şükela:  tümü | bugün
 • work and travel konusunda diğer şirketlerden daha tecrübeli olduğunu iddia eden zırva şirket.

  çok küçük bir örnek vererek başlayalım; herhangi bir kategoride 10 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyorsunuz, doğal olarak faaliyet gösterdiği alanda oluşabilecek her sorunda en azından fikir sahibi birisiniz. bu kaçınılmaz. yine her yıl yaptığınız rutin işleri yaparken bir sorun çıkıyor, bu sorun müşterilerinizi, onların psikolojilerini ve verdiği emekleri zedeliyor. müşteri size dönüp hakkını aradığında ise bu sorun konusunda bir fikrinizin olmadığını, bu sorunun sizin sorumluluğunuzda olduğu halde ilgilenemeyeceğinizi söylüyorsunuz.

  işte bu, bahsettiğim firmanın yaptığı aptal şeydir sayın okurlar. aklınızda bulunsun, work and travel konusunda başvuracağınız son firma dahi olmasın, gerekirse mülteci olarak gidin, yine de bu firmayla gitmeyin.
 • şimdi öncelikle yıllardır buranın müdavimi ve bu programı iliklerine kadar tecrübe etmiş kişi olarak yazımı dikkatle okuyun.

  work and travel hakikaten çok deli bir şey. binlerce kilometre uzağa bir maceraya atılıyorsunuz. bir şey olduğunda yakın, dost, akraba vs. kimseye anında ulaşamıyorsunuz ve her şeyi tek başına kendiniz halletmeye çalışıyorsunuz ya da yanınızda arkadaşınız varsa beraber halletmeye çalışıyorsunuz. bu bok gibi bir şey gözükebilir o sıralarda ancak dönünce hele o dönüş yoluna düştüğünüzde çok şeyi hallettim, dünyayı fethettim havalarına bürünüyorsunuz, bir özgüven patlaması yaşıyorsunuz.

  programa katılırken kayıt olacağın firmanın durumu önemli. iyice araştırın. gidenlere gelenlere sorun. facebook work and travel sayfalarına göz atın, artık pek yoğun ve popüler olmayan turkishwat gibi work and travel forumlarına bakın. eski bilgiler de olsa oldukça fazla bilgi veren konular mevcut. yine de buralarda zibillah kadar reklamcı, acente mensubu üyelere rastlamanız garanti. aldıkları reklamlardan da bunu belli edebiliyorlar. öğrenci kılığında firmaların reklamını yapanlar oldukça fazla. bu kişiler hem reklam hem de karalama yapabilirler. siz araştırmalarınızı ayrıca firmaları gezerek yapın. kafanıza yatana kayıt olun. firmaların siz amerika'da iken sizi aralıklarla sormaları ve yardıma ihtiyacınız olduğunda size verecekleri destek çok önemli. türkiye'de iken çoğu şirkete gelen işler benzerdir. siz türkiye'de iken yapılan danışmanlıklar da hemen hemen aynıdır.

  gel gelelim bu şirkete. 7-8 senedir bu sözlüğe yazarım. sözlük formatının artık yerle yeksan olduğu şu süreçte uzun süredir yazı yazasım bile yoktu. ulan o kadar gittik geldik bakıyım bunların hakkında bir şeyler yazmışlar mı, yazmamışlarsa bir kıyak yapalım başlık açalım dedik. lakin açılmış. şahsi tecrübemi paylaşmam gerekirse, kendileriyle iki sene work and travel adındaki zımbırtı programa katıldım. şimdiye dek 5-6 kişi yönlendirdim yüzümü kara çıkarmadılar. çünkü böyle durumlarda yönlendirdiklerinin başına bir şey gelse ya da memnun kalmasalar senin yüzünden oldu diyecekler ki bu en nefret ettiğim şeydir. ben rahat adamım kimsenin gürültüsüyle uğraşamam. ama bu adamları seviyorum kardeşim. çünkü üç defa katıldığım bu programa son ikisini bunlarla gittim, iyi firma, internette bol bol reklamları dönen firma. firmadan hasan bey'e ve selin hanım'a yardımları için teşekkür ediyorum, siz yine de firmaları gezin ve kafanıza yatanı seçin diyorum.

  yardım isteyenler yeşillendirebilir.

  format gereği tanım: work and travel, dik okulu gibi bilimum yurtdışı programları konusunda danışmanlık veren firma. web sitesi www.westline.com.tr wat sitesi www.summerworktravel.com
 • work and travel işini düzgün yapan piyasadaki bir kaç firmadan biri

  tüm acentelerin listesine bakmak içinwat acente listesi
 • ıki yıl üst üste wat programına katılmama yardımcı olan şirket. iki seneden de memnun kaldım. amerika’ya temsilci gönderip ilgilendiler de. (arabayla markete götürüp alışveriş torbalarımızı taşımışlıkları bile var be breh breh.)
  ikinci gidişimde ödeme planı olsun evraklar olsun hepsine yardımcı olan ilk gidişimde nereye gitmek istediğimi bulamazken “bak senin mutlu olucağın mekan burası” diyerek beni ikna edip hakkaten de hayatıma baya baya bişeyler katmama yardımcı olan firma.
  ayrıca müdürlerinin muhabbeti de baya sarar seversiniz. adamlar hakkında bilgi isteyen yeşillendirsin gencolar.
 • yurt dışı eğitim danışmanlığı konusunda rahatça güvenilebilecek birkaç şirketten bir tanesi.

  ben de dahil olmak üzere çevremden 3 kişi bu firmadan farklı konularda danışmanlık hizmeti aldı. henüz pişman olanını görmedim.

  yurt dışı eğitim macerası veya work&travel programı sorunsuz süreçler değil. vizesi, konaklaması, üniversite peşindeyseniz kayıt prosedürleri veya ulaşımı gibi birçok farklı konu size sorun çıkartabilmek için hazır bekliyor. özellikle ilk defa yurt dışına çıkacaksanız veya benzer programlarda deneyiminiz yoksa danışmanlık hizmeti almanızda kesinlikle fayda var.

  "danışmanlara para kaptırmayın" lafı biraz "ucuz mal alacak kadar zengin olmak" ile ilgili. danışmana para kaptırmayayım her şeyi kendim halledeyim diye düşünüp hiç bilmediğiniz bir ülkede gerçekten sıkıntılı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

  benim hizmet aldığım dönemle hala aynı ekip mi çalışıyor, aynı kişiler mi yönetiyor bilmiyorum ama zaten görüşmeye gittiğinizde tek dertleri cebinizden daha çok para koparabilmek olan kişilerle muhatap olmadığınızı anlayacaksınız.
 • ben bu danışmanlık firmalarına hiç inanmazdım ve asla güvenmezdim ama gerçekten işinin ehli ve her konuda yardımcı olan harika insanlarmış.

  kuzenim bu yaz work and travel ile amerika'ya gitti. çok yakın bir arkadaşım orada yaşadığı için gönül rahatlığıyla göndeririz dedik. bu süreçte uzun araştırmalar sonucu westline'ın kapısını çaldık. bize yapılacak her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatıp, her konuda yardımcı oldu.

  ama esas bana bu entry'yi yazdıran geçen hafta yaşadığımız bir olay oldu. gece çalan bir telefon ve karşınızda ağlayan 20 yaşında bir kız varsa ve bu kız sizden kilometrelerce ötedeyse ne yapacağınızı şaşırırsınız. bu durumda ben arkadaşıma ulaşmaya çalışırken, kuzenimin birlikte gittiği arkadaşı da şirketi aramış. meğer bizim yetkililerimiz var derken doğru söylüyorlarmış ve ben daha durumu birilerine iletemeden çözmüşler bile. (en azından %80'i çözüme ulaşmıştı kısa bir sürede)

  var olsunlar.

  edit: gözümüzü arkada bırakmadıkları için kendilerine 8526442 kere teşekkür ettim ama yetmedi.

  tanım: işinin ehli ve güven konusunda benden tam puan alan firma