şükela:  tümü | bugün
  • 1880 - 1939 yılları arasında yaşamış alman generali. almanya'nın ikinci dünya savaşı'nda hayatını kaybeden* ilk general rütbeli subayıdır. 1938'de alman kara kuvvetleri* başkomutanı iken, himmler'in organize ettiği bir karalama kampanyası sonucunda, eşcinsel olduğu iddiasıyla ordudan atılmıştır. hitler bu durumu, ordu içerisinde istediği değişiklikleri yapmak ve otoritesini sağlamlaştırmak için bahane olarak kullanmıştır. eylül 1939'da polonya'ya karşı düzenlenen harekât öncesinde küçük bir birliğe komuta etmek üzere göreve geri çağrılmış, savaş sırasında bir rivate göre bilinçli bir şekilde mermilerin üzerine yürüyerek, bir rivayete göre derin olmayan bir şarapnel yarasının neden olduğu kan kaybı sonucu hayatını kaybetmiştir.
  • genelkurmay başkanı iken nazilerin ordu içinde yayılmasına prim vermeyince o zamanlar silahlı kuvvetler mensupları için suç teşkil eden eşcinsellikle itham edilmiş, kendisine düzmece raporlar çıkarılıp genelkurmay başkanlığından alınmıştır.olayın iç yüzünü bilen mareşal gerd von rundstedt liderliğindeki bir onurlu subaylar organizasyonu istifalarını sunmuşsalarda savaşın başlamasıyla geri almışlardır.

    werner von fritsch prusyalı olduğunu ispatlayarak savaş başlayınca derhal görev istemiş,komuta ettiği birliği ateş hattında yönetirken yaralanmış, tedaviyi redderek yaşama veda etmiştir.