şükela:  tümü | bugün
  • benim bu. sebebi de kaprisli arkadaşlarım. adam bir şey yazıyor, ister istemez bakıyorsun. o an işin var, fakat bir şekilde bakmışsın. baktın cevap vermedin, baktın yazmadın, ohoo bizi sallamıyorsun.

arkadaş işimiz gücümüz var ya. nedir lan bu kapris? yani o an cevap verememiş olabilirim, yarım saat sonra tekrar girip bakıp online olmuş olabilirim. canım o an cevap vermek istememiş de olabilir yani.

karşı tarafa bir şey ileten ne varsa, last seen'miş, mavi tikmiş her boku kapattım.
  • bunlardan biride benimdir. hatta last seen değil mavi tik, durum, profil foto vs alayını kapattığım durumdur. sabahın köründe gelen "gecenin üçünde wassapdaymışsınn???" triplerinden sonra komple whatsappi bile kaldırmayı düşünüp iş dolayısıyla yapamadığımda olmuştur.
  • (bkz: ben)
    sürekli kendini izleniyormuş gibi hissediyor insan.
    çok uluslu kurumsal şirketler gibi amk, giriş çıkışlarda kart basıyor gibiyiz, bu ne lan!

gizlenmeye çalışan değil, mahremiyet hakkını kullanan insandır.
    hatta "çevrimiçi" belirtecinin de kaldırılması yanlısıyım.

en iyisi sms aga.
    bildirimi yok, okundusu yok, çift tıkı yok, tık rengi yok, çevrimiçi misin bakan stalklayan yok.
    attığın mesaj allaha emanet, gitti mi gitmedi mi bilmiyorsun.
    mis.
  • aynı zamanda profil fotosunu, durum mesajını da kapatan insandır. (bkz: ben)

whatsapp'ın last seen özelliğini kapatmak sizin son görülme zamanınızı gizlemekle birlikte diğer kişilerin de son görülme zamanlarını sizden gizler. eğer bu özelliği kapatırsanız ilgilendiğiniz kişinin her adımını takip ederek obssessif compulsif takıntılar edinmezsiniz. kafanız rahat olur, üzerinde düşünmezsiniz, whatsapp'ı da basit ve sıradan bir iletişim aracı olarak kullanırsınız, telefon gibi...

not: programı tamamen kaldırmamam için gerekçelerim var daam mı?
  • son görülme yazsan ölür müsün delikanlı
  • her an herkesle iletişim halinde olmayı istemeyen insandır. ev telefonları ne güzelmiş meğer, sadece evdeyken cevap veriyormuşuz.
  • genellikle conconlardır.
  • gelişen teknolojinin iletişime ve hatta insan ilişkilerine etkisi sırf şu konu üzerinden derinlemesine irdelenebilir aslında.

değişen iletişim çağı ile artık herkese anında ulaşma isteğimiz tavan yapmış durumda. bir nevi insanları dolabımızda duran içecek yerine koyup canımız istediğinde kapağı açıp alabileceğimizi düşünüyoruz bu çok acı. kendimizi ve dahi tüm insanlığı mal(alınıp satılabilen şey) yerine koymamızın ve bunu yaparken mantık çerçevesi aramamızın çok mantıklı izahını yapamıyorum şahsım adına(bkz: genç sosyolojiciler, psikolojiciler ve dahi felsefeciler biraz da toplum bilimciler iş başına)

aslında bu konu hakkında daha fazla yazılabilir ki yazılmalı da ama bunu işin ehli insanlar yapmalı. buradan sosyal bilimci yazarlara çağrımdır bu konu hakkında araştırmalar, makaleler ve tezler yazarsanız veyahut yazdıysanız bireysel olarak okumak isterim.

last seen açan bir insan olarak diyeceğim son şey köle mevzu biteli çok oluyor abiler ablalar insanları köleniz olarak görüp anında ulaşma dürtünüzden vazgeçin.
  • düşüncesiz insandır zannımca.
    yani sana yazan insanın amacı senin ne zaman ne yaptığını öğrenmek olmayabilir, saçma genellemeler yapıp "çok havalıyım. ben onları merak etmiyorum, onlar da beni merak etmesin." kafasına girmeye hiç gerek yok.
    mesela benim erkek arkadaşımın uykusu çok hafiftir, o yüzden sabah arayasım falan geldiyse önceki akşam da yorgun olduğunu/geç yattığını falan biliyorsam hemen last seeni kontrol ederim. hala gece olarak görünüyorsa uykusunu bölme riskine girmem beklerim.
    ya da bir dersle sınavla ilgili birine bir şey yazdığımda elimde telefon çaresizce "acaba görecek mi, acaba okudu mu, şerefsiz herif bilerek mi cevap vermiyor curve'ü düşürüyor tabii" diye bilenerek beklemek istemem. yazdım geçen hatuna "ödevin sorularını kaybetmişim yollayabilir misin" diye, bir hafta oldu hala cevap yok. üç beş güne notlar açıklanıyor zaten. başına bir şey mi geldi yoksa pislik mi yapıyor anlayamıyorsun da bir yandan.
    efendi gibi herkes açsa o last seeni yemin ediyorum dünya çok daha mutlu insanlarla dolu bir yer olacak.
    (tabi burda rehberinde problemli aile/sevgili/sapık vb kişiler bulunanları tenzih ediyorum.)
  • boş işlerle uğraşmayan insandır
    insanların özel hayatlarına saygı duyan insandır
    özel hayatına saygı bekleyen insandır
    insanlara (sevgili/arkadaş/aile) güvenen insandır
    insanların (sevgili/arkadaş/aile) arkasından iş çevirmeyen insandır
    birilerinin gönderdiği her mesajdan sonra acilen cevap beklemesine uyuz olan insandır
    darlanmaktan hoşlanmayan insandır

yani insan gibi insandır işte!! sürekli herşeyin altında birşey aramayın.. insanları hiçbir değeri/anlamı olmayan saçma sapan şeylerden dolayı sınıflandırmayın, yargılamayın, suçlamayın..

halbuki ne güzeldi hayatımız bu kadar teknolojiden önce.. bakıyorum herkes 90larda çocuk olmak hesaplarını takip ediyor instagramda, facebookta.. neden? neden o günler daha güzeldi? hani biz büyüdük ve kirlendi dünya diyorduk? ne oldu şimdi? sizin gibiler sıçtı işte içine!!!

biraz büyüyün artık ama kirletmeyin de..

hesabın var mı? giriş yap