şükela:  tümü | bugün soru sor
  • an itibariyle netflix’te yayınlanmakta olan israil dizisi. 13 mayıs 2018’de israil’de yayınlanmış ama netflixe bugün geldi. konusuna gelirsek savaştan sonra evlerine dönen ve entegrasyon sorunu yaşayan 4 israil askerinin öldüklerini sandıkları bir kız arkadaşlarının peşinden kolombiya’ya gitmelerini anlatıyor. filmi izleyen çoğu kişi bu senenin en iyi dizileri arasında olduğunu belirtmiş. bitirdikten sonra editleyecegim.
    ımdb linki : https://m.imdb.com/title/tt8220344/
  • hiç işim olmaz ibraniceye tahammül dahi edemiyorum.
  • netflix seçeneklerinde dili ingilizce olarak da değiştirip izleyebilirsiniz.

üzgünüm ama beğenmedim. açıkcası çok övüldü bu dizi, ben de bir merakla oturdum. bir bölüm gittin, iki gittim, üç gittim.. sonra gidemedim.
    belki hikayeye giremediğimden olabilir.

bir röportajda, oyuncular da hikayenin sürekli farklı zaman dilimlerinde geçtiğinden bahsetmişler. hikaye de çok fazla zaman aksı var. konunun içine girip sürekliliğini sağlamak kolay olmuyor. fazla kasvetli, fazla depresif.

karakter tanıtımları da karışık. ibranice, türkçe gibi, hint-avrupa dillerine nazaran daha zor fonetiği ve alışılmadık seslere sahip. bu yüzden yabancı biri için daha da zorlaşıyor. ilk bölümü orjinal dilinden seyrettikten sonra, ingilizce seslendirmeli devam ettim, daha rahatladım.

hikaye iyi olabilir. sıradan ve klişe gibi gözüküyor ancak senaryoyu diyaloglarla çok beslemişler. dolayısıyla, her diyalogta karakterlerin farklı yanlarını görebiliyorsunuz.

ben devam etmeyi düşünmüyorum. benim için pek geçer not almadı maalesef.

6/10
  • --- spoiler ---

2018 yılından beri keshet 12 kanalında birinci sezonu gösterilen ve 9 bölümün ardından 10. bölümüyle sezon finalini yapan israil yapımı aksiyon-drama dizisi. 2019 itibariyle netflix'de de gösterime giren ve omri givon tarafından yaratılan dizi, fauda tarzı bir yapımdır ve oldukça beğenilmiştir. dizinin başrollerinde tomer capon, ninet tayeb, michael aloni, nadav netz, moshe ashkenazi, vanessa chaplot ve adam meir gibi oyuncular yer almaktadırlar. yapım, 2018 yılında canneseries uluslararası festivalinde en iyi dizi ödülünü de kazanmıştır. son olarak, dizinin imdb.com puanı 7,6/10.

konusu
    acı şekilde ayrı düşmelerinden yıllar sonra, 4 eski israil askeri, yeniden bir araya gelir ve öldüğünü sandıkları bir sevdiklerini bulmak için kolombiya'ya giderler.

netflix resmi sitesi - https://www.netflix.com/tr/title/81021294

imdb.com - https://www.imdb.com/title/tt8220344/

trailer - https://www.youtube.com/watch?v=airvzlypxdw

--- spoiler ---
  • çok güzel bir hikaye. ben iki günde tüm bölümleri izledim. burada bu kadar az yorum almasına da şaşırdım açıkçası. travmatik bir olay yaşayan 4 asker dostun 9-10 sene sonra bir kez daha operasyonvari bir yolculuğa çıkması ve geçmişin hesaplaşmasını yapmasını anlatıyor dizi. derinlikli karakterler ve heyecanlı bir olay örgüsü var. bence bir şans verin.
  • --- spoiler ---

ilk gözlemler şöyle;

- yapım, amir gutfreund'un aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

- fauda'nın boaz'ı (tomer capon) ölmemiş, bu diziye transfer olmuş!

- israil yapımı olan dizi, haliyle ibranice olarak çekilmiş. eski bir dil ama bu tarz yapımlara kesinlikle yakışıyor. ayrıca kolombiya'da geçen olaylar nedeniyle ispanyolca konuşulan sahneler de epey fazla. ingilizce ise dizide çok az yer bulan üçüncü dil konumunda.

- ilk bölümde askeri/istihbarat temalı bir dizi gibi başlayan hikâye, sonradan 9 yıldır öldüğü düşünülen yael'in fotoğrafının şans eseri kolombiya'da bir yerel gazetede görülmesiyle gizemli bir hâl alıyor ve dedektiflik filmlerine uygun bir kıvam yakalıyor.

- ikinci bölümde yael'in ormanda yaşayan gizli bir tarikata katıldığı bilgisiyle, dizi, bambaşka bir nitelik kazanmaya başlıyor ve merak düzeyi iyice artıyor.

- dizinin çekimleri, senaryoya uygun şekilde, tel aviv (israil) ve bogota'da (kolombiya) yapılmış.

- dizide özellikle aşk ve arkadaşlık temaları ön plana çıkıyor.

- dizide flashback sahneleri oldukça yoğun ve iyi kullanılmış.

--- spoiler ---
  • (bkz: zaman kaybı)