• kowboy filmelrinin genel adidir
  hatta turu denilebilir...
 • (bkz: cowboy)
 • komedisi çıktı bi de bunların
  (bkz: wild wild west)
 • (bkz: westron)
 • argoda porno filmler icin kullanilan sozcuk.
 • kelime akillara durgunluk verecek bir sekilde turkcedir yazildigi sekliyle; inanmayanlar icin ibret olmasi acisindan
  walkman vs volkmen
  ve http://www.tdk.gov.tr/imla/v5.htm
 • bir de bunların türk versiyonları vardır ki izlerken katıla katıla gülmekten ağlamanıza sebep olabilecek kadar komiktirler
 • bir film türü.

  genellikle amerika'nın batı kesimlerinde geçen filmlerdir bunlar. aslında kelime* bunu anlatmaya çalışıyor olsa da, gazete, dergi ve televizyonlarımızda içinde bir çiftlik ve üç at olan bütün filmler western, diğerleri de polisiye, gerilim, korku, macera, aksiyon, komedi, duygusal, romantik-komedi, bilim-kurgu vs. şeklinde nitelendirilmektedirler.

  western seçeneği aslında bir checkbox (aynı zamanda bu da var kutusu; "[x]") olması gerekirken radyo düğmesi (diğerlerine alternatif seçenek; "(o)") olarak tasarlanmıştır. dolayısı ile filme yapılan western nitelemesi, onun hakkında daha fazla bilgi almamızı engellemektedir. filmin macera mı, aksiyon mu, komedi mi olduğu ayrıca belirtilmezse bilinemez.

  halbuki izlediği filmi anlamayı kendine şi'âr edinen ve anlayan kişi için western nitelemesi diğerlerini ezecek kadar da büyük bir öneme sahip değildir. bu kişi gülmek istiyorsa ya da heyecanlı bir şey izlemek, gerilip hop hop zıplamak istiyorsa, olayın manhattan'da ya da dallas'da geçiyor olması onu pek ilgilendirmez.

  fakaaaat, western nitelemesi, annemin ve babamın da kısmen dahil olduğu; "kovboy filmi olsun, çamurdan olsun", "kovboy şapkalı üç adam olsun, barda, salonda kavga çıksın", "iki inek beş tavuk olsun, gidemediğim köyümü anayım, duygulanayım", "dıkışiyııın, pioooaaiuuvvvv şeklinde kurşun sesleri çıksın" gibi fikirlerle film arayanlar için hayati derecede önemlidir.

  bu kişiler tarafından; televizyon kanallarındaki western kuşakları yakından takip edilir, kaliteli/kalitesiz ne yayınlanırsa izlenmeye gayret edilir. bu filmler izlenirken bir yandan da bulmaca çözülüyor, ütü yapılıyor, taze fasülye ayıklanıyor ya da yemiş yeniyordur. salondaki* çalan piyano sesi duyulur duyulmaz ekrana bakılır; 15-20 saniye içinde kavga (yada herhangi bir ekşiın) çıkmazsa tekrar yapılan işe dönülür. eğer film benzeri sebeplerden kişinin başını 5-10 kere kaldırabilmişse başarılı bir kovboy filmi olduğu kanısına varılır; "yaa ne güzel filmmiş, bu daha önce oynamadı değil mi oğlum ?" gibi sorular sorulur. halbuki siz gerek filmi izlemek zorunda kalmaktan, gerekse anne-babanızın suratları birbirine benzeyen at hırsızı kılıklı insanların kim olduklarını sürekli sormalarından dolayı sıkıntıdan çatlamışsınızdır.

  bu yüzden gazete ve dergilerde yapılan film tanıtımlarında western yazısını görür görmez beni bir sıkıntı basar.

  western türü filmlerin, tıpkı diğerleri gibi hangi kategoriye ait oldukları belirtilmelidir, yoksa bâzı insanların cinnet geçirmesi işten bile değildir.
hesabın var mı? giriş yap