şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir kadın uğruna "düşen" subay.

    savaş öncesi nazi almanyasının en üst rütbeli generali ve savaş bakanı olmasına rağmen, kurulan bir tuzakla nazilerin askeriyeyi yeniden tanzim etme planlarına kurban gitmiştir. (benzer diğer bir komutan, werner von fritsch ile birlikte anılır.)

    evlendiği sekreter erna gruhn'ün pornografik pozlar verdiği ve polis kayıtlarında fahişelik nedeniyle yer aldığı iddiası hitler'in önüne ss bağlantılı birimler tarafından getirilir. hitler düğünde şahitlik ettiğinden çok kızmıştır. acilen blomberg'in istifası istenir. istifa eder, balayı gezilerinden sonra inzivaya çekilir. bütün mesele, askeriyeyi nazi politikacılarla uyumlu bir hale getirme operasyonudur; o, von fritsch gibi doğrudan iftiranın değil, hakikat payının abartıldığı bir "münasebetsiz kadın"la evlenerek yaptığı hatanın kurbanı olmuştur.

    uğruna mesleğinden ve konumundan olduğu erma, almanya'nın savaşı kaybedeceğinin belli olduğu yıllarda artık onunla ilgilenmez ve fiilen terk eder. nihayet nürnberg mahkemelerinde gözaltında tanıklık yaparken yemeden içmeden kesilir, kanserden ölür.