4126 entry daha
  • ilk sezonunu izlemeye devam ettiğim yapay zeka ve geleceği ile ilgili keyifli bir bilimkurgu gerilim dizisi. fakat dizide anlayamadığım bazı kısımlar var.

--- spoiler ---
    dolores hikaye dışında bir düşlem yaşadığında bu westworld’de çalışan ekip tarafından hemen tespit edilebilirken, maeve’nin core kısmı ve yetenekleri 2 çalışan tarafından değiştirildiği halde ve bu durumun hikayenin gidişini de etkilediğini düşünürsek bunu nasıl tespit edemediler? kaç bölüm oldu hala maeve robotunda yapılan değişiklik fark edilmedi. maeve sürekli kabuslar görüyor. önceki sürümündeki kız çocuğunu anımsıyor. 1. sezon 8. bölümü izlemekteyim. bu durumu çözemedim.

edit: detaylı açıklama yapan yazarlara teşekkür ederim. dizide zaman atlaması olduğu için bu durumu anlayamamışım. aslında dolores ve maeve’nin yaşadığı bu olaylar aynı zaman diliminde değilmiş. westworld benim için daha anlaşılır oldu.
    --- spoiler ---
  • ilk 2 sezon kusursuz ve özgündü; izlediğim en iyi dizilerden biriydi. 3 sezonun ise person of interest ana fikri üzerinden işlenmesi klişe ve hayal kırıklığıydı.

edit: harf hatası.
  • çok keyif alarak izlediğim dizi. fakat ne zaman tabldota bağladı, o zaman kabak tadı vermeye başladı.

--- spoiler ---
    spoiler içerebilir
    --- spoiler ---

anthony hopkins dizide öldükten sonra onun o özlü sözleri, shakespeare alıntıları da bitti. o bitince dizide de bir şeyler eksik, yavan kaldı. tıpkı nesiller boyunca inandığın dinler ve tanrı kavramının radikal bir düşünce değişimi ile birlikte reddedilmesi gibi. e haliyle bu ret ile birlikte insanın içindeki anthony hopkins de ölüyor. bu ölüm kişiyi yapay bir yalnızlıkla baş başa bırakıyor. bunun sonucunda da dizi gibi yavan ve eksik kalıyor westworld sakinleri. o boşluğu doldurmak için de çeşitli disiplinler geliştirme ihtiyacı hissediyor insan. varolan bir felsefeyi benimsemek daha kolay ve ilgi çekici geldiği için, kendi disiplinini yaratma çabası zor ve uğraştırıcı oluyor. bu da pek tercih edilmiyor.

--- spoiler ---
    spoiler içerebilir
    --- spoiler ---
  • jonathan nolan, rehoboam ismi için, john brunner'ın hugo ödüllü bilim kurgu romanı stand on zanzibar'dan esinlendiklerini söylemiş. görüntü olarak kuantum bilgisayarın giyinik haline benzetmiştim ama ismi hiçbir şeye benzetememiştim. meğer kral davut'un oğlu kral süleyman'ın oğluymuş. bazı türkçe kaynaklarda rehovam olarak geçiyor. ama dediğim gibi dini hikayelerden değil de yukarıdaki kitaptan esinlenilmiş. hatta dolores acı, keder, caleb da sadık takipçi, köpek anlamlarına geliyormuş. link

dizi, genel olarak benim en sevdiğim dizilerden biri. gözüme batan sahneler oluyor illa ki ama halihazırda var olmayan bir teknolojiyi inandırıcı şekilde göstermek hiç kolay değil. bunlar da insan. en basitinden, sen porselen ciltli bir robot göstermek istersin, oyuncunun yüzünde sivilce çıkar. daha güzel olsun ben de isterdim ama imkansızı istemek de biraz haksızlık oluyor. o silahların, arabaların gerçekçi görünmesi bile ne kadar uğraştırıcı olmuştur. uçan arabalar, tesla cybertruck'dan daha inandırıcı geldi bana. en sevdiğim ilk sezon olsa da diğer iki sezonu da bitmesin isteyerek izledim.
612 entry daha
hesabın var mı? giriş yap