şükela:  tümü | bugün
  • bugün yaptığım görüşmede fark ettiğim olay.

2 kişi konuşurken 3. bir kişinin sesleri konuşmamıza dahil oldu. masa üzerinde duran bir telefondan ve geldiği çok kesindi, çocuk sesi ve köpek havlaması duydum. konuşma çok net değildi ama türkçe'ye benzettim. karşı taraf da aynı sesleri duydu. acaba instagramlarımız mı açık kaldı diye kontrol ettik, diğer bütün programları kapattık ama ses hala gelmeye devam etti.

uçtan uca şifreleme ile yapılan bu görüşmede nasıl başka birinin sesi bize gelebilir anlamıyorum? bugün saat 11:30 gibi görüntülü görüşme yapan yazarlar varsa yeşillendirebilir.
    bu arada konuşma yaparken aynı zamanda whatsapp web de bilgisayardan açıktı. belki bu bir açık olabilir mi?

edit: 10dk boyuna konuştuk ve 10dk boyunca o kaynaktan ses geldi (yalan yok biraz da korktum* ) ses kendini tekrarlamıyordu. instagram vb. programları zaten kapatmıştık. bu sesin instagramdan vs. gelmeyeceği çok açık. keşke o sesleri kaydedebilseydim.
  • (bkz: amerikan başkanı dahil herkesi devreye sokun)
    rezalet gibi rezalettir.
  • sene 2004 filandir, sms lerin 2 kontör olduğu, faturalı hattı olanların bazı yerlerde zengin sayıldığı zamanlar. gece yatmadan önce o zamanki kız arkadaşımla konuşurken ufak bir ses kesintisi, sonrasında karşımda başka bir genç kızın sesi, ben şaşkın, o şaşkın, kapattık. tekrar aradığımda aynı esnada kız arkadaşımın karşısına da başka bir erkek sesinin denk geldigini öğrendim. istemsizce aklıma o geldi.
    konuya dönecek olursak bu uctan uca şifreleme muhabbetine inanmadigim için rezalet olarak sayamayacagim durumdur.
  • rezalet gibi rezalettir.

olay amerika'ya, trump'a ve mark zuckerberg'e iletilmelidir.
  • hala gizliliğinize önem veriyoruz safsatasına inanan var mı?

bundan bir kaç ay önce instagramda silinen tüm mesajlar geri geldi hatırlıyor musunuz? infial yaratması gerekirken kimse sikine takmadı.

arkadaşınızla konuşurken bir konuyu ya da ürünü sık sık tekrar edin ve almayı düşündüğünüzü söyleyin bakalım nasıl reklamlar çıkacak önünüze.

her siteye girdiğinizde çerezleri kabul edin web deneyiminizi iyileştirmek için deniyor. eminim öyledir.

saf olmayın artık arkadaşlar, izleniyor ve kategorize ediliyoruz.
  • "ses karışması" denen şey "analog" seslerde olur. dijital seslerde yanlışlıkla başka ses karışmaz. eğer dijital sinyal bozulursa, ortaya beyaz gürültü (bkz: white noise) çıkar, konusma sesi gelmez.

muhtemelen telefonlardan birindeki bir uygulama arka planda ses çıkarttı, bunu da iki taraf duydu. instagram falan açıktır.

ayrıca "uçtan uca şifreleme muhabbetine inanmak" diye bir şey yok. whatsapp'ın kullandığı (bkz: signal protocol) denen şey, gizli bir algoritma değil. biraz bilgisayar biraz kod biraz şifreleme bilgisiyle, whatsapp'ta gerçekten uçtan uca şifreleme olduğu doğrulanabilen bir şey.

bağımsız uzmanlar kac defa onayladı whatsapp'taki şifrelemenin gerçek olduğunu. hatta daha geçen gün iktidardaki amerikan cumhuriyetçileri, uçtan uca şifrelemeyi yasaklamak icin kanun çıkartmaya çalıştı

özetle, whatsapp gibi şifreli dijital ses ileten bir uygulamada yanlışlıkla hatalı sinyal gelse, duyduğun şey bambaşka olurdu. instagram storylerinden biri arka planda açık kalmıştır en fazla.
  • uçtan uca şifreleme için “uçtan uca şifrelendiğinde mesajlarınızın, fotoğraflarınızın, videolarınızın, sesli mesajlarınızın, belgelerinizin, durum güncellemelerinizin ve aramalarınızın yanlış kişilerin eline geçmesi engellenmiş olur.” diyor.
    yani video görüntülü görüşme ile sesli görüşme için şifreleme var denilmemiş.

şifresiz işlemdenden kaynaklanmış olabilir.