şükela:  tümü | bugün
 • mozart'a ait değildir.

  serhan bali şöyle diyor:

  “wendling konçertosu diye bilinen flüt konçertosu mozart’a değil wendling adlı bir mannheim’lı flütiste ait. mozart’ın burada tek yaptığı, wendling’in konçertosunu elden geçirmek olmuş yani orkestrasyonun sağına soluna dokunmuş, bir iki saz eklemiş falan. bunun adı bestecilik değil.

  doğru düzgün araştırma yapmaya gerek duymadan, mozart’ın yüzyıllardır kayıp olan konçertosunun dünya prömiyerini yapıyorum diye ortalığı ayağa kaldırmak, el yazması isveç’te bulunmasına rağmen isviçre’de buldum demek (switzerland-sweden karışıyor arada bak burada hak verdim!) çok alla-turca (bak bu daha mozart oldu) bir davranış.

  basit bir google araştırmasıyla mozart ve wendling isimlerini yan yana yazdığınızda bile bu konçertonun mozart’ın orijinal eseri olmadığını, sadece düzenlemesi olduğunu görebilirsiniz. bu haltı yiyenler türkiye’yi çantada keklik görmüş olabilirler ama be kardeşim hürriyet daily news’lara, anadolu ajans’larına ingilizce demeçler vermeden önce hiç mi konuyu araştırma zahmetine katlanmadınız?

  böyle vahim bir hataya düşenleri gavuristanda tefe koyarlar, bir daha da ciddiye almazlar diye hiç mi düşünmediniz?”