• can yayınları'nın kırkmerak serisinden, mozart'ı kim öldürdü haydn'ın kafasını kim kesti başlığı ile yayınlanan ernst wilhelm heine kitabı. okuması pek bir zevkli.
  • tüm almanca bilgim "frankfurter würstchen"den ibaret, o yüzden kitabı türkçeye ne derece doğru çevirmişler bilmiyorum. eğer mot a mot çeviriyse, bence kitabın adında hata var... "mozart'ı kim öldürdü, haydn'ın kafasını kim kesti?" yerine "mozart'ı kim öldürmüş, haydn'ın kafasını kim kesmiş olabilir?" gibi bir isim koymalılardı, çünkü hiçbir şeyin doğru düzgün bir yanıtını alamadığınız gibi bir de hürriyet'in clickbait'leri misali bir girdabın içine giriyorsunuz.

gıybet/kaos sevdam, hiçbir zaman tırto ünlülerle sınırlı kalmadı. nerede bir, "büyük sanatçıların gizli hayatları" efenime söyleyeyim "büyük yönetmenlerin gizli hayatları" gibi isimlere sahip; insanların hayatlarını didik didik etmeye ant içmiş kalleş kitap var: acımam, okurum. dedikodunun bile kalitesi var diyorum, dinletemiyorum...

kitabın bölümleri:

- mozart'ı kim öldürdü?
    - haydn'ın kafasını kim kesti?
    - paganini neden sustu?
    - çaykovski'yi ölüme kim gönderdi?
    - hector berlioz'a kim yardım etti?
    - duncan nasıl boğularak öldü?

gelelim, kitap adının yüzde ellisini hacılayan "mozart'ı kim öldürdü" başlığına... benim bildiğim, bir araştırma yapıyorsanız eğer, yalnızca kafanızda belirlediğiniz kişiye yoğunlaşırsınız. buradan hareketle, tek bir kişiyi işaret eden "mozart'ı kim öldürdü" sorusuna, "o da olabülü, bu da olabülü, şu da olabülü, eki eki" gibi yarım yamalak cevaplar vermek, "e gardaşım senin bir fikrin yoksa, ben ne zikime okuyom bu kitabı" düşünceleri eşliğinde hayattan aldığınız iki sıkımlık zevki de bir sıkıma indirecektir.

ortamlarda anlatıp kimsenin dikkatini çekemeyeceğiniz, hatta insanların "hmm tmm cnm, 0le mi çk ilgnçmş... bebito da bana naaptı geçen du anlatıyım..." diyerek konuyu değiştirmeye çalışacağı, birkaç değişik bilgi edinebilirsiniz. kafanız, her türlü gereksiz bilginin kara kutusu gibiyse, kitapta işinizi görebilecek pek çok osuruktan bilgi var. mesela, paganini örümcek parmaklılıktan (araknodaktili) muzdaripmiş. vücudundaki anomaliyi kullanarak, keman virtüözü haline gelmiş. çaykovski meselamsı, eşcinselmiş. hayır, biseksüelmiş, biseksüel olamazmış, biseksüellik geçici bir evreymiş, çaykovski aslında gay'miş, ileride bunu anlarmış, bak allah'ın işine...
hesabın var mı? giriş yap