şükela:  tümü | bugün soru sor
 • the unfinished swan'ı yapanlardan oldukça farklı değişik gibi görünen yeni bir oyun. ev tasarımı mükemmel, beni ordan yakaladı zaten.

  http://www.giantsparrow.com/games/finch/

  http://store.steampowered.com/app/501300/
 • 18 yaşında 22 haftalık hamile olan edith finch adlı karakterin gözünden oynuyoruz oyunu. bu ablamız büyük bir merak ile sülalesini araştırmaya çalışıyor. daha önce yaşadıkları eve yani tüm sülalesinin de yaşamış olduğu eve gidip bir göz atıyor. sülalede herkesin erken yaşta veya tuhaf bir şekilde öldüklerini fark ediyor bulduğu notlardan. hikayesi bu şekilde.
  oyunun tasarımına gelirsek, çok ilginç olduğunu söylemeden edemeyeceğim. çünkü karakter sülalesindeki her bir kişiyi anlatırken farklı bir şekilde anlatıyor. mesela barbara'yı çizgiromanda anlatıyor fakat biz oynuyoruz barbara karakterini (the wolf among us ruhu aldım), diğer başka bir karakteri ise mmorpg gibi anlattı. yani oyunun içinde first-person dolanıp durmuyoruz sadece.
 • değişik kafaların ürünü, garip bir masal. tek atımlık bu arada. 2 saat kadar gibi
  bir sürede bitiyor.
 • farklı bir deneyim isteyen her oyuncu tatmalı. öyle dramatik bir ilerleyiş varki bir günde 2 mola almak zorunda bıraktı. oynayış süresi kısa, oynaması uzun oyun.

  --- spoiler ---

  en çok hangisi etkiledi seçim yapamıyorum, uzum ya da kısa yaşamanın bir önemi olmadığını nasıl ve ne yaparak zaman geçirdiğimi düşündürürerek bir bakış kazandırdı belki de.
  --- spoiler ---

  bu tip yapımları desteklemek için satın alınmalı, her kuruşa değer.
 • tasarım, hikaye anlatımı, hikayenin kendisi her şeyiyle mükemmel. en azından bu senenin en iyi adventure oyunu diyebilirim.
 • pintipanda'nın yayınından tümünü izlediğim kadarıyla şaşırtmayan ama güzel bir deneyim sunan, yaşatan oyun. grafikler, oynanış vs. gayet hoş. bir sürü farklı hikaye anlatım tarzını başarıyla kullanabilmesiyle bile 10 üzerinden 9'luk skoru hakediyor.

  --- spoiler ---

  bana en can alıcı gelen hikayeler, balık keserken hülyalarda gezen elemanınki ile barbara'nınki oldu.
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  to our final night together...
  and all our final nights apart.

  --- spoiler ---

  en guzel hikayelerin biriktigi, kesik somon kafalari artigi bir yer.
  sonunda gorunen cocuklar en guzel.

  bir de bana niye boyle seyler yapiyorlar ah bir anlasam...
 • çok garip bir oyun. oynadığım oyunlar arasında en ilginç olanı olabilir. bambaşka bir kafayla yazılmış, kısacık bir film gibi.

  --- spoiler ---

  sürekli bir canavar, bir şey çıkacak diye bekledim ama hiçbir şey çıkmadı.
  --- spoiler ---

  dram oyunu arayanların mutlaka ama mutlaka oynaması gerekiyor. inanılmaz küçük hikayelerle dolu. hayal gücü çok muazzam bir şey...
 • az önce bitirdim ve hayatımda oynadığım en güzel oyunlardan bir tanesi diyebilirim. oyunda hiçbir şey seçmiyorsunuz, öldürmüyorsunuz, değiştiremiyorsunuz ve hiçbir şeyin kontrolü sizin elinizde değil. yalnızca harika bir hikaye dinliyorsunuz.

  daha önce de bahsedilmiş ama o nasıl hayal gücü ya öyle. oyunu yapanlar bir ailedeki insanların ölüm hikayelerini sıradan olmayan bir şekilde anlatmış. en trajik ölümleri bile
  anlatmak için güzel ve özgün yollar bulunmuş. evin her yeri, oyunun her yeri müthiş detaylarla süslenmiş. karakterler hakkında öyle detaylar verilmiş ki gerçeklermiş gibi hissediyorsunuz. oynadığı oyunlarda aksiyon olsun isteyenlerin hiç yaklaşmaması gereken değişik bir tecrübeydi. bir de masalsı tarafı birçok yerinde bana big fish filmini hatırlattı.