şükela:  tümü | bugün
  • "what are the odds?" ihtimal cok kucuk, yok artik amma tesaduf! gibi anlamlara gelebilir kullanildigi yere gore. direkt soru olarak da kullanilabilir; olasilik nedir? gibi..
  • gerçekleşmesi dahilinde oldukça garipsenebilecek koşulları beraberinde getirmiş olaylar için kullanılır.

    mesela birkaç aşk ilişkisi sonrasında biriyle tanışmış olmanın hayatına yön vermeye başlaması durumuna çok uygun bir sözdür. daha önce de aşık olmuştur kişi mesela. çok derin yaralar almıştır. şimdi ise senle birliktedir ve sana da aşıktır. eski aşk ile arasındaki farkı nasıl bilir bir insan? aşk nasıl bir mesele ki her insanda farklı getirileri olabiliyor. ve önceden sevmiş birinin, sen tanımasaydın, senden başkasını da pek tabii sevebileceği gerçeği ile yüzleşirken, seninle tanışmış olmasında, sıradaki kişinin sen olduğuna dair what are the odds demek uygun düşüyor. olasılığı neydi onca ilişkiden sonra seninle tanışmış olmasının? ve seni farklı kılan etmenler neydi. senden öncekilerle ortak noktan nedir? senden sonrasının da olmayacağının garantisi nedir? senden öncekilerinin dahi garantisinin olmadığı gerçeği mevcutken.

    bu sorulara ancak what are the odds, olabilirliği nedir gibi cevap niteliğinde olmayan yalnızca daha çok soru üreten bir kalıp kullanmak uygun düşüyor. gece gelen eyyorlamam da burada bitiyor. what are the odds, eh.
  • filmlerde günlük hayatta iki kişinin bir yerde karşılaşması durumunda yok artık, bu ne tesadüf , tesadüfe bak amk. gibi bir anlam katılarak kullanılıyor.