• george r r martin tarafından yazılan a song of ice and fire serisinin geçtiği yedi krallığa mekan olan hayali coğrafya. coğrafik açıdan kuzey ve güney şeklinde kabaca ikiye ayrılabilir. kuzeyde duvarın ötesi vahşi doğa ve diğerlerinin mekanı olarak tanımlanabilir. güneyde ise denizaşırı mekanlarda egzotik halklar yaşamaktadır. denizciler dışında buraları bilne pek yoktur. aşağıdaki linkte detaylı harita neyin mevcuttur.

  http://www.towerofthehand.com/…6&lng=-123.75&zoom=2
 • fay hattı ölçümleri yapıyoruz ayağına etrafta dolanan petrol arama gemileri olumlu sonuçlar verirse, önümüzdeki bahar demokrasi getirilerek kokuşmuş feodal sistemin yerle yeksan edileceği coğrafya.
 • 1000 galatasaray taraftarıyla kolaylıkla fethedilebilecek vasat coğrafya. legolas, cüce, pedofil büyücü gandalf ve aragorn da kolaylıkla yakar bu memleketi.
 • notu en başa yazıyorum; kısa bir entry diye başladım, yazdıkça devamı geldi. elimden geldiğince jon arryn'in ölümünden sonrasından bahsetmemeye çalıştım ancak ne kadar kaçınsam da muhtemelen içinde spoiler var, sonra lütfen çemkirme olmasın.
  ayrıca a song of ice and fire ile ilgili adam gibi türkçe kaynak pek yoktu. ben baya baya anlatmış oldum.
  kaynak wikipedia, kitaplar ve aklımda kalanlar.

  ---

  westeros, a song of ice and fire dünyasında 3 kıtadan biridir.

  en büyük kıta, avrasya boyutlarında olduğu varsayılan essos'tur. essos westeros'un doğusunda sothoryos'un kuzeyinde kalır.
  sothoryos en küçük kıtadır, boyutları aşağı yukarı afrika kadardır.
  westeros ortanca kıta olup şekil olarak britanya'ya benzer.

  westeros'ta insanların tarihi kral robert'ın tahta çıkışından 12.000 yıl öncesine dayanır. insanlar kıtaya güneyde dorne topraklarından gelmiş, kıtanın sakinleri olan ormanın çocuklarına* karşı üstünlük sağlamışlardır. 2.000 yıl süren çarpışmanın ardından insanların açık arazilerde, ormanın çocuklarının ise ormanlarda hüküm sürdüğü bir anlaşmaya varılmıştır. bu dönem binlerce yıl varlığını sürdürecek soylu ailelerin ortaya çıktığı dönemdir. 2.000 yıl süren barış ortamından sonra uzun gece gelir. uzun gece bir nesil boyunca sürer, beyaz yürüyenler* en kuzeyden, her zaman kış diyarından* gelir ve insanların çok büyük bir kısmını öldürürler. bu mavi gözlü ve soluk tenli yaratıklar öldürdükleri insanları canlandırır ve köleleri yaparlar. beyaz yürüyenler konuştuklarında buz çatlamasına benzer bir ses çıkar ve güneş ışığından çekinirler. en sonunda şafak savaşıyla* insanların ve ormanın çocuklarının kurduğu birlik beyaz yürüyenleri ejder camıyla yapılmış silahları sayesinde yener ve uzak kuzeye püskürtür. bu savaşın kahramanı azor ahai'dir. kılıcı ışıkgetiren* ve azor ahai'nin ismi binlerce yıl boyunca hikayelere esin kaynağı olmuştur.

  beyaz yürüyenlerin tekrar gelmesini engellemek amacıyla kuzey kralı bran the builder stark; devler, insanlar ve ormanın çocuklarının yardımıyla buzdan ve sihirden dev bir duvar inşa eder, nitekim gece nöbetçileri* bu duvarın bekçileri olarak bu dönemde kurulur. duvara gece nöbetçileri sur der.

  durgun geçen bir 2.000 yılın daha ardından, aegon the conqueror'ın westeros'a gelişinden 6.000 yıl önce; essos'tan gelen andallar westeros'u istila eder. tüm güneyi ele geçiren andallar insanları kuzeye püskürtürler. ormanın çocuklarının tarih sahnesinden silinmesi bu döneme rastlar. kıtaya parmaklardan* çıkan andallar ile insanlar yüzyıllarca savaşırlar. bu dönemde andallar güneyde büyük bir imparatorluk kurarken kuzeye püskürtülen insanlar daima kendilerini savunarak istiladan kurtulmayı başarırlar. insanların andallardan yazı yazmayı öğrenmesi de bu dönemin önemli olaylarından biridir. andalların binlerce yıl sürecek bir diğer etkisi ise tanrıları ile insanları tanıştırmaları olmuştur. yedi tanrı (baba, anne, savaşçı, bakire, demirci, yaşlı kadın ve yabancı) inancı andallardan insanlara geçmiş, eski tanrılara inanmayı sürdüren kuzeyliler ve demir adaları sakinleri hariç tüm westeros'u etkilemiştir.

  fatih aegon'dan 700 yıl önce rhoynar'lar essos'ta valyria'lılardan kaçarak dorne'a sığınmış, prensesleri nymeria lord mors martell ile anlaşarak martell hanedanının dorne'a hükmetmesini sağlamıştır. martell'ler bu olaydan sonra kendilerine prens ünvanını almış oldukları halde reach ve stormland ahalisi ile uzun süre savaşmak durumunda kalmışlardır.

  fetih savaşı: sonunda aegon the conqueror westeros'a gelir. aegon valyria'lı soylu bir aile olan targaryen'lerden biridir. 2 kız kardeşi ve eşleri olan rhaenys ve visenya'nın yanı sıra 3 ejderhası ve 1.600 adamıyla doğu westeros'tan kıtaya ayak basar. adamlarının az sayıda olmasına rağmen 3 olgun ejderha onun 7 krallıktan 6 tanesini birleştirmesini sağlar.

  öncelikle riverlands ve iron islands'ı işgal eder, harrenhal'ın inşasını yeni bitiren harren the black kendisine çok güvenmesine karşın ejderhaları hafife aldığını oğullarıyla birlikte yanarak anlayacaktır. iron islands'da ise greyjoy ve tully'ler ona biat ederler, riverlands ödül olarak tully'lerin yönetimine bu dönemde bırakılır.

  aegon'un piç kardeşi orys baratheon, stormland kralı argilac'ın üzerine yürür ve stormland'ı ele geçirir. fatih aegon baratheon'lara ödül olarak stormland topraklarını bahşeder.

  aegon the dragon'un kazandığı başarılara karşılık rock ve reach orduları kral loren lannister ve kral mern ix komutasında birleşirler. 55.000 kişilik ordularının karşısında targaryenlerin savaşmaya pek de gönlü olmayan 10.000 kişilik zayıf bir orduları vardır. savaş targaryenler için kötü giderken fatih aegon 3 ejderhayı da savaş alanına sürer, ki bu westeros'un tüm işgali sırasında ilk ve son kez gerçekleşir. ejderhalar kral mern'in de dahil olduğu 4.000 kişiyi savaş alanında yakarlar, savaşın ismi bu olay nedeniyle yangın alanı* olarak kalır.

  loren lannister'ın biat etmesi nedeniyle aegon onun castelry rock ve westerland lordu olarak kalmasına izin verir. kral mern gardener'in reach'i ise kahyası harlen tyrell'a bahşedilir. tyrell hanedanının westeros'un önemli aileleri arasına katılması bu olaydan sonra gerçekleşmiştir. tabii targaryen'lerin yüksekbahçe* ve reach'i tyrell'lere vermesi, bu yörenin yönetimiyle her zaman kan bağı olan florent hanedanını rahatsız etmiştir.

  bu olayların ardından kuzeyin kralı torrhen stark, ordusunu toplayıp targaryen'lerin karşısına çıkmış ancak ejderhalar ile karşılaşınca yaptığı hatayı fark etmiş ve fatih aegon önünde diz çökmüştür. bu tavrına karşılık aegon stark'ları kuzeyin lordu ve winterfell'in efendisi olarak tanımıştır.

  vale'in arryn hanedanının da aegon targaryen'e diz çökmesiyle yedi krallıktan altısını birleştiren aegon the conqueror, gözünü dorne'a diker. ancak diğer hanedanların yaptıkları hatalardan ders alan dorne ahalisi gerilla savaşını tercih ederek ejderhalara yakalanmazlar. uzun yıllar sonunda fatih aegon, dorne'un martell'lerde kalmasına karar verip ilgisini yeni başkent king's landing'in gelişimine verir. karşısında devrilen kralların kılıçlarından demir tahtı* yaptırır. bu taht öyle bir tahttır ki aegon'un siyah ejderhası belerion'un ateşinde tahtın düşmanlarından 1.000 tanesinin kılıcı kullanılarak 59 günde dövülmüştür.

  fatih aegon'un ölümünden sonra targaryen'ler robert'ın isyanına kadar 250 yıl daha hükmettiler. bu dönemde yaşanan en önemli olaylar sivil savaşlardır. fatih'in ölümünden 100 yıl sonra gerçekleşen ejderhaların dansı* westeros'da gerçekleşen ilk sivil savaştır. 8 yıl süren içsavaş döneminde targaryenler kendi içlerinde savaşmış, son ejderha arkasında 3 yumurta bırakarak ölmüştür. ikinci iç savaş blackfyre isyanı olarak bilinir, ailenin piçlerinden daemon blackfyre taht için mücadele etmiş ancak başarılı olamamıştır. bu isyanın hemen ardından, daeron ii kız kardeşi daenerys'i martell hanedanına gelin verir ve sonunda dorne resmi olarak yedi krallık'a katılır.

  robert'ın isyanı: son targaryen kralı aerys targaryen'in elia martell ile evli oğlu rhaegar targaryen, lyanna stark'ı kaçırır. lord stark kraldan oğlunu cezalandırmasını ister ancak deli kral olarak anılan aerys targaryen lord stark ve büyük oğlunu yaktırır, hatta önce lord stark'ı yaktırır ve oğlu brandon stark'a izletir; brandon babasını kurtarmak için boynundaki urgan yüzünden kendi kendini boğar. ardından john arryn'den lyanna stark'ın nişanlısı stormland lordu robert baratheon ile babası ve abisinin ölümünden sonra kuzey ve winterfell lordu olan eddard stark'ın kellesini ister. bu talep üzerine arryn, baratheon ve stark hanedanları birleşerek isyan ederler. robert baratheon büyük büyük babası aegon v'e dayanarak tahtta hak iddia eder ve robert'in isyanı olarak bilinen büyük savaş başlar. tully'ler robert'in yanında yer alırken, tyrell'lar krala sadık kalarak robert'in kardeşi stannis tarafından korunan kalesi stormend'i kuşatırlar. kraleli* jon connington çanlar savaşı'nda* yenilir ve özgür şehirlere (essos free cities) sürgün edilir. son büyük savaş üç dişli mızrak'ta* gerçekleşir, isyancılar kazanır ve prens rhaegar bizzat robert baratheon tarafından öldürülür. krala yardıma gider görünen lannister'lar king's landing'i ele geçirirler, jaime lannister kral aerys'i öldürür ve kral katili lakabını alır. prenses elia martell ve çocukları aegon ve rhaenys targaryen, lannister'lar tarafından katledilir. eddard stark şehre girip kral korumalarını yendikten sonra lyanna'ya ulaşır ancak lyanna stark hayatta kalamaz ve ölür. robert baratheon kendi ismiyle anılan ilk kral olarak taç giyerken ned stark piç jon snow ile evi winterfell'e döner. kral robert, tywin lannister'ın kızı cercei lannister ile evlenir ancak lyanna stark'a olan aşkı asla bitmez. tüm bu olaylar olurken targaryen hanedanının emektarları aerys targaryen'in en küçük çocukları prens viserys ve prenses daenerys'i özgür şehirlere kaçırırlar.

  greyjoy isyanı: robert tahta geçtikten 6 yıl sonra iron islands lordu balon greyjoy kendisini demir adaların kralı ilan ederek isyan eder. amacı kral robert baratheon gücünü sağlamlaştırmadan bağımsızlık elde etmektir. ancak robert'ın sancağı altında tully, lannister ve stark orduları birleşir. her ne kadar balon greyjoy'un kardeşi victarion greyjoy lannister donanmasını rock limanından ayrılmadan yakmayı başarmış olsa da kralın kardeşi stannis baratheon donanması ile demir adaları donanmasını yenerek kral robert'ın başkent pyke'a ordularını taşıması için güvenliği sağlamıştır. great wyk stannis baratheon, old wyk barristan selmy tarafından ele geçirilmiş; asıl savaş ise pyke da olmuştur. mancınıklarla kaleyi yıkan kral'ın kuvvetleri savaşı kazanmayı başarmış, balon greyjoy'un hayatta kalan tek oğlu theon greyjoy iyi niyet göstergesi olarak stark ailesi gözetimine verilmiştir.

  tarihte günümüze gelmeyi başardıktan sonra kıtanın bölgelerinden, bu bölgelerin coğrafi özelliklerinden ve yöneten hanedanlardan bahsedelim;

  en kuzeyde, surun ötesinde soğuk ve vahşi bir hayat vardır. kuzeyin önemli bir kısmını perili orman* kaplar. çevrede bol miktarda göl ve ırmak bulunur. frostfangs dağları sura yakın önemli sıradağlardır. surun ötesinde westeros'luların vahşi olarak gördüğü insanlar dışında yaşayan yoktur. bu bölgeyi diğer tüm westeros ile sur ayırır. sur batıda frostfangs dağlarından doğuda fok körfezine* kadar uzanır. gece nöbetçilerinin güçlü olduğu zamanda kale sayısı 19'ken, beyaz yürüyenler ortaya çıktığı esnada bu kalelerin yalnızca 3 tanesi aktifti (batıda gölge kule*, ortada kara kale*, doğuda doğu nöbeti*). --- spoiler --- ancak jon snow gece nöbetçilerinin lord kumandanı olduğunda tüm bu kaleleri stannis baratheon'un yardımıyla aktif hale getirir. stannis en büyük kale olan nightforth'a yerleşir. --- spoiler ---

  devam etmeden şu resme bir bakalım, her şey kafamızda daha iyi oturacak.

  kuzey*

  sur ile boğaz* arasında kalan, binlerce yıldır stark hanedanının kontrolündeki topraklara kuzey ismi verilir. starkların başkenti kışyarı* olup önceleri kral, sonraları lord olarak anılmışlardır. kışyarı başkent olmasına karşın bölgenin en büyük şehri, westeros'un 5 büyük şehrinden kuzeyde yer alan tek şehir olan menderly hanedanının kontrolündeki beyaz liman*'dır. kuzey'in büyük kısmı ormanın çocuklarının inancı olan eski tanrılara tapar ancak beyaz liman'da andalların westeros'a getirdiği yedi tanrı inancına sahip çok sayıda insan bulunur. eski tanrılara taptıkları için dinsel nedenlerle kuzeyden şövalye çıkmaz.

  kuzey her ne kadar diğer 6 krallığın toplamı genişliğinde olsa da nüfus yoğunluğu azdır. bunun en önemli nedeni güneye oranla zor olan iklim şartlarıdır. bu iklim şartları ve diğer bölgelerle az iletişim kurmaları kuzeyi diğer krallıklardan ayırmış, onları daha sert ve geleneklerine bağlı hale getirmiştir. tüm kuzey aileleri kendi yaşam şekillerini kendilerini belirler, ortak en büyük noktaları kışyarı'nın stark hanedanına bağlılıklarıdır.

  stark'ların simgesi beyaz zemin üzerinde gri bir kurt*, mottoları kış geliyor*'dur.

  kuzeyde piçlere kar* soyadı verilir.

  vadi**

  fetih savaşı*ndan önce dağ ve vadi krallığı olarak bilinen bölgeye verilen isim. o dönem dağ ismininde kullanılmasının nedeni bölgenin etrafının ay dağlarıyla çevrili olmasıdır. vadi binyıllardır soylu andal kanından gelen arryn hanedanının kontrolündedir. başkenti westeros'un doğu kıyısına yakın olup ay dağlarının yükseklerinde yer alan eyrie'dir. eyrie'ye ulaşımın tek yolu girişindeki keçi patikasıdır, ele geçirilmesi zor bir kaledir.

  vadi konumu ve coğrafi şartları nedeniyle westeros'tan soyutlanmış gibidir. bölgenin gururlu savaşçılarına vadi adamları adı verilir ve yedi tanrı inancının yılmaz savunucularıdırlar. bu durum inancı kıtaya getiren andalların kanından gelmelerine bağlanabilir.

  her ne kadar başkent/kale eyrie olsa da bölgenin en büyük kenti westeros'un 5 büyükşehrinden bölgede yer alan tek şehir olan martı şehri*'dır. martı şehri deniz kenarında yer alıp westeros'un önemli limanlarından biridir.

  bölgeyi yöneten arryn hanedanının simgesi beyaz bir ay üzerinde gökmavisi şahindir. mottoları onur kadar yüksek*'dir.

  vadide piçlere taş* soyadı verilir.

  fırtına toprakları*

  uzun yıllar fırtına krallarının kontrolünde kalan bölge fetih savaşında baratheon'lar tarafından fethedilmiş, fatih aegon'da bölgeyi onlara bağışlamıştır. bölgenin ismi kıyılarında fırtınalarla diğer bölgelere nazaran daha fazla karşılaşmalarından gelir. stormland, kral topraklarının* güneyinde, dorne'un kuzeyinde kalır.

  bölgeyi yöneten baratheon hanedanının simgesi altın renk üzerinde taç takmış siyah bir geyik, mottoları bizimkisi öfke*'dir.

  stormland'de piçlere fırtına* soyadı verilir.

  the reach*

  westeros'un kuzeyden sonra en geniş bölgesi olmasının yanında nüfus yoğunluğu en yüksek bölgesi olan reach, tyrell hanedanı tarafından yönetilir. fetih savaşına kadar binlerce yıl bölgeyi yöneten gardener krallarının sonuncusu yangın alanı savaşında* ölünce tyrell'ler başkent yüksekbahçe*'yi fatih aegon'a teslim ederler. o da bölgenin yönetimini tyrell'lara verir. bu nedenledir ki viserys targaryen westeros'a döndüğünde kendisi için ayaklanacak bölgeler arasında ilk reach ismini dile getirir.

  her ne kadar başkent yüksekbahçe olsa da bölgenin en büyük kenti eskişehir*'dir. eskişehir westeros'un 5 büyükşehrinden biri ve en eskisidir. üstatların kalesi burda olup yedi tanrı inancının eski başkenti burasıdır.

  reach şövalyeliğin öncülüğünü yapan bölgedir. güney batıda yer alması nedeniyle ılıman bir iklimi vardır.

  bölgeyi yöneten tyrell ailesinin simgesi yeşil zemin üzerinde altın rengi bir gül, mottoları güçlü gelişen*'dir.

  reach'de piçlere çiçek* soyadı verilir.

  the westerlands**

  sarışın yeşil gözlü lannister hanedanına binlerce yıldır evsahipliği yapmakta olan bölge reach'in kuzeyinde yer alır. başkenti casterly rock* olup, en büyük kenti westeros'un 5 büyükşehrinden olan lannisport'tur. lannisport casterly rock'a oldukça yakın olup king's landing ve eskişehir'den sonra westeros'un 3. büyük şehridir. greyjoy isyanı sırasında lannister donanması burda yakılmış ve şehir büyük zarar görmüştür.

  westerland ne en büyük, ne de en kalabalık bölgedir, ancak en zengin olduğu kuşku götürmez. oldukça zengin altın ve gümüş madenleri vardır.

  westerland'ı yöneten lannister hanedanının simgesi kızıl üzerinde altın rengi kükreyen bir aslan olup, "lannisterlar her zaman borçlarını öder"* deyimini çok kullanmalarına rağmen asıl mottoları beni kükrerken gör*'dür.

  westerland'de piçlere tepe* soyadı verilir.

  the riverlands*

  westeros'un en merkezi bölgesi tully hanedanının kontrolündeki nehir topraklarıdır.*** bu merkezi konumu nedeniyle sık sık büyük savaşlara ev sahipliği yapmıştır. başkenti riverrun olan bölgede önemli bir şehir olmasa da oldukça önemli kaleler vardır (riverrun, harrenhal, seagard, stone hedge, the twins). merkezi konumu tarih boyunca hiç bir ailenin uzunyıllar bölgeyi elinde tutamamasına neden olmuştur.

  bölgede bol sayıda nehir, orman, tepe ve düzlük bulunur. nüfus yoğunluğu çoktur ve zengin bir bölgedir. balıkçılık ve şarap üreticiliği oldukça gelişmiş olup nehirler sayesinde ticari hayat oldukça aktiftir.

  bölgeye hükmeden tully'ler oldukça eski bir aile olmalarına karşın fatih aegon onlara bölgeyi bahşedene kadar riverland'e hükmetmemişlerdir. simgesi bordo mavi zemin üzerinde zıplayan gümüş bir alabalık olan ailenin mottosu aile, görev, onur*'dur

  riverlands'de piçlere nehir* soyadı verilir.

  demir adaları*

  yedi krallığın* bir parçası olan demir adaları greyjoy hanedanı tarafından yönetilir ve başkenti pyke'tır. westeros'un batı kıyısında yer alan ve 7 adadan oluşan demir adaları fetih savaşına kadar bağımsız bir krallıkken fatih aegon tarafından fethedilmiştir. çevresindeki deniz kayalık ve fırtınalıdır, az sayıda güvenli limanı bulunur. bölge insanları kendilerine demirdoğumlu der, bağımsızlığına düşkün, sert ve zalim insanlar olarak bilinirler. adaların coğrafi olarak tarıma uyumsuz olması ve demirden başka maden bulunmaması bölge insanlarını yağmacılığa yöneltmiştir. nitekim donanma olarak en güçlü krallık olmalarının yanında denizciliğe karşı büyük yetenekleri vardır. westeros'un büyük çoğunluğu gibi yedi tanrı inancının aksine bölgenin insanları yalnızca demir adalarında taraftar bulan boğulmuş tanrı* inancına sahiptir. tanrı, bir deniz tanrısıdır ve korsanlığı destekler.

  fetih savaşında harren the black'in ölmesinin ardından riverlands tully'lerin olurken, demir adaları greyjoy'lara verilmiştir. fatih aegon bölgeyi fethettikten sonra demir adaları halkına kim tarafından yönetilmek istediklerini sormuş, halk pyke'tan greyjoy hanedanını seçmiştir. bu nedenledir ki viserys targaryen westeros'a döndüğünde kendisi için ayaklanacak bölgeler arasında demir adalarının da ismini dile getirir.

  greyjoy hanedanının simgesi siyah zemin üzerinde altın renk bir kraken olup, mottoları biz tohum ekmeyiz*'dir.

  demir adalarında piçlere pyke soyadı verilir.

  dorne

  westeros'un en güneyinde yer alan martell hanedanı kontrolündeki topraklara dorne ismi verilir. martell'ler prens ve prenses ünvanını kullanırlar ve başkentleri güneşmızrağı*'dır. dorne bölgesini westeros'tan kızıldağlar* ayırır ve bölge ile westeros'un kalanını yalnızca 2 yol bağlar. dağlık bir araziye sahip olan dorne tüm kıtanın en sıcak bölgesidir. kıtada nüfus yoğunluğu en düşük bölge olmasının yanında tüm westeros'un tek çölü de bu bölgede yer almaktadır. rhoynar kökenleri ve andal istilası nedeniyle tüm kıtadan oldukça farklı kökenlere sahip olan bölge halkı oldukça sıcakkanlı olarak bilinir.

  kıtanın kalanından farklı olan iklimi nedeniyle değişik meyve çeşitleri, limon ve zeytin üretmektedirler. bölgenin şarapları da oldukça ünlüdür. kum atı* ismiyle anılan savaş atları bölgeye özeldir ve 2 gün durmadan koşabilir. bölge essos'a görece yakın olduğu için bir ticaret merkezi olarak da kabul edilebilir. zaten zamanında yaşadıkları rhoynar istilası nedeniyle bölge halkının essos ile bağları vardır. rhoynar'lar bir essos halkı olup valyria ile girdikleri savaştan dorne'a (dolayısıyla westeros'a) geçerek kurtulmuşlardır. fatih aegon'dan 700 yıl önce rhoynar prensesi nymeria ile martell hanedanından mors martell'in evliliği sonucu martell hanedanı tüm bölgeye hükmetmeyi başarmıştır. nitekim dorne fatih aegon'a gerilla taktikleri kullanarak direnmeyi başaran tek bölge olup, ancak 170 yıl sonra evlilik ve kanbağı sonucu diğer 6 krallığa katılarak bütün bir westeros oluşmasını sağlamıştır.

  martell hanedanının simgesi portakal zemin üzerindeki kırmızı güneşin içinden geçen altın mızrak olup, mottosu eğilmemiş, bükülmemiş, kırılmamış*'tır.

  dorne piçlerine kum* soyadı verilir.

  ve son olarak;

  crownlands**

  kral toprakları westeros'un 9 bölgesinden biridir ancak 7 krallıktan biri değildir. 7 krallığı (the north, the vale, the stormlands, the reach, westerlands, iron islands and riverland, dorne) yönetecek olan bölge olarak fatih aegon tarafından kurulmuştur. bölge doğrudan demir taht tarafından yönetilir, bölgenin başkenti tüm westeros'un olduğu gibi king's landing'dir.

  king's landing* westeros'un doğu kıyısında bulunur. demir that ve kızıl kule (kralın evi) buradadır. şehir ve duvarları altın pelerinliler tarafından korunur. king's landing westeros'un başkenti olmasının yanında açık ara en büyük ve kalabalık kenti, ayrıca başlıca ticaret merkezidir. şehir görece olarak yeni olmasına karşın (yalnızca 300 yıllıktır) oldukça kirlidir. adet üzere 7 kapısı vardır.

  bölge kurulduktan robert'in isyanına kadar targaryen hanedanı tarafından yönetilmiş, isyan ile birlikte taht baratheon hanedanına geçmiştir.
  targaryen ailesinin simgesi siyah zemin üzerine 3 başlı kızıl ejderha olup, mottosu ateş ve kan*'dır.

  kral topraklarında piçlere su* soyadı verilir.

  ---

  çok şükür bitti sanırım.

  edit: ock şahane bir harita göndermiş, bunda kafalarda pek oturmayan essos'da açık bi şekilde gözüküyor.
 • (bkz: #27062020)
 • bu cografyada arma/logo tasarimcisi olacan aga. sancaklarinin tasarimindan sikilan kralliklar kapinda kole olur yemin ederim. kurtlar, ejderhalar, geyikler derken cok temiz ekmek yersin.

  http://viewers-guide.hbo.com/…son2/#!/guide/houses/
 • önden biraz coğrafya ve tarih; #26767535

  şimdi de biraz dinlerden bahsedelim;

  7 tanrı inancı (7'nin inancı)*;

  robert'in isyanından 6.000 yıl önce gerçekleşen andal istilasından beri westeros'ta kendisine en fazla taraftar bulan dini inançtır, ki kısaca inanç* olarak da adlandırılır. westeros'da bu inancın etkin biçimde taraftar bulamadığı bölgeler eski tanrılara tapan kuzey* ve boğulmuş tanrı'ya* tapan demir adaları'dır.*

  7 tanrı inancında tek bir tanrı yüzünü 7 farklı biçimde gösterir. inananlarda ihtiyaçları doğrultusunda tanrı'nın ilgili yüzüne dua ederler.
  baba*: adaleti temsil eder, elinde terazi tutan sakallı bir erkek karakter olarak tasvir edilir.
  anne*: doğurganlığı ve bereketi temsil eder. sevgiyle gülümseyen merhametli bir kadın karakter olarak betimlenir.
  savaşçı*: gücü temsil eder, cesaret ve zafer için ona dua edilir. elinde kılıç tutan bir erkek karakter olarak tanımlanır.
  bakire*: iffet ve masumiyeti temsil eder, genellikle bir bakirenin erdemini koruması için dua edilir.
  demirci*: iş gücünü temsil eder, gerekli işlerin bitirilebilmesi için güç vermesi amacıyla dua edilir. elinde çekiç tutan bir erkek karakterdir.
  yaşlı kadın*: bilgeliği temsil eder, rehberlik etmesi için dua edilir, elinde fener tutan bir kadın karakter olarak betimlenir.
  yabancı*: tanrının ölüm ve bilinmeyeni temsil eden yüzüdür. inananlar genellikle ondan uzak dururlar, yalnızca serseri ve kanun kaçaklarının kendilerini yabancı ile ilişkilendirdikleri görülmüştür.

  7 tanrı inancı westeros'un resmi inancı olup kültür ve kanunlarında kendisini derin bir biçimde hissettirmektedir. kumar ve piçlik hoş karşılanmaz, ensest ve akraba katili olmak küfür kabul edilir. ana kutsal kitabı yedi köşeli yıldız'dır* ve bakire'nin kitabı* gibi bir çok bölüme ayrılır. ayrıca tanrı'nın her yüzü için bir kitap vardır.

  dövüşerek yargılanma* esnasında 7'nin haklı olanın yanında olacağına inanılır. şövalye olmak için bir yaver bir sept'te bir gece boyunca nöbet tutar ve 7 için makbul hale gelir. bu sebeple 7 tanrı inancının yoğun olmadığı kuzey gibi bölgelerden pek şövalye çıkmaz.

  inanç için 7 rakamı kutsal kabul edilir. 7 yüz gibi 7 tane de cehennem olduğu varsayılır, gökyüzündeki 7 takım yıldızının kutsal olduğuna inanılır. inancın savunucuları yedi köşeli yıldızlar, kristal prizmalar ve gökkuşaklarını dinin ikonları olarak kabul eder. ibadet genellikle prizmalar ile ışığın kullanılması ve tanrının 7 yüzünün bir arada olduğunun tasviri üzerine yoğunlaşır.

  inancın ibadethanelerine sept adı verilir ve her sept'te tanrının 7 yüzü tasvir edilir. küçük septlerde yalnızca maske gibi tasvirler yer alabilir ancak daha geniş septlerde tanrının her yüzü için bir heykel bulunur. inananlar bu heykellerin önünde mum yakarak ibadette bulunur. çocukların isim törenlerinde yedi çeşit yağ kullanılır, düğün törenleri baba ve anne tasvirlerinin ortasında gerçekleştirilir.

  inancın rahiplerine septon, rahibelerine septa adı verilir. yönetim adanmışlar* ismi verilen konsey tarafından gerçekleştirilir. adanmışların başında yüksek septon vardır ve makamı kral topraklarındaki* baelor'un büyük sept'idir.* yüksek septon genellikle adanmışlar arasından seçilse de bu kural için geçmişte istisnalar görülmüştür. inancın merkezi eskişehir'dir.* üstadlar ve kaleler arasında mesaj taşımakla görevli kargalar burada yetiştirilir. targaryenler westeros'a gelene kadar yüksek septon'un makamı da burada bulunmaktaydı.

  inancın yolundan ilerleyen diğer bazı gruplar şu şekildedir;

  sessiz kızkardeşler*: iffet ve sessizlik yemini etmiş, yabancı'nın hizmetinde yer alan bir gruptur. ölüleri cenazelere hazırlamak onların görevidir. septa kabul edilmezler. bir inanışa göre yabancı'nın karısı oldukları düşünülür, gri giyinirler ve gözleri dışında yüzlerini kapatırlar.

  inanç militanları: tarihin farklı dönemlerinde kendini inancın hizmetine adamış 2 farklı grup söz konusudur; savaşçı'nın oğulları* ve fakir dostlar** fakir dostlar halktan insanlardan oluşup silah olarak bulabildiklerini kullanan, beyaz üzerine kırmızı bir yıldız rozeti taşıyan bir gruptur. savaşçı'nın oğulları ise şövalyelerden oluşan bir kardeşliktir. yalnızca yüksek septon'un sözlerine kulak verirler ki bunun nedeni onun yeryüzünde 7 tanrının yerine konuştuğuna inanmalarıdır. giydikleri gümüş zırh ve gökkuşağı renklerindeki pelerinleri sayesinde ayırdedilebilirler. westeros'da jaehaerys i zamanından beri inanç militanlarına rastlanmamıştır; zalim maegor* isyan ettikleri için kendisine getirilen her savaşçının oğlu kafa derisine karşılık 1 altın ejderha, her fakir dost için 1 gümüş geyik ödemiştir, ardından gelen jaehaerys i zaten sayıca oldukça azalan inanç militanlarına barış önermiş, militanlar kralın ve sonra gelecek kralların yeryüzünde inancın savunucusu olacaklarına dair söz alarak dağılmışlardır. militanların yeniden doğması çocuk kral tommen i'in zamanında krallığın inanca olan borçlarına karşılık olarak verdiği basit bir taviz olduğu düşünülerek gerçekleşmiştir.

  eski tanrılar*;

  eski tanrılar, andal istilası sonrası westeros'un güneyinde kendine çok geniş taraftar kitleleri bulan 7'nin inancı* veya 7 tanrı inancı olarak adlandırılan inanç sistematiği taraftarlarının ormanın çocukları'nın* tanrılarına verdikleri isimdir. hali hazırda kuzey ve duvarın ötesinde yoğun bir inanan topluluğu bulunmaktadır.

  bu inanç için kutsal kitap, rahip veya tasvirler söz konusu değildir, nesilden nesile geçen bir folklor mevcuttur. tanrı korusu* ve ortalarına birer yüz oyulmuş kızıl yapraklı yürek ağaçları* kutsal kabul edilir. ibadet, yemin, evlilik gibi ritüeller yürek ağaçlarının huzurunda gerçekleştirilir. ağaçlardaki yüzler ormanın çocukları tarafından kazınmış, insanlar tarafından derinliği kavranamamıştır. pek sık rastlanmayan yeşil görenler* bu inanç için bir çeşit şamandır, tüm canlılar ile konuşabilir, yürek ağacındaki yüzden görebilirler.

  rivayet odur ki eski tanrıların gücü ancak tanrı korusu ve özellikle yürek ağaçlarının olduğu yerlerde geçerlidir ve ne yazık ki güneyde bir çok soylu aile 7 tanrı inancına geçişle birlikte tanrı korularını yok ederek kendi özel bahçeleri haline getirmişlerdir. bu nedenledir ki eski tanrıların güneyde bir gücü olmadığı varsayılır. ilk insanlar westeros'a geldiklerinde bu ağaçların bir kısmını yok etmişler, sonrasında bu inanca ayak uydurup andal istilasına kadar bu inanca taraftar olmuşlardır.

  eski tanrılar için misafirlik hakkı kutsaldır; akraba katletmek, ensest ilişki ve kölelik tanrılara meydan okuma anlamına gelir ve kabul görmez.

  boğulmuş tanrı*;

  westeros'da yalnızca demir adaları'nda* taraftar bulan inanç. bu inancın kökenleri de andal istilasının öncesine dayanır. istila esnasında ada sakinleri inançlarına bağlı kalmışlardır ki bunun en önemli nedeni inançlarının demir adamların yaşam biçimi olan denizcilik ve korsanlığı desteklemesidir.

  demir adamlar tanrının onları yağma ve tecavüz için yarattığına inanır. boğulmuş tanrı ile fırtına tanrısı arasında devamlı bir çatışma vardır, bunlar karşı karşıya geldiklerinde deniz kabarır. hemen hemen tüm demir adamlar boğulmuş tanrı'ya inanırken kimse fırtına tanrısı'na ibadet etmez.

  demir adamlar aralarından biri boğulduğunda onun boğulmuş tanrı'nın huzuruna gittiğine, "zaten ölü olan asla ölemez" düsturu uyarınca ölümle deniz kızlarının hizmet ettiği şölenlere katılınılacağına inanılır.

  bu inancın kutsanma töreni boğulma üzerine kurulmuştur. deniz suyuna batırılarak boğulan demir adam rahipler vasıtası ile tekrar hayata döndürülür. bu vasıta ile vücutlarının boğulmuş tanrı'ya ait olduğunu gösterirler ki öldüklerinde tanrının salonlarını bulabilsinler. nadir olarak da olsa tören esnasında ölen demir adamlar mevcuttur. ritüelde önünde diz çökülen rahip; "hizmetkarın senin gibi yeniden denizden doğsun, onu tuz, kaya ve çelikle kutsa" der. cevap olarak "zaten ölü olan asla ölemez"* denir, ardından rahip "zaten ölü olan asla ölemez, yalnızca daha güçlü ve sert olarak kalkar"** der ve ritüel sona erer.

  r'hllor (ışık tanrısı);

  ateşin kalbi, kırmızı tanrı ve alev ile gölge'nin tanrısı olarak da bilinir. essos'da uzun zamandır kendisine taraftar bulmasına karşın westeros'da yeni popüler olmaya başlamıştır. kızıl rahipler thoros'u çılgın kral aerys ii targaryen'i etkilemesi için westeros'a yollamışlar ancak thoros'un alev sihri çılgın kral'ı etkilemeyi başaramamıştır. (yazarın notu: ya bu arada aklıma geldi, bu adam tamam çılgındı ama kimsede demiyor neden delirdi. duskendale zindanlarında 2 yıl geçirdikten sonra hükümdarlığının ilk yıllarında oldukça sevilen bir insan bile psikopata bağlayabiliyormuş demek ki. aslında westeros'un başına gelen her şeyin sebebi denys darklyn denen densizin krala gider yapması. tabii barristan selmy kralı kurtarınca darklyn'lerin soyunu kurutuyor aerys. zaten o günden sonra da harrenhal turnuvası dışında kızıl kuleyi terk etmiyor) zaten diğer tüm sihirler gibi ejderhaların dünyadan göçmesiyle alev sihiri de etkisizleşmiştir. ejderhaların dönüşleri ile birlikte ise thoros beric dondarrion'u defalarca hayata döndürmeyi başarmıştır.

  inanışa göre r'hllor ışığın, ısının ve hayatın tanrısıyken ismi anılmaması gereken antitezi* buz ve ölümün tanrısıdır. dünyanın kaderi üzerine ebedi bir savaş içerisinde olan tanrılar, asshai'de bulunan eski kitaplar uyarınca ancak azor ahai dönüp kalıcı ışık getiren* vasıtası ile ejderhaları taştan uyandırdığında huzura ereceklerdir.

  dinin taşıyıcılarına giydikleri cüppelerden ötürü kızıl rahipler denir. kızıl rahipler kadın veya erkek olabilir, küçük çocukları satın alıp ileride rahip veya savaşçı olarak r'hllor'a hizmet etmesi için yetiştirdikleri vakidir. her akşam rahipler ateş yakıp r'hllor'a şafağı getirmesi için dua ederler. takipçileri alevlere bakıp gelecek hakkında bir şeyler görebilmeyi umarlar, kimi zaman r'hllor çağrılara cevap verir. ayrıca alevlere kurban vermek de sık rastlanan bir ritüeldir. "gece karanlık ve dehşet dolu"* en sık kullanılan mottodur.

  essos'da braavos, lys, pentos ve volantis'de tapınakları mevcuttur. küçük bir tapınak da ziyaretçi ve denizciler için eskişehir'de bulunur.

  ----------------

  bunlar dışında essos'da bulunan ancak westeros'da etki göstermeyen inanışlar da söz konusu;
  - braavos'un çok yüzlü tanrı* (qohor'un kara keçisi*, bakkalon, merling king, ay soluğu bakire**, kapşonlu dilenci*, ağlayan kadın* ismi geçen tanrıları)
  - braavos'un ayşarkıcıları*
  - yine braavos'da suların babası*
  - rhoyne ahalisi rhoynar'ın rhoyne ana'sına* inanır. oğulları yengeç kral* ve nehrin yaşlı adamı* ismindeki tanrıların nehir için savaştığı düşünülür.
  - son olarak da dothrakların büyük aygır'ı var.*
 • yazarın kıtayı yaratırken isvec sehri västerås'dan ilham aldığını düşünüyorum. okunuşları aynı.
 • asoiaf kitap serisinin ve game of thrones dizisinin meshur cografyasi. kimin borusunun nerde ottugunu gosteren haritasi icin buyrun.
hesabın var mı? giriş yap