şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nina simone'un hayatını anlatan, liz garbus'ın yönettiği belgesel. haziran 2015'te netflix'ten çıktı. çok kapsamlı, gerçekçi, nina simone sevenler için oldukça zengin ve doyurucu bir belgesel. yapanların elleri dert görmesin.
 • acilisi ile tuyler urperten sonuna dek "doyuran" bir belgesel/film, 10/10.
 • nina simone sevmekten önce eğer müziksever bir kişiyseniz muhakkak izlemeniz gereken kaliteli belgesel. yaşamının en büyük yarası ırkçılık olan, hayatı boyunca 'siyahların sesi' olmayı görev bilmiş ve zamanla sadece bunun için nefes alır hale gelen nina'nın her şeyini olduğu gibi göreceksiniz.

  izlerken resmen zarar gördüm. bir insanı bu kadar şeffaf görmek, insanın kırılganlığını artırıyor, daha evvel hiç farkında olmadığınız konulara karşı aşırı hassasiyet veriyor ve "seni olduğun gibi kabul ediyorum" yalanıyla yüzleşmenize yarıyor.
  bu iyi bir şey gibi görünüyor olabilir; lakin nina'nın da dediği gibi, "..bu meselelere hiç bulaşmayanlar benden daha mutlu; kendim olmakla yaşamak zorundayım"
 • nina simone'un hayallerini, pişmanlıklarını, dünya'yı avucunun içine alabilecekken siyahilerin haklarını savunmak uğruna kariyerinden neredeyse vazgeçmesini, içine kapanışını, ruh sağlığını yitirmesini, yeniden yükselişini kısaca buruk hayatını anlatan, meraklılarının düşünmeden izlemesi gereken belgesel.

  "i'm sorry that i didn't become the world's first black classic pianist. i think i would have been happier. i'm not very happy now."
 • durduk yerde adamın amına koyan filmler kategorisine giriyor.

  nina'nin muziginin koku olan aci, ofke, caresizlik her anina islemis.

  arada suruklenen cocugu, kendisini kole olarak kullanan kocasi ile olan iliskiler anlatildikca insanin gogsune bir tas oturtuyor.
 • nina simone gibi büyük bir sese göre küçük bir film.sanatçının sivil haklar ile mücadelesinini temel almış.kısaca içi iyi seyirler ve dinlemeler.
 • nina simone'un müzik kariyerini, yakın çevresiyle olan ilişkilerini, ırkçılık karşısındaki duruşunu, iniş çıkışlı yaşantısını kısaca tüm hayatını konu alan belgesel.

  --- spoiler ---

  simone'un etkileyici özgürlük tanımı:
  "i'll tell you what freedom is to me. no fear."

  belgeselde, amerika'da o dönem yaygın olan ırkçı eylemlere hatta katliamlara karşı dik duran güçlü, sivil haklar aktivisti simone'u görürken bir yandan da simone'a şiddet gösteren, bağlayıp tecavüz eden, istemediği halde çalışmasına zorlayan psikopat ve aşırı hırslı kocası (aynı zamanda menajeri) karşısında simone'un yaşadığı çaresiz ruh hali anlatılıyor.

  nina simone'un yaşantısını yakın çevresinin anlatımıyla ve eski röportajlarıyla tanıma fırsatı yakalıyorsunuz.

  --- spoiler ---
 • mü-kem-mel. nina simone'u sadece şarkılarıyla tanırdım ve severek dinlerdim. karakteri ve kişisel hayatı hakkında en ufak bir fikrim yoktu. dolayısıyla bu belgeselde gördüklerim, duyduklarım bende şok etkisi uyandırdı.

  --- spoiler ---

  aktivist olması tahmin edilebilirdi ama şiddete destek vermesi, kocası tarafından dövülüp tecavüz edilmesi, daha sonrasında kızına şiddet uygulaması, yaşadığı psikolojik bunalımlar, afrikada geçirdiği zaman, mali sıkıntıları, bi dönem piyanodan nefret ettiğini söylemesi, geri dönmeye karar verdiğinde paris'te birkaç yüz dolara düşük seviye kafelerde şarkı söylemesi ve ilgi görmemesi gibi durumlar bünyemi oldukça sarstı.

  varoluşuyla ilgili çektiği bütün sıkıntılara rağmen bir müzik dehası, efsanesi olabilmiştir. bu dünyaya iz bırakabilmiş muhteşem kadınlardan biri. karakter sahibi bu güzel kadın, huzur içinde yatsın.

  --- spoiler ---
 • çok çok severek dinledigim hatun hakkında çekilmiş enfes ötesi netflix belgeseli.
  bi taraftan iş yaparken kenarda dönsün diye açmıştım ama resmen esir aldı belgesel, o kadar şukela

  --- spoiler ---

  bipolarmış*

  --- spoiler ---
 • nina simonea dair çekilen en güzel belgeseldir. bu zamana kadar belli kalıplarda sunulan nina'nın o karakterli ve sert duruşunun arkasındakileri çok güzel anlatan belgesel, bu şahane sesli kadına insan olarak bakmayı sağlaması ve kendisine bir kez daha hayran olmaya yol açmasıyla izlenesidir.