şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adres yerine kullanilan 3 kelime. simdilik sadece ingilizce kelimeler var ve baya hassas. google maps altyapisini kullaniyor.

  http://what3words.com/

  ornekler:
  kiz kulesi yerine: http://what3words.com/cocktail.snail.milk
  bogaz koprusu anadolu yakasi kulesi: http://what3words.com/inch.records.spoons
 • türkçe desteği de gelmiş.
 • "ne işe yarıyor?" diye bir soru geldi:

  dünyada herhangi bir koordinatı anlaşılır 3 kelimeyle kodlayabilmenize yarıyor. haliyle telefonda, sms'te kriptik, hataya müsait gps koordinatlarını ezberlemekyerine doğrudan 3 tane kelimeyle uğraşıyorsunuz.

  mesela bizim ofisin adresi "saçın.yaşlı.kalsa"
 • moğolistanda official olarak kullanılmaya başlanılacak hede.
 • süper bişey, keşke yaygınlaşsa. herkes kullansa.
 • yaygın olarak kullanılmadığı için, pek önem verilmiyor ancak bugün şöyle bir e-posta aldım. ios kullanmadığım için destek olamıyorum. eğer olmak isterseniz;

  "what3words, hazırlanmakta olan yeni ses tanıma yazılımımız kapsamında veri toplama faaliyetlerine katılacak, anadili türkçe olan adaylar arıyor. ihtiyacınız olan tek şey, bir iphone'dur (kullandığımız veri toplama uygulaması sadece ios ile çalışır).

  katılımcılar, tarafımızca sağlanan bir ses kayıt uygulaması kullanarak her gün çeşitli 3 kelimelik adresler alacak ve bunları yüksek sesle okuyarak kaydedecektir. bu iş her yerde, her an yapılabilir.

  bu projenin parçası olmak ilginizi çekiyorsa, lütfen harcayacağınız zamanın karşılığı da dahil, daha fazla bilgi için rachael@what3words.com adresine, rachael'a bir e-posta gönderin."
 • silindirik projeksiyonda ki dünya haritasını 3x3 metrelik karelere bölerek her kareye 3 adet isim veriliyor. dolayısı ile insanlar enlem boylam ezberlemek zorunda kalmıyorlar. gıs alanında kullanılıyor mesela. bence de akılda kalıcı ve güzel. bildiğim kadarı ile türkçe desteğini de artık sunuyorlar.
 • güzel bir yatırım almış yakın zamanda.

  yani fikir güzel olmakla birlikte kelimeler sanırım rastgele atanmış. öyle olunca adrese baktığınızda nerede olduğu yönünde bir tahminde bulunamıyorsunuz.

  ingilterenin posta kodu sistemi ise çok daha güzel, se10 2bg gibi bir şey oluyor posta kodunuz ve bir bakışta neresi olduğu anlaşılıyor. bence 3 kelime ezberlemekten daha zor da değil.