şükela:  tümü | bugün
 • daha tam da dün aklımdan "neden hala yok ki" diye geçerken duyurulan yeni özellik. ios, android ve windows telefonlara geliyormuş.

  biz gurbetçiler için inşallah adam akıllı bir program olmuştur da görüntülü konuşma eziyetimiz biter.

  http://www.forbes.com/…lling-launches/#73107e423621

  http://www.webmasto.com/…u-arama-ozelligini-duyurdu
 • artık zeki müren de bizi görecek. müjdeler olsun cem abi, 15 yıllık hayalin gerçekleşti.
 • an itibariyle ios'a gelmiş olan özellik
 • bugün farkettigim özellik. daha beta sürümü imiş ama benim telefonuma nasıl geldi anlamadım.

  performansına gelirsek. görüntü kalitesi gayet iyi. ancak görüntü sık sık kesiliyor. tabi baglantinizla da ilgili ama aynı bağlantıyı skype ile kullanınca daha az kesilme yaşıyorum. şimdilik skype'dan vazgecirecek bir artısı yok.
 • yıllardır alternatif programlarda yer alan özelliği nihayet sunmaya başlayan yer yüzündeki en popüler chat programı.
  görüntü kalitesi yeterli fakat altyapı yeni oturduğu için kesilmeler oluyor zamanla yağ gibi akacaktır. sırf görüntülü konuşma için skype yükleyen veya belli bir yaş grubu (teknolojiye uzak anca whatsapp kullanabilen akrabalar) ile video chat yapmak isteyenler için geç gelsede yerinde bir güncelleme oldu. oturmuş altyapısı sayesinde kesintisiz hizmet sunan whatsapp ile ilgili eleştirilebilecek tek konu bu tip yeni özellikleri yavaş geliştirmeleri. örneğin gençliğimizin demirbaşı icq çok daha hızlı geliştirilirdi.
 • bu hafta içinde uygulanmaya başlanacağı söylenen yenilik,

  ücretsiz olması iyi fakat ücretsiz hiçbir şey olmayacağı için merak ettiriyor.
 • uzun süredir beklediğim özellikti kendileri, umarım şıçma olmazda daha üstüne özellik koyarlar hd kalitesinde görüşmeler olur.
 • beni tango'nun igrencliginden ve hatta zirt pirt gelen bildirimlerinden kurtasmis ozellik.
 • aylar süren beta sürecinden sonra canlıya geçen whatsapp özelliği.
  skype, facetime, messenger, duo gibi görüntülü arama programlarının arasına eklenen bir diğeri.

  en temel farkılaşma vaadi; end to end encryption (uçtan uca şifreleme) ile, video aramalarında rakiplerine göre daha güvenli iletişim sağlamak. rakiplerde duruma bakarsak; end to end encryption özelliği olmayan messenger bu konuda, secret conversation özelliği ile güven verecek gibi oluyor ama her görüntülü aramadan önce kullanıcının manuel olarak ayarlaması gereken bir feature, kullanıcı deneyimi açısından kolay görünmüyor. viber ve snapchat end to end encrypt ediyor ama farklılaşan bir politika ile bazı koşullar altında yetkili devlet yönetim kademeleri ile bilgi paylaşımının söz konusu olabileceğini deklare ediyor. apple facetime aramalarını server'larda tutmadığını iddia ediyor, duo uçtan uca şifrelerken allo default'ta şifrelemiyor. hangouts ve skype da tabii ki bir takım encryption'lar uyguluyor ama onlar da uçtan uca değil. whatsapp, telegram'dan sonra geçen sene hayatımıza soktuğu "uçtan uca şifreleme kavramı" üzerinden yürüyecek gibi görünüyor.

  (ne kadar şifrelenirse şifrelensin, şirketler tarih, alıcı-verici telefon numaraları gibi meta dataya her halükarda ulaşabiliyor. whatsap'ın da kullanıcı sözleşmesinde şirketin bu datayı kaydetme ve hükümetlerle paylaşma hakkı saklı. öteki taraftan internetten gönderilen hiçbir içeriğin, yüzde yüz güvenli saklanması diye bir durum yok.)

  whatsapp'in blog postlarında değindiği bir diğer konu ise, yüksek fiyatlı son model telefonlara sahip olmayan ve uygun fiyatlı herhangi operatörden servis alan kullanıcılara da yüksek video kalitesi sunmak. bu amaçla, düşük bant genişliğine ve düşük bağlantı hızına uygun optimizasyonlar yapan whatsapp; skype, facetime ve duo'dan farklılaşıyor. zaten alet ios, android ve hatta windows phone'da bile yer alarak "hedef kitlem herkes" diyor. fakat yapılan ilk kullanıcı testlerinde, genel yorumlar, skype ve whatsapp'in orta kalitede, idare eder sonuçlar verdiği; facetime'ın ise daha iyi görüntü kalitesi sunduğu yönünde.

  son olarak, minimum data kullanmak konusunda yapılan test sonuçlarına bakalım. facetime, whatsapp ve skype ile, aynı operatör üzerinden, aynı içerik ile, her programda 3'er adet, 4'er dakikalık ölçüm yapılıyor ve bu 3'lü görüşmelerin ortalaması alınıyor. facetime, en az datayı kullanarak 8.8 mb harcıyor. skype'ın 12.3 mb data kullandığı aramada whatsapp 12.7 mb data kullanıyor.

  whatsapp aslında, just another görüntülü arama zamazingosu ama hazırda 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan herhangi bir iletişim aracı zaten, stratejik olarak neden görüntülü arama özelliği de eklemesindi ki?