şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cenap salih baydar'ın yazısının akla getirdiği durum...
  daha doğrusu yazı bu durumu akla getirmekten ziyade bunu kendisi bizatihi söylemektedir... siz de masum masum yazışın aşkitonuzla...
  fbi, cia sizi izlesin dursun :)

  --- spoiler ---

  biz whatsapp'da rahatça mesajlaşalım diye facebook on binlerce sunucu alıyor. bunları koyacak veri merkezleri inşa ediyor. sunucular için gereken inanılmaz boyuttaki enerjiyi satın alıyor. bu kadar çok sayıda sunucunun sebep olduğu ısıyı dengelemek için devasa klimalandırma sistemleri kuruyor. özellikle video paylaşımı esnasında ihtiyaç duyulan bant genişlikleri için büyük meblağları gözden çıkartıyor. bütün bu cihazları kurmak ve yönetmek için binlerce kişi istihdam ediyor.

  acaba facebook tüm bunları fisebilillah mı(!) yapıyor? gerçekten facebook'un insanlığa hizmet aşkıyla, bizim kara kaşımız kara gözümüz için her sene milyarlarca dolar harcadığına inanmamız mı bekleniyor?

  --- spoiler ---
 • uygulamanın kişilere sunduğu olanaklar (fotoğraf video ses kaydı) düşünüldüğünde ‘neden olmasın ki?’ sorusunu akıllara getiren durumdur.
 • """whatsapp'ın uçtan uca şifrelemesi gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin eder. aradaki hiç kimse, hatta whatsapp bile gönderilenleri okuyamaz. mesajlarınız bir kilitle güvene alınmıştır ve kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi bulunur. bunların hepsi otomatik olarak olur: mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek yoktur.
  https://faq.whatsapp.com/tr/general/28030015 """

  bundan sonrası bir khk'ya bakar. evet.
 • uçtan uca şifreleme denen şey de ayrı bir komedidir zaten...
 • bunu yazan adam ve adam haklı yav diyen adamın telefonunda whatsapp yüklüdür diyeceklerim bu kadar.
 • cem yilmaz bu konulara zamaninda deginmedi mi?

  (bkz: beyaz saray'da sen konuşuluyorsun)
  (bkz: cia bu hesaplara bakıyormuş)
  (bkz: muhittin topalak)
 • önemli bir mevkiye gelene kadar dataların çok özel durumlar haricinde kimsenin umrunda olmaz. kritik bir mevkiye gelirsen bütün külliyatını alırlar oradan. istedikleri her şeyi yaptırırlar sana da. götün mecbur yaparsın. eşinin bilmediği eski bir ilişkiden tut, gönderdiğin bir resimdeki içeriğe, kameranın senden habersiz açılıp yaptığı çekime kadar tehdite maruz kalabileceğin birşeyleri elde etmeleri yeter. bunun etkilerini gelecek yıllarda göreceğiz. çünkü belirli bir yaşın üzerindeki önemli bürokratlar zaten bunları ya hiç kullanmadılar ya kısa süreli kullandılar.