup ilan edildik.
  saçımıza, cildimize, oramıza buramıza maskeler sürmediğimiz için kadınlıkla alakamız kesildi.
  depresyonda olmakla, ilkel olmakla, cahil olmakla bir tutulduk.
  bunu kim pompikledi peki?
  işte o instagramların, kapitalizmlerin, medyaların birleşimi pompikledi.
  kredi kartımın son limitiyle avokadoya koştum, spor salonuna yazıldım, yulaf ezmeleri, yeşil çaylar aldım, yemyeşil sıvılar tükettim, otla beslendim. mesela yani.
  sonra noldu?
  mutsuz oldum amk!
  ne mutluluğu? kim mutlu böyle yaşayan?
  wellness bir yanılsamadır arkadaşlar, kesin bilgi yayalım...
 • bence gelecekte en büyük ekonomik sektörlerin başında gelecek olan hede. şuan bile küresel anlamda 4 trilyon $ büyüklüğünde ve ortalama yıllık %6* büyüyormuş. aslında oldukça beklenen bir şey, dünya refahı arttıkça insanlar daha sağlıklı, daha güzel*, daha rehabilitasyon halinde yani kısacası daha huzurlu yaşamak isteyecektir.