• yakında kullanıma girecek whatsapp özelliği.
    iban falan uğraşmadan para gönderilebilecek.

gereken şeyler;

• 2 kişinin de son whatsapp sürümüne sahip olması.
    • whatsapp uygulamasına banka için gereken izinlerin verilerek bilgilerin girilmesi.
    • aynı işlemleri karşıdaki arkadaşınızın da gerçekleştirmiş olması.

"kanka acil 80 tl lazım hesap geldi ama bende o kadar para yok!" gibi bi durumun içinde kalırsanız kurtarıcı olur.

bi de işletmeler için gayet güzel farklı boyutlara geçilebilir.

mesela facebook'ta gezerken güzel bir kazak reklamı gördük. ama öyle büyük bi marka değil. bulunduğunuz semtteki minik bi butik diyelim. sayfa da butiğin orjinal sayfası. son 10 kazak kalmış. abaaaoww. reklamda whatsapp ödemesi yapabileceğiniz de belirtilmiş. hemen yolluyoruz parayı kazağımızı ayırtıyoruz. sonra gidip alıyoruz.

bence güzel olur. açık vermeden güven verilirse herkes bu yöntemi kullanır.
  • paypal ın bile yasaklandığı ülkemizde çok uzun ömürlü olamayacağını düşündüğüm uygulama.
  • henüz bütün kullanıcıların kullanımına sunulmamış özelliktir, hakkında şöyle bir kaynak mevcut.

türkçe kaynak
  • ciplak fotografla yapilan santajlarda 'instant payment' destegi almis oldu liseli ergenler.
  • whatsapp tarafından geliştirlien yeni özellik whatsapp payments kullanıma açıldı.
    android ve ios işletim sistemli telefonlarda kullanılabilecek bu özellik ile uygulama üzerinden para transferi yapabilabilecek. ilgili haberin ayrıntısına whatsapp para transferi buradan ulaşabilirsiniz.

herkese hayırlı ve uğurlu olsun, bu kadar güzel kullanılan mobil uygulamanın bu işlere girmesi de ilginç olmuş. ne bileyim, güvenlik, para falan, zor işler...
  • para karşı tarafa ulaşınca da mavi tik göreceğimiz uygulama.
  • çin'de whatsapp yerine kullanılan wechat uygulamasında bu özellik var insanlar neredeyse her yerde bu ödeme yöntemini kullanıyor. takside, markette, bisiklet kiralarken vs. vs. hatta "red envelope" diye bir olay var insanlara uygulama üzerinden hediye olarak para gönderebiliyorsunuz. anlatınca saçma geldi biliyorum ama çin'de baya yaygın.

dolayısıyla whatsapp üzerinde de tutacağını düşünüyorum.
  • --- spoiler ---

dolandırıcılara müjde!
    --- spoiler ---
  • wechat uygulamasının wechat pay i ve alibaba nın alipay`i ile çinde başarılı bir şekilde uygulanan sistemin whatsappta yeni yeni başlaması durumu.
    whatsapp`ın çindeki muadillerine yetişmesi için 40 fırın ekmek yemesi lazım. çinde olay aşmış, öyle böyle değil dostlar.
    çinde yanınızda nakit para olmadan sadece cep telefonunuz ile neredeyse tüm ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. youtubeda "cashless china" diye aratırsanız bir çok örneğini görmeniz mümkün. iki tanesini buraya bırakıyorum:

the newyork times`ın videosu: how china ıs changing your ınternet | the new york times
    todayonline`ın videosu: big read: china's cashless economy
  • ülkemizde e-ticaretin özlemle beklediği özellik. türkiye'de özellikle bazı sektörler için e-ticaret whatsapp ve instagram üzerinden yürüyor. ben bunu değiştireceğim deseniz de kullanıcı alışkanlıkları değişmiyor ve bir bakmışsınız siz whatsapp'dan sipariş alıyorsunuz. bu özellik web sitelerini ikinci plana iterek sosyal medyanın e-ticaretteki payını yüksek orandan arttıracaktır.
hesabın var mı? giriş yap