şükela:  tümü | bugün
 • oldukça kaliteli bir distorted parçası. sözleri;

  look at how the time went by
  evoke the past and realize
  this is just a fragment
  of a concealed plan that is yet to come
  is this my fate?
  an absence of warmth awaits
  in silence
  in torment
  was it truly the past?
  seeply drowned in lust
  with devotion
  with desire
  have i forgotten my face?
  is this voice my own?
  vaguely vanishes
  from my consciousness
  will my name remain
  in your heart?
  or just engraved
  on stones forever
 • aynı zamanda terra nova birinci sezon dördüncü bölümünün adı.
 • ''işten, okuldan çıktınız. belki bir yerlerde yemek yiyeceksiniz, belki arkadaşlarınızla buluşacaksınız. ama gece ne kadar uzun sürerse sürsün, dışarıdaki hayat ne kadar çekici olursa olsun günün sonunda gideceğiniz yer eviniz. yani çoğumuz için bir apartman dairesi. eğer büyük şehirde yaşıyorsanız, apartman yaşamından kaçmamız mümkün değil. binaya her girdiğinizde perdenin veya kapı deliğinin arkasında beliren meraklı yaşlı komşunun silueti, muhtemelen albaylıktan emeklli olduktan sonra hükmetme güdülerini dizginleyememiş yönetici, gürültüsünden sürekli şikâyet edilen öğrenciler ya da kavgacı yeni evli çift gibi apartman sakinleri etrafımızda dönen yaşamın birer parçası olmuştur illaki. bilgisayar oyunları ve internetin yaygın olmadığı dönemlerde çocukluklarını geçirenler de muhakkak ki “topunuzu keserim” diye kovalanmıştır apartman bahçesinden. pekiyi, ya hiç farkına varmadığımız komşularımız?

  bbc’nin dört bölümlük mini dizisi what remains’in geçtiği londra’nın coulthard sokağı’ndaki apartmanda komşuluk ilişkileri çok da ilgi çekici değil. kasvetli ve eski binada çeşit çeşit insan yaşıyor. merdivende karşılaştıkları zamanlar haricinde; giriş katındaki emekli matematik öğretmeni joe sellers’ı (david bamber) saymazsak, kimse kimsenin ne yaptığıyla pek ilgilenmiyor. ingiliz durağanlığı içinde günler gelip geçiyor.

  taa ki, bebek bekleyen michael jenson (russel tovey) ve vidya khan (amber rose revah) çifti binaya taşınana kadar. taşındıkları gün üst kattan su sızıntısı olduğunu fark eden çift, yıllardır boş olduğu söylenen daireye, kapıyı zorlayarak giriyor. karşılaştıkları ise su sızıntısından fazlası oluyor...

  londra’nın coulthart sokağı’ndaki dört katlı eski binada; yıllardır kullanılmayan dairede melissa young’ın (jessica gunning) çürümüş bedeninden geri kalanların bulunmasıyla başlıyor what remains. ortadan kaybolunca taşındı sanılan genç kadının yokluğunu hiç kimse farketmemiş. geride pek bir şey bırakmadan giden melissa’ın ölümünü incelemek ise, emekli olmadan önceki son iş gününü geçiren dedektif len harper’a (david threlfal) düşüyor.

  komşularının asosyal olduğunu söylediği melissa’nın cesedi, cinayete dair hiçbir ipucu vermiyor. melissa’nın arkadaşlarına, ne yaptığına dair de bir iz bulamıyor dedektif harper. polislikteki son günü de olsa, sıradan bir ölüm dosyası olarak vakayı kapatmak istemeyen harper’ın aklındaki çözülemeyen soru ise, geride hiçbir iz bırakmadan yaşamanın ne kadar mümkün olabildiği. asosyal olan, insanlardan uzak durmayı tercih eden birinin bile en azından bir arkadaşı olmaz mı? genç bir kadının öldüğünün, süregiden yaşamdan çıktığının kimse farkına varmaz mı? en kötüsü, yıllarca hizmet ettiği toplum, emekli olup gittikten sonra acaba onu da unutur mu? emekli olsa da, dedektif harper, bu gizemli yokoluşun peşine düşüyor. cinayet soruşturmalarıyla geçirdiği yıllar içinde her şeyin birbirine bağlı olduğuna inanarak yaşamış bir adam olan harper, komşuları daha yakından incelemeye başlıyor...

  ingiliz stili polisiye

  yayınlandığı 25 ağustos tarihinde ingiltere’deki her beş izleyiciden birini ekran başına çekmeyi başaran what remains, yarattığı gizem atmosferiyle oldukça beğenildi. yazarı tony basgallop ve yönetmeni cocky giedroyc başta olmak üzere ingiliz basınından çokça övgü alan diziyi the daily telegraph, ben lawrence’ın kaleminden, “...geleneksel ‘katil kim’ kurgusunun sanatsal yorumu” olarak tanıttı. lawrence’ın ayrıca “klişelerin hikâyenin bütünündeki gizemi bozmaması ve kurgudaki sağlamlığı etkilememesiyle” öne çıkardığı what remains, yine ingiltere’nin önde gelen gazetelerinden the independent’ta “ingiliz polisiye dramalarının en ürkütücülerinden biri” olarak duyuruldu. gazetede, arifa akbar imzasıyla yer alan yorumda dizinin, “tek bir apartman ve yalnızca komşular etrafında dönen basit bir kurgunun insan doğasının karmaşık yapısını yansıtmaktaki başarısına” vurgu yapıldı.

  sonuç olarak; bbc kalitesini her sahnede hissetiren what remains’i izleyen diziseverlerin, eylül boyunca dizinin yayınlanacağı pazar gecelerini heyecanla ve ürperti içinde bekleyeceği kesin.''

  http://www.taraf.com.tr/…-neden-bu-kadar-sessiz.htm
 • psikolojik drama tadında harika bir bbc dizisi. izlemenizi öneririm.
 • ingiliz dram dizilerini ve özellikle polisiye dram dizilerini seviyorsanız kaçırmamanız gereken dizilerden birisi. her ingiliz dizisi gibi biraz sıradan ve ağır ilerliyor, fakat kendisini izlettiriyor.

  ayrıca dizinin başrol oyuncularından olan emekli polis amcamız (david threlfall), testere filmindeki jigsaw'ı canlandıran tobin bell'e ikiz kardeşi kadar benzemekte.
 • hikayesiyle fark yaratmayı başaramamışsa da , atmosferiyle kendisine çeken ingiliz piskolojik draması. bbc kalitesini görebilmek mümkün velakin dediğim gibi hikaye derinliği yakalanamamış.
 • sert ve ruhu olan polisiyelerden hoşlanan biri olarak enteresan ve tarifsiz bir tat yakaladığım suç draması. yine de bir bron/broen veya broadchurch değil.
 • 4 bölümlük bir mini dizi. mini olduğuna bakmayın, harbiden kıyak bir dizi.
  yalnız yıl olmuş 2500 ingiltere'de hâlâ böyle tahta merdivenli evlerden var mı yavv. ibineler fabregas'a 20 milyon euro, mc manaman'a 45 milyon euro vereceğinize şu evleri bir düzeltin.

  ayrıca jessica gunning'in askerleriyiz.
 • hedef göstermek gibi olmasın ama dizide "elaine" rolündeki "ındira varma" antipatiklik ve orospu çocukluğunu çok güzel bir şekilde birleştirmiş. artık herhangi bir projede hz. meryem'i oynasa bile bitti o iş.
  (bkz: seni yazdım bir kenara/#45045936)