şükela:  tümü | bugün soru sor
2738 entry daha
 • tomorrowman isimli yazarın "2x05 ile ağır sıçmıştır" diyerek ortaya attığı savı çürütmeye geldim;

  --- spoiler ---

  ne demiş bu yazar entry'sinde;

  "ilk sezonu hatırlayalım, yeni narrative falan yazılırken hep westworld için yazılıyor ve diğer parklar için yazılmıyordu, şimdi birden bire "aa diğer parklar da var aslında" moduna girdiler. hadi onu da geçtim parkın adı "westworld" yani batı dünyası. robot dünyası yada delos parkı değil. demekki sadece batı dünyası olarak tasarlandı ama sonradan öteki parkları eklediler."

  bunlara bakarak "demek ki" diyemeyiz. biz hikayeye westworld'da başladık çünkü. tabiki de narrative'ler orası için yazılacak. tabiki de parkın adı westworld olacak. neredeyse kocaman bir şehir gibi tüm parkların olduğu alan. böyle bir yere giderken hangi parka gidiyorsanız tabiki de onun ismi yazacak kapıda. samuraylar dünyasının parasını vermeyen adamın ne işi var orada?

  dizinin uyarlandığı filmi izlemeden böyle konuşmak da kolay tabi. önce onu izleyin ve görün bakalım tek park mı var... çok parklı bir filmden uyarlanan bir dizi için "demek ki sadece batı dünyası olarak tasarlandı ama sonradan öteki parkları eklediler" demek çok komik.

  yani sıçan bir şey yok. sen anlamamışsın olayı^^
  --- spoiler ---
 • üstteki entry'ye hitaben;

  "dostum sen benim dediğimi anlamamisin. benim demek istediğim su idi, dizinin evrenine gore eger o theme park'ta hikaye senaryo vs yazılıyorsa ve ayni adamlar yaziyorsa ki-5.bolumde gorduk, oyleymis- bize ilk sezonda da bunu vermeleri gerekiyordu. tum geliştirmeler, yeni karakterler, sunlar bunlar sadece "westworld" parki icin yapiliyordu. biz ford'un shogun park veya hint parki ile herhangi bişey yaptigine falan görmedik, arnold ve ford en bastan beri de westworld, wild west temalı park uzerinde cailsiyorlardi. entry'mde de dediğim gibi parkin adi bile "westworld". los angeles ta universal park var mesela, icinde de harry potter world, jurassic park vs gibi bölümleri var, eğer ilk sezonda bize "buranın adi delos park ve icinde westworld, shogun world vs vs var, hepsi icinde ugrasiyoruz" deselerdi daha gerçekçi olurdu. simdi yırtık dondan cikar gibi "aa ya aslinda shogun world'de vardi. biz üstünde hiç calismadik ve sozunu etmedik ama vardi lan, valla bak" moduna girmeleri dizinin evrenine uygun olmadı.

  westworld filminde roma, ortacag ingiliz ve vahşi bati parkları vardi sanırım, filmi çok eskiden izlemiştim, simdi tam hatırlamıyorum fakat film, diziyi bağlamaz. dizi kendi bastan beri kurduğu evrene uygun sekilde gitmez ise bende buna itiraz ederim yani.

  not: ıngilizce klavyede yazıyorum ama bazı sözcükleri otomatik düzeltmiş sistem, bazilarinin düzeltmemiş kusura bakmayın.
 • ikinci sezonuyla birlikte daha da güzelleşen dizi. hafif esprili diyaloglar da koymaya başladılar daha bi sevilesi oldu.
 • online izlemek isteyen yesillendirsin.
 • hbo nun
  kıllı, çüklü, tutarsız dizisi.

  2.sezon 5.bölüm geçmek bilmedi. 2 yıl aradan sonra böyle doldur boşalt bölümler ayıp ya. sırf japon izleyici izlesin diye aynı bayık hikayenin japanese ini ne yapalım. arada yalandan cavcavlı 2 tablet 2 ekran görmesek bilimkurgu olduğunu unutacaktık.

  maeve' i, dolores'i ve siyahlı adamı(ed harris) ve gereksiz zaman doldurmalık bayık hikayelerini çıkarın bilimkurgu adına daha doyurucu olur. bernard da sanki ara ara bonzai almış robot gibi ne yaptı neden yaptı bilmeden geziyor gibi.
 • --- spoiler ---

  2. sezon 5. bölüm itibariyle dolores'in tam anlamıyla itici bir mal olduğunu iyiden iyiye kavradığımız dizidir.

  eğer bu karakteri "eline güç geçiren her yaratık hükmetmeye ve güçsüzler üzerinde baskı kurmaya eğilimlidir" gibi bir anafikre bağlamazlarsa çok saçma olacak. bu kadın değil miydi ki bizi yönetip, hayatımızla oynadılar, oyuncak ettiler diye isyan eden? önüne gelen her robotu öldürüyor. hem de karşıdakinin programlandığı şekilde davrandığını bile bile. salak teddy'nin de bir şeyleriyle oynadı. ona iyi oldu ama çok karaktersiz. belki biraz karakter takviyesi mi yaptı çözemedim. öyleyse yine bi derece olumlu.

  şaka maka dolores karakteri acayip bayık ve çelişkili. oyuncunun oyunculuğu da yapay geliyor.

  5. bölümde samuray amcalar ilaç gibi geldi. kendilerini hep görmek istiyorum.

  --- spoiler ---
 • bu son bölüm ne amk? uzak doğu kıyafeti giymiş dolaşıyorlar. iyice acun firardaya bağladılar aq
 • dizi sıçmadı. dizinin uyarlandığı filmi biliyorsanız zaten birkaç park daha olacağını bilirdiniz. ya da dikkatli izleseydiniz 1. sezon finalinde meave'in ana merkezde dolaşırken samuray host gördüğünü hatırlar yine başka parklar olduğunu anlardınız. westworld izleyicisinin aklını karıştıran ve izleyicinin her şeyi tahmin etmesine izin vermeyen bir dizi. o yüzden dikkatli izlenmeli. her bölüm aksiyon arıyorsanız ya da dikkatli
  izlemeyip anlamıyorsanız dizi sıçmış olmuyor. bu aksiyonu bol klişe dizilere kaldığınız yerden devam etmeniz gerektiğini gösteriyor.
 • bilgisi yok fikri var demişler bu diziyi izleyenler için.izlemeyin arkadaş size fazla gelen dizileri.
 • 2. sezon arkaplanda kullanılan müziğin nadide sultanın vuslata beş kala adlı şarkısından esinlenildigini düşünüyorum
  https://youtu.be/3iz9jrvmj5o
  paint it black
570 entry daha