şükela:  tümü | bugün
  • psikolojimin gereginden fazla bozuk oldugu bir donemde 25 civari aktif grubu olan whatsappimi silerek gerceklestirdigim eylem. 1 hafta civari bu huzura erisim sonrasinda kurkcu dukkanini geri yuklememle surec son buldu.
  • whatsapp bizi ötekileştirdi.
    (bkz: nokia c6)
  • whatsapp'i sadece bos beles yazismalar icin degil is hayatinda yogun kullananlarin yapamayacagi eylem.
    mecburen dahil olunan gruplar sessize alinir yola devam edilir.
  • ani kararlar verme konusunda uzmanlığı olan herkes için kolay bir eylemdir.
  • facebook' u, twitter' ı yaklaşık 2 yıldır kullanmayan şahsım için zor eylem.
    her ne kadar mark zırtosunun onca sabotajına maruz kaldıysa da iletişim için hala zaruridir.
    hala anlamadı hanzo, insanlar bunu temel iletişim ihtiyaçları için kullanmak istiyor, her yanımız sosyal medya uygulamalarıyla doldu zaten, rahat bırak milleti.
  • bir zarurete dönüşmesi ızdırap verici değil mi?

geçtiğimiz aylarda doksanlı yıllarda bayıldığım nokia'lara göz gezdirdim. coğrafyanın geçtiği rezalet dönemden sıyrılabilmek için doksanlara sığınmak hep iyi geliyor çünkü bu aralar. arabada bile pal nostalji dinliyorum. müzik bile müzikmiş lan diyorum... neyse uzatmayayım çok istedim şarjı bi hafta giden nokialara dönmek.. instagramdı, twitterdı, faceti, maildi, webdi dert değil de whatsapp düşündürdü..

tanım lazımsa:içimde uktedir

geçtiğimiz günlerde instagramda şöyle bi cümle okudum: sana telefonunu unutturan şeyleri yap.. bunun ingilizcesiydi ama unuttum şimdi ingilizce cümleyi, meali bu.. işin ironik kısmı bunu instagramda okumak tabi.. andan, gerçekten uzaklaştırıyor bu melet doğru ama bunun çaresi kökten yok saymak mı acaba? yani biz istediğimizde, farkında olarak kullanılan, kontrolümüzde olan bir teknolojik alet olamaz mı? yani illa ya herru ya merru mu?

daha da acısı whatsappsız, akıllı telefonsuz bir hayatın hayale dönüşmesi...

ne kadar garip değil mi? eskiden bu teknoloji bir hayaldi şimdiyse onsuz bir yaşamı hayal ediyoruz...
  • 2015 yazında yaptığım eylemdir. oldukça iyi gelen bir etkinliktir. instagram ile beraber silerseniz daha fazla verim alırsınız efendim .

ben digital detox ayağına tam 8 ay instagram kullanmadım . bu süre zarfında son 2 ay da whatsapp ımı kapatmıştım . merak eden arasın sms atsın kafasındaydım .

çevrimiçi olma durumu beni çok rahatsız ediyordu o zamanlar. sms öyle mi görüyosun cevap vermek zorunda değilsin felan . memnun da kaldım açıkçası . sadece 8 ayda takip ettiğim kişilerin değişimine gelişimine tanık olmuştum . bir de whatsaapp a arama ve görüntülü görüşme en vahimi mavi tik gelmişti ...
  • yoksa? dedirten.

işlerimin büyük çoğunluğunu web.whatsapp.com'dan yöneten bendeniz için manasız olan eylemdir.
  • doğal yaşam olarak adlandırdığım o güzel eylem.
  • ara sıra yaptığım hareket. neden derseniz, whatsappta biriken fotoğraf, video vb. dosyaları hafızaya almasanız da inanılmaz yer kaplıyor whatsapp.
    instagramda keza aynı dinamiklerle çalışan bir app. bu iki appi arada bir silmek telefonda hem yer açar, hemde telefonunuzu hızlandırır.

deneyin efendim, umarım bir işinize yarar bu bilgi :)