şükela:  tümü | bugün
 • mybook serisinden daha sessiz ve gorunus olarak daha ufak ve minimal tasarimli harici disk model serisi.
 • bu seriden harici hard diskler süper fiyat/performans oranı sunar.
 • * iki ayrı tipte satılan harici disk şeysi. bir ufak ve minimal tasarımlı olanı, bir de hayvan ve yakışıklı değil ama sempatik tasarımlı olanı var.

  http://image.made-in-china.com/…abk-nesn-black-.jpg
  http://thebestexternaldrive.com/…-elements-2-tb.jpg

  ayrıca 2 tb'lık versiyonuna bugün kavuştuğum hede. terabyte kelimesini bundan çok değil bir kaç sene öncesine kadar yalnızca gırgır amaçlı kullanıyorduk. şimdi masamızın üzerlerinde duruyor..

  kutudan çıkardığım gibi pc'ye bağlayıp ilk önüme gelen dosyayı yolladım. 7.18gb'lık bu dosyaya 140 küsür dakika biçti. 140/7=20. bu düz hesap tutarmı bilmiyorum ama görünüşe göre cigabaytını 20 dakikada atıyor.

  edi: sambalici ayrıntılı bilgi verdi sağolsun, ilki 2.5 inç usb üzerinden elektrik alıyor, ikincisi 3.5 inç ve adaptörle çalışıyor imiş.

  edi2: delikan76'nın uyarısına göre, 1 gigabyte'ı 20 dk'da atması için usb 1.0 olması ya da pc'nin antik çağdan kalması gerekiyormuş. iki durumdan da uzak olduğuma göre üçüncü bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin? olmassa bir biçimlendirme yapıp tekrar denerim, güncellerim entariyi.

  edi3: teracopy isimli güzide programı yükledim, saniyede 20mb civarlarında geziniyor. bu da cigabaytını 1 dakikada atıyor demek. tamam benim sistemde de bi yamukluk vardı ama bu programı çok takdir ettim. her harici harddisk sahibinin kullanması gereken diyorum.
 • fanı yoktur efendim, bugün kutudan çıkarınca öğrendim ve hard disk yakma fobisi olan biri olarak birazcık şok oldu. mybook ile farkı nedir diye bakınıp pek birşey bulamayanlara armağanım olsun.

  açıkçası zaten kendisini yedekleme amaçlı kullanmayı düşünüyordum, ama bilgisayarı her açtığımda o da açılırsa ısınma problemi olur mu merak etmiyor da değilim.*
 • 1 tb olanı 200 tl'ye kadar inmiştir.
 • 1 tb olanı 168 liradır şu sıralar. usb 3.0 desteklidir. boyutları çok küçüktür. 10 numaradır. usb 3.0'dan bağlayınca 80mb/s veri yazmaktadır. daha ne olsun. ihtiyacı olana şiddetle tavsiye. fiyat çok uygun.

  http://www.hepsiburada.com/…0225&productid=bd131147

  not: şık bir tasarımı var. boyutu canlandırmak isterseniz şöyle diyebilirim: iki adet iphone'u üst üste koymuşlar gibi.
 • 2.5" olanını aldıktan sonra içindeki hardisk'i değiştiririm, bunu bilgisayara takarım falan diye düşünenler varsa hiç almasın. bugün başka bir harddisk'i denemek için bunun kutusunu açtım, anaaa bi baktım ki bunun içindeki disk'in arabirimi doğrudan usb (yani native usb). arada dönüştürücü falan yok. ne demek istediğimi şu fotodan daha iyi anlayabilirsiniz. meğer böyle bir olay varmış, vay anasını...
  yani ne bunun harddisk'ini başka bir yerde, ne de başka bir harddisk'i bunun kutusunda kullanabilirsiniz, bilginize.

  (bkz: ben bugün bunu öğrendim)
 • fresco logic çipsetli usb 3.0 girişleri ile bazı sürücülerde rastgele bağlantı kesilmesi sorunu yaşıyormuş. ulan 2-3 aydır cihaz bozuk sanıyorum, meğer sürücü yüzündenmiş.

  şu arkadaşın verdiği sürücü sorunu çözüyor, aynı sorunu yaşayan varsa kullanabilir.
 • yaklaşık olarak 5 sene önce bilgisayara formak çekmek için almıştım bunlardan bir tanesini media markt'tan kampanya ile 200 küsür lirara. cihaz 1.36 tb kapasiteli ve 3.5 inç boyutundaydı, gücünü şimdiki modern cihazlar gibi usb'den değil de prizden almaktaydı.

  ----------

  cihazı zamanında yere düşürmüştüm masadan. kabı açıldı, devreleri yerle temas etti, ama parçaları birleştirip bilgisayara taktığımda bilgilerin hepsi yerli yerinde durmaktaydı. eski performansına sahip olduğunu hissedebiliyordunuz.

  -------------

  sonra bir gün geldi içindeki dosyaların hiç biri gözükmedi. chkdsk/r ile windows xp üzerinden kurtarmayı başardım (windows 7'de kurtarılmamıştı).

  ama o gün bugündür içindeki bilgiler acayip yavaş açılıyor. kastığını hissedebiliyorsunuz. ama chkdsk'dan sonra cihazı tamamen kurtarabilmek bile mucize.

  neyse şu an telefonun toplamda 33.1 gb tutan bakcup dosyalarını kendisine doğru sepetlemekteyim. 9113 dosyanın 8571 tanesi kalmış. aktarım hızı 340 kb/saniye.

  bana normal gelmiyor gerçi aktarım hızının bu kadar düşük olması (işi bilen adam yorum yapsa sevinirim).

  --------------------

  hazır bimeks'te 199 liraya usb 3.0 özellikli elements alabiliyorken sepetlesem mi diye düşünmüyor değilim.
 • n11.com'dan 2 tb'lık modelini 245 tl'ye aldığım ürün. şık görünüyor. dosya aktarım hızı gayet iyi. 2.5 inç olduğu için boyutu da ufak. adaptöre gerek olmadan usb üzerinden kullanılabiliyor. nazar değmeden uzun süre kullanırım inşallah.

  izleyip beğendiğim filmleri bilgisayardan silmeyip kaydediyordum ama çok yer kaplar diye dizileri saklayamıyordum. artık beğendiğim dizileri de saklayabilirim.