şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  beyin cerrahı (bkz: paul kalanithi) abimizin vefatı öncesi yazdığı ve tamamlayamadığı! gerçek hikayesi.

  gerçek olması dışında öleceğini bildiğiniz halde kitap boyunca bunu yazara konduramamanız, doktor - hasta ilişkisini iki tarafıyla yaşayıp yaşatması, eşi ve bebeğiyle birlikteki anları, insana haline şükretmesini ve herşeyin boş olduğunu hatırlatıyor
  --- spoiler ---
 • paul kalanithi isimli başarılı bir beyin cerrahının kanser hastası olduğunu öğrendikten sonra yazmaya başladığı ve tamamlayamadan öldüğü kitabı. türkçeye henüz yeni çevrildi ve baskısı altın kitaplarda.

  kitap en başta biyografi gibi başlasa da daha sonra yazarın hastalık süreci ve hayatla ilgili sorduğu sorular üzerinden ilerliyor. aslında yaşamın bütünüyle ne kadar değerli ve pamuk ipliğine bağlı olduğundan bahsediliyor kitap boyunca. inanılmaz etkileyici tespitler var ve her şey salt gerçeklik olduğu için paul sanki yakın bir arkadaşınızmış gibi geliyor okurken.

  ayrıca yazar hayatı boyunca edebiyata düşkün olduğundan bahsediyor ve bundan dolayı inanılmaz akıcı ve güzel bir anlatımı var.

  (bkz: en karizmatik kitap isimleri)
 • bu kitaptan gerçekten çok etkilenmiştim. okumamın üzerinden epeyce zaman geçti, fakat ben hâlâ etkisinden kurtulamadım.
  anı/biyografi türünde, 2015 mart'ında bu hayata veda eden başarılı bilim cerrahı paul kalanithi'nin kendi hayatını anlattığı bu kitap gerçekten "sarsıcı". seçtiği kariyerdeki amacının ölümü keşfetmek olduğunu söyleyen yazar, bununla ilgili anılarını anlatırken anbean ölüme doğru yürüyordu. kitap elimize ulaştığında adam ölmüş... hayır! daha kitabı tamamlayamadan bu hayata gözlerini kapamış ve onun bu hayalini gerçekleştirmek eşine kalmış. kitabın sonunda eşinin eklediği bölümü okurken gözyaşlarımı tutamadığımı hatırlıyorum. şimdi bile bunları yazarken dolu dolu oldum.
  neyse efendim, okuyun.
 • 2017 yılı pulitzer ödülü finalisti olmuş eser.

  #74906275