şükela:  tümü | bugün
 • kadin erkek iliskisini sadece sex bazinda degerlendiren gerizekalilarin bir turlu akil erdiremedigi, kivamina geldigi zaman tadindan yenmeyen, inanilmaz guzel hadise.
 • çocukluktan itibaren beraber büyüyen kız ve erkekler arasında sıklıkla görülebilen olay.. herşeyin illaki dawsons creek senaryosu şeklinde olması gerekmez.
 • bundan 10 yıl öncesine kadar çevredeki insanlar tarafından imkansız olan arkadaşlık türü
 • kulaga oldugundan zor gelse de*, "abi bir gun kesin boku cikar*" diye sabote* cevre sabotajlarina gogus germek zorunda olsa da, taraflardaki merak ve korkunun zaman erozyonuna ugramasi sonrasinda hemcinslerle yakalanamayacak bir hale burunen hadise..

  kaldi ki, iki farkli cinsin kuracaklari bir arkada$ligin sadece bu cins farkindan beslendigi kadarki bir "birbirini tamamlama" gercegi vardir ki, korkulan husranlarda asil bok yoluna giden* odur asil..
 • bu fenomeni yaratan dialog aşağıda, chapter sonu alıştırmaları daha da aşağıda (bkz: aşk aşağıda başlar) (bkz: down sendromu)

  harry: you realise of course that we can never be friends.

  sally: why not?

  harry: what i'm saying is... and this is not a come-on in any way, shape or form, is that men and women can't be friends because the sex part always gets in the way.

  sally: that's not true, i have a number of men friends and there's is no sex involved.

  harry: no you don't.

  sally: yes i do.

  harry: no you don't.

  sally: yes i do.

  harry: you only think you do.

  sally: you're saying i'm having sex with these men without my knowledge?

  harry: no, what i'm saying is they all want to have sex with you.

  sally: they do not.

  harry: do too.

  sally: how do you know?

  harry: because no man can be friends with a woman he finds attractive, he always wants to have sex with her.

  sally: so you're saying that a man can be friends with a woman he finds unattractive.

  harry: nuh, you pretty much wanna nail'em too.

  sally: what if they don't want to have sex with you?

  harry: doesn't matter, because the sex thing is already out there so the friendship is ultimately doomed and that is the end of the story.
 • ayni durum dawsonscreek dizisinin ilk bolumunde de konu olur:
  dawson:what is it with harry sally 80s crap.it does not apply to us. we transcend it......... ama olaylar gelisir..
 • cogunun hayatinda bu fenomen vardir arkada$lardir, "cis"lar vardir ama gunun birinde "acaba" denmeye ba$lanir ama kaybetme korkusuyla ve ba$ka kaygilarla oluruna birakilir(ki kanser bi durumdur) veya her$ey ortaya konulur guzel bi ili$ki ba$lar bazen omur boyu surer, kesin olan melanie c ablanin $arkisinda soyledigi gibi things will never be the same againdir.
 • bi de güzel kızların kankası olma durumu vardır, hep erkeklerin bakış açısının göğüs arası ve vajina yanaklarının arasından ibaret olduğundan bahsederler. hep koruyucu melek şekline bürünürler; öyle davranırlar. kendi deyimleriyle kızı bir şekilde etkileyip (düşünce bazında) kimseye yar etmezler*.. bu koruyucu melekler kendilerini ve korudukları dişiyi hep dünyanın en saf ikilisi ilan ederler. sürekli bi çekişme vardır aslında, dişi olan kişi hissettirmeden kaçma yolundadır bu kankasından; bir süre sonra koruyucu meleğin etrafına ördüğü düşünce ağı sıkmaya başlar. erkek kankamız da üzülür bozulur, emek sarfetmiştir çünkü. emek sarfetmiştir dişiyi kendine bağlamaya, kendisinin testosteron etkisinde olmadığını, penisi olmadığını; ama diğer bütün erkeklerin hepsinin birer kaka penis olduğunu açıklamaya harcamıştır zamanını. bazısı koy yan cebime der. ama neye niyet neye kısmet eninde sonunda başa geleceğinden, sürüp gidecektir bu durdurulamayan libido sorunsalı* asırlar boyu*..
 • when harry met sally nora ephron'un yazdığı ve ödül aldığı muhteşem senaryosu ile gerçekten de takdire şayan bir filmdir. filmi izleyenlerin çoğunluğunun farketmiş olduğu gibi, algı özürlü bir azınlığın da harry'nin baştaki beyanatına takılmış olmasına rağmen, açıktır ki "gerçek aşk" dediğimiz bir kadın ile erkeğin arkadaşlıktan "meant for each other" bir ilişkiye geçmelerini anlatmaktadır. harry'nin söz konusu beyanatı ise sally tarafından defalarca alaya alınmış, "ben gerçek orgazmı 100 metreden anlarım" çıkarımları ile birlikte kafasına kakılmıştır. 20. yüzyılda kafada oluşmuş imajı ile tipik bir "erkek" ve tipik bir "kadin"i incelemesinden dolayı ise herkesin kendinden birşeyler bulacağı karakterlere sahiptir. sadede gelir, neticeye bakar isek zaten harry gayet başarılı bir "yanlislardan dönüyorum" hali tavrı ile sally'i ve bizi mutlu sona ulaştırmamış mıdır? (algısı zayıf kesim için diyorum, evet öyle olmuştur)

  dost meclislerinde (ki bu sayın mengus'u da gururla içermektedir) her karşı cinsi potansiyel av olarak gören dişi organizmaya ilgi manyagi kadin, her kadını portatif kuku'dan ibaret algılayan eril organizmaya da abazan diyoruz. geri kalanları ile de arkadaşlık ediyoruz.

  daha nice şahane kadın-erkek ilişkisi fenomenine parmak basmakta olan bu tüm zamanların en iyi romantik komedilerinden birinin tek hatırlandığı noktanın "her erkek her kadını düzmek ister" ana fikrinin tartışılmasından öteye gidememiş olması ne kadar üzücü.