şükela:  tümü | bugün soru sor
  • harkulada bir h.g.wells kitabidir. konusuda soledir: graham toplumdan ve insanlardan uzak durmayi secen bir sanatcidir. fakat sansizlik eseri yakaladigi uykusuzluk hastaligindan dolayi haftalarca gozune uyku girmemektedir, bir gun yorgunluktan baygin duser ve buyuk bir transa girer. uyandiginda ise son iki yuz yili bir trans halinde gecisirmis oldugunu farkeder. bunlar yetmezmis gibi bir de graham, yillar boyunca nefret etmis oldugu toplumun gozunde kendinin bir tanri olarak gorulmeye basladigini ogrenir, ve bir an da etrafini saran hayran kutlesinden bunalarak, bu toplumdan kacar. fatak son iki yuz yil icinde bir cok sey degismistir,graham ne kadar toplumun buyuk bir kismi tarafindan bir tanri gibi goruluyor olsada, grahamin farkinda olmadigi sey aslinda herkesin ona tapmamakta oldugudur. hatta bazilarinin hayattaki tek amaci graham i oldurmektir.
  • edebiyat tarihinin ilk distopyası mottosuyla maya kitap tarafından türkçede ilk kez yayımlanan h.g wells kitabı.
  • "insan ırkının gerçek umudu ne peki? bir gün üst-insan gelecek. zayıfları, adileri ve canavarları ya kendine tabi kılacak ya da tamamen yok edecek. ya imha ya itaat... dünya kötülerin, aptalların, zayıfların değil."
  • efendi uyanıyor ismiyle türkçeye çevrilmişti. wells'in ikinci baskı öncesi "şimdiye kadar yazdığım en iyi kitap" değerlendirmesini yaptığı eseridir. bu düzenlemeyi yıllar sonra yapmıştı zaten ve içinde kendince gereksiz gördüğü kimi yerleri çıkarmıştı.