şükela:  tümü | bugün
3175 entry daha
 • ikinci sezon reytinglerinin düşük olduğu falan belirtilmiş. ama gözden kaçan bir şey var bence burada. her prodüksiyonun olduğu gibi, westworld’ün de kâr amacı güden bir girişim olduğunun hakkını vermekle beraber, bu dizinin geleceğe yönelik de bir fonksiyona sahip olduğunu düşünüyorum. yani bu prodüksiyonun bugünkü başarımına ilaveten, 20 yıl sonrasının izleyicisi için de bir değerinin olduğuna inanıyorum. biz nasıl bugün a space odyssey 2001, blade runner ya da terminatör 1-2’ye bakıp, “o dönem bu filmler nasıl çekilmiş ya?” diye soruyorsak, aynı soruyu 2040’lı yıllarda westworld’ü izleyen insanlar da soracaklar. yani present value’su yanında future value içeren de bir yapısı var bu dizinin, bunu yabana atmamak gerek.

  bir konu daha. özgür iradenin gerçekten var olup olmadığı, temel davranışlarımızın hangi etkenler tarafından yönlendirildiği, tercihlerimizin belirlenme aşamaları, insanın aslında bir algoritmadan ibaret olduğu, bu algoritmanın manipüle edilebilir yapısı gibi sacayağı olarak gördüğüm konularla alakalı homo deus kitabı ile hiçbir bağlantının kurulmadığını gördüm 121 sayfa boyunca. bu şaşırdığım bir konu oldu. zira her iki eserin de birbiri ile ilişkilendirilebilecek birçok ortak yönü var. biri ilişkilendirse de okusak.
 • diziyi seyretmediysen sonrasını yine de okuma yazar arkadaşım.

  --- spoiler ---

  freeze all motor functions
  --- spoiler ---
  ya arkadaş sen mutfak robotundan traş makinesine her türlü alet edevatta kaza yaşayan ölen canlısın. bu neyin özgüvenidir?
  can derdine düştüğünde vereceğin komut bu mudur yani. ulan nşa’da daha ikinci kelimeyi söyleyemeden ümüğünü sıkacaklar işte. daha heyecandan iki lafı konuşamayacak far tutulmuş tavşan kardeşlerimizden de bahsetmiyorum. yok muydu tek, kısa bilindik dillerde anlamı pek olmayan kolay bir kelime lan. daha kıçıkırık ses komutla çalışan siriye asansöre laf geçiremiyorsun freeze all motor functions nedir ya.
  çok iyi yapımdır.