şükela:  tümü | bugün
 • düşüp öldüğü sırada kullandığı uçak aslında fokker dr1 in prototipi fokker f1 olan pilot. savaşa sürülen bu 2 prototipten bir diğeri ise kurt wolff ile birlikte kullanan manfred von richthofen* da bulunmakta idi.
  werner voss un öldüğü savaş ise bir tam bir destan halini almıştır. 7 uçağa karşı verdiği bu savaşta neredeyse tüm uçakları yaralamayı ve 2 tanesini ise yere indirtmeyi başarmıştır.
  gerek bu destansı hava savaşından sonra, gerekse diğer prototipin kazandığı başarılardan sonra fokker dr1 in kıvrak manevra kabiliyeti kanıtlanmış ve cephelere sürülmeye başlanmıştır.
  başka bir alman as pilot olan kurt wolff ten ise diğer prototip ile çıktığı bir görevden sonra haber alınamamıştır.
 • kısa uçuş kariyerine manfred von richthofen'ın kanat adamı* olarak başladı. ilk zaferini henüz 18 yaşındayken* albatros d.iii'si ile kazandı. aynı uçakla 37 zafere daha imza attı. öldüğünde sadece 19* yaşındaydı.
 • fokker dr1 ile inanılmaz manevralar yapabildiği iddia edilen pilottur. öyle ki hızla giden uçağını hafif yükselişe sokup aniden 180 derece döndürerek havada 2-3 saniye kadar asılı kalabildiği ve bu esnada peşine taktığı düşman uçağına tam isabetli atış yapabildiği söylenir. bu iddiayı öldüğü gün yaklaşık 20 dakika boyunca 7'ye karşı 1 mücadele verdiği ingiliz pilotlar da teyit etmişlerdir. zira bu pilotların raporlarına göre arkadaşlarından biri bu manevra ile düşmüş diğer ise ağır yara alarak savaştan ayrılmak zorunda kalmıştır. raporlarından çıkan başka bir olay ise müttefiklerin de kendi 3 kanatlı, yüksek manevra kabiliyetli uçaklarını geliştirme olayına hız vermişleridir. ancak fokker dr1 başarısını yakalayamamışlardır.
  werner voss'un havacılık kariyeri hans joachim marseille ile çok benzer. zira iki savaşı değerlendiren otoriteler eğer yaşayabilselerdi bu iki pilotun yer aldıkları savaşın en skorer asları olacağında hemfikirdir. ancak eski bir atasözü en başarılı pilot savaşın sonunu gören pilottur der.
 • 7 ye karşı bir savaşarak öldüğü hava savaşında, müttefik filo ingilizlerin en seçkin birliği (no.56 squadron) idi. büyük ihtimal ile, sıradan bir bölükle bu savaşa girmiş olsaydı bu muharebeden sağ çıkabilirdi. zaten bu it dalaşı sırasında birçok kez kaçıp kurtulabilecek iken savaşmaya devam etmiştir.
  ancak james mccudden önderliğindeki 7 uçaktan (her biri dönemin en iyi uçaklarından biri olan se5e) oluşan birlik çok tecrübeli ve kabiliyetli idi.
  werner voss'u düşüren pilot olarak kayıtlara geçen arthur rhys davids aynı akşam "keşke o pilot ölmeseydi, yere canlı inebilseydi" demiştir. hatta yemekte voss şerefine kadeh kaldırmışlardır.
 • kızıl baron'unun 62 zaferi vardır. uçması yasaklanır.

  o zamanlar kendinin 46 zaferi vardır.

  kızıl baron ile arasındaki farkı kapatmayı ve almanya'nın en iyi pilotu olmak ister.

  bir dh4'ün iki kişilik bir albatros'u vurduğunu görür. werner voss'da dh4 vurur.

  6 kişilik ingiliz filosuda bu esnada tam arkasındadır.

  1- james mccuden, 2-arthur rhys-davids,
  3-geoffrey hilton bowman
  4-richard maybery , 5- reginald hoidge ve 6- keith muspratt,

  ingilizler ilk başta bu pilotun kaçacağını düşünmüşlerdir.

  hortum gibi her yere ateş edebilen bu pilot'un ya kızıl baron yada werner voss olduğunu anlamışlar.

  o sıra carl menckhoff savaşa katılır, durum 6'ya 2'dir.

  1 dakika icinde carl menckhoff, arthur davids tarafından düşürülür.

  carl menckhoff, yaralı albatros savaş uçağını yere indirir. uçak parçalanır ama kendinde pek bir şey yoktur.

  werner voss'un ölüm haberi gelince. üstleri almayan'nın
  en iyi 2. pilottuna ne olduğunu sorduğu zaman çatışma hakkında pek bir şey diyemez. carl menckhoff savaş sonuna kadar 40 düşürerek alman'yanın en iyi 30 pilotu içine girer.

  çaylak bir ingiliz pilottun ilk zaferi olunca esir düşer, ama madalyadan mahrum olur.

  1 dakika sonra werner voss'ta geoffrey hilton bowman vurur.

  çatışma 8 dakika sürmüştür. arthur davids, werner voss'u vurmuştur.

  ölen kim olduğunu merak eden ingilizler bölgeye doktorla giderler. üzerinden çıkan belgelerden werner voss olduğunu anlarlar
  doktor; werner voss'un sağ tarafından girmiş iki tane mermi izi tesbit eder, kemiklerinde çokça kırık var.

  almanlar uçak teknolojisi konusuda o yıllarda ingilizlerden geridirler. ingilizler lerin dh4 ve sea5'i almanlar'ın albatros'dan daha iyidir.

  teğmen kurt wolff bir çatışma silahları tutukluk yapmış arthur davids elinden kıl payı kaçırır. arthur davids dh4 ün hızı sayesinde kurtulur.

  kızıl baron'un 57 zaferi james mccuden'dir.
  james mccuden iki kere red dh4'ün sağlamlığı sayesinde kurtulur.

  işin ilginç yanı o 6 kişilik ingiliz filosundan
  sadece 2 kişi savaşı'nın sonunu görecek. arthur davids 1 ay sonra ölecek.
  james mccuden savaşın son günlerinde ölecek.

  öbür iki pilota savaşta ölecektir.