• dünün bugünden daha karmaşık ama bir o kadar da naif olduğu zamanlara dair, yarım yamalak anlaşılmaz gözlerle dünyaya bakan bir nesilin büyüme çağına tanıklık eden scorpions şarkısı. keşke herşey dün olduğu kadar naif olsaydı.

(bkz: 80'lerde çocuk olmak)
  • 22 ağustos 2008 scorpions istanbul konseri 'nin bittiği sanılan anlarda canımız ciğerimiz klaus meine'nin sahnede aşağıya eğildiği görülür. ardından diğer elemanlarla kısacık bir konuşma yapılır ve 'just when you make your way back home...' diye başlanılır şarkıya. klaus meinemiz istek parçayı hemen kabul edecek kadar naif bir insandır. iki saat boyunca zıplamaya , bağırmaya karşın sanki yeniden doğmuş gibi bir sakinlik gelir insanın üzerine. gökyüzüne kaldırılır yüz. görülen tek yıldıza aşık olur o anda. garip fakat keyifli bir bilinç kaybıyla eller göğe yükseltilir ve ' when the smoke is going down' der klaus. bendeniz ise eşlik eder ona. vecd olmaya en yakın andır bu an.
  • sade ve naif havası, muthiş etkileyici melodisi ile bambaşka bir scorpions klasiğidir. muhteşem rock slowlarına imza atmayı kendine gorev edinmiş olan scorpions' ın en guzel parcalarından biridir..
  • şurada sokağın başında bir kasetçi vardı çok eskiden. her istediğimiz cd'yi alamazdık, hem de walkman olduğundan kaset daha kullanışlıydı. en büyük zevkimdi bir müzikçi dükkanına gidip herşeyi karıştırıp, şunu alırım bunu alırım diye kendi kendime liste yapmak. sonra cdlerin bazılarını alır bazılarının da kasete çekilmesini isterdim. bu müzikçi dükkanı bunu azıcık kazık bi fiyata hallederdi.

o gün okuldan geldiğimde servisten biraz erken indim, dükkana gittim bir tarafı the black album diğer tarafı ise bir nevi best of scorpions olan siparişime kavuştum. hemen walkman'ime koydum birkaç gün çıkarmamak üzere.

her neyse uzatmıyorum, ertesi gün okuldayız, anfide oturuyoruz öğretmeni bekliyoruz. (evet bizim lisede anfi vardı). when the smoke is going down dinliyorum. zevkin doruğundayım, bişey olsun ders kaynasın, kafamı sıraya dayayayım, başa sarıp sarıp dinleyeyim istiyorum. ergeniz ya işte. arkamda oturan şu anda ismini zikretmeyeceğim tek kaşlı şahıs, walkmanimi ele geçirdi, karıştırdı kaseti de aldı. ben bunu hacılıyorum, dedi. içime bi ateş düştü, ulan ben onu almak için çok nazik yerlerimi yırtmışım afedersin. günlerce uğraştım, ver kasetimi diye. gerzek vermedi en sonunda da "yeaa ben onu bizim serviste unuttum ordan da kaybolmuş hacı" dedi. o tek kaşını yolup çift kaş yapar mısın yapmaz mısın... yapmadım. işte her dinlediğim şarkının bende hikayesi var ya, şu güzelim şarkıyı her dinlediğimde mis gibi şeyler hatırlayacağıma ilk o büdü'yü hatırlarım. tek kaşı yani. ya harbiden de facebook'ta gördüm, hala büdü'ye benziyor.
  • system of a down grubu, $u an hangisi oldgunu bilmedigim bir konserlerinde prison song'u çalarlar. çaldiktan sonra olmasi gerektigi gibi müzik sona ermez. daron malakian "just when you make your way back home, i find some time to be alone" diyerekten bu naçizane $arkiyi mirildanmaya ba$lar. o sirada yüzlerce el sahneyi i$aret etmeye ba$lar, grubun diger üyeleri hayranlikla daron'a bakarlar, zira when the smoke is going down mükemmel bi $arkidir...

edit: avedis'in verdigi bilgiye göre 2001 lowlands festivali'nde calinmis
  • scorpions'in holiday'e pek cok benzeyen parcasi..
  • insanı alıp başka diyarlara götüren scorpions şarkısı. gece saatlerinde dinlenildiğinde daha da bir güzel tat bırakmaktadır insanda.
  • sade ve bir o kadar da etkileyici bir introya sahiptir. solosu yine aynı şekilde sade ve vurucudur.

bu arada soloda bazı arkadaşlar hatalı nota var demişler. şarkının solosuna falan hiç bakmadan şu anda youtube'dan dinleyerek söylüyorum ki,(yani götümden) o kulağa sıkıntılı gibi gelen kısımda gitarist (neydi amk bir terim vardıya soloda hata yapınca hatadan kaçmak veya süslemek için gam falan gözetmeksizin gitarın perdelerini yanyana çalmak yani yarım ses aralıkla) hah işte ondan yapıyor gibi geldi. ama hatadan dolayı değil, süslemek ve dinleyicinin dikkatini çekmek için yapmış gibi geldi bana.(kaynak götüm)
  • melodisini cok etkileyici buldugum parca. degisik bi derinligi var, anlayamadim.
  • blackout albumunun ve 22 agustos 2008 scorpions istanbul konserinin kapanis sarkisi. ikisi icin de cok guzel bir son.
hesabın var mı? giriş yap