şükela:  tümü | bugün
  • fragmanından anladığım kadarıyla ben bunu izlerken sinirden kendimi sikerim.
  • ilk bölümden sinir krizlerine girdiğim dizi. insanoğlu çok iğrenç ya. nypd dedektifleri sizin ben ananızı sikeyim ananızı.
  • amerikada ki siyahilerin bu beyaz gotlu gevsek amerikalilara zebellah olmalarina bir kez daha hak verdigim film olmus. tarih boyunca bu ingiliz artigi dilenci,sapik, ipsiz sapsiz kes tayfasindan ne cekti bu adamlar amerika kitasinda. when they see us'da bunlardan bir tanesini guzel konu edinmis yetmemis trump'i itin gotune sokup sokup cikarttiklari bir film olmus.
  • şimdi bitirdim, güzel bir yapım.

--- spoiler ---

insan sahte deliller hazırlayarak, suçsuz olduklarını bilerek hapse girmelerine neden olanların da ceza almasını bekliyor, ama nerede?
    --- spoiler ---
  • ikinci bölümü az önce bitirdim.

donald trump denen aşşağılık ırkçının, 85k usd para ödeyerek, küçücük çocukların idam edilmesini talep eden ilanlar vermesi, bizden bir geberip gitmiş amerikan köpeğini aklıma getirdi. bu köpek de sağ siyasetin aşşağılık gerekleri uyarınca deniz gezmiş ve arkadaşlarının idamı için mecliste büyük bir iştahla iki elini birden havaya kaldırmıştı. sağcı, her yerde sağcı ve her yerde aşşağılık. bu dizi bana bunu bir kez daha gösterdi.

gerçek hayattan bir kesit olan bu dizi, insanların nasıl da siyasal emeller uğruna harcandığını bir kez daha gözler önüne seriyor. imkânı olan mutlaka izlesin... ve tanısın bu sağcı siyasetçileri.
  • daha önce de izlemesi zor, rahatsız edici filmler izledim. ilk aklıma gelenler oz ve dogville. bunları izlerken ruhen çok yorulmuştum. ama bu dizi izlediğim en rahatsız edici yapım. ebem sikildi ebem. öfkeden, sinirden, üzüntüden resmen fiziksel acı hissettim, gerçekten hissettim. etmediğim küfür kalmadı. ilk bölümün sonunda izlemeyi bırakmayı düşündüm ama o kadar başarılı bir iş ki, sonuna kadar izlemek istedim. oyuculuklar, kurgu, senaryo, müzikler; bir yapım olarak muazzam. ama verdiği duygular, hissettirdikleri iflahımı sikti. donal trump denen mahlukun nasıl nefretlik bir tip olduğunun da belgesi bu dizi.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

4 üncü bölümde corey'e kardeşinin öldürüldüğü haberinin verildiği sahnede, corey'inin roberts'a sarıldığı an ben de corey ile beraber ağlamaya başladım amına koyim. sinirlerim boşaldı. sahne muazzamdı muazzam. ikinci bölümün sonunda çocuklar suçlu bulunduğunda öfkeden yüz kere orospu çocukları dedim. haysiyetini siktiğimin orospu çocukları. haksızlığı, adaletsizliği, çaresizliği iliklerime kadar hissettim. bu dizi haksızlığın, adaletsizliğin, ırkçılığın, zulmün, bu amını astarını siktiğim hayatın bir özeti

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • yarısından bildiriyorum ki ciddi üzüyor. adaletsizlik hassasiyeti tavanken izlemek daha da bir etkiliyor sanırım. insanoğlu ne adil ne de vicdanlı.
  • sinir uçlarıma kadar gergin izledim.

benzer şekilde ümraniye sapığı olarak yanlış kişi tutuklanmıştı. hiçbir delil uyuşmamasına rağmen bir ay tutuklu kaldı. şuradaki "suçlu değilim ben" haykırışı yürek burkuyor. sadece bir ayda işini, eşini, çocuklarını kaybetti, hayatının paramparça olduğunu düşündükçe içerde yıllarca kalan bu çocukların neler çektiğini tahmin etmek boğazda acı bir his bırakıyor.

baskı deyin, ego deyin, hırs deyin... hangi motivasyonla olursa olsun etrafımızda görevini kötüye kullananlar var. insanlar (ırk, din, dil, cinsiyet vs.) bizden değilsen ötekisin tartışmalarına o kadar yoğunlaşıyorki, bu kişiler aradan sıyrılıyor, hatta ödüllendiriliyor.

"bırakmadılar yaşayayım"
  • netflixin en iyi isi olabilir. oyunculuk, verilen gerginlik hissi oldukca basarili.
  • dizinin yapımcılarından oprah winfrey 'in dizinin oyuncuları, yönetmeni ve gerçek beşliyle yaptığı talk show yine netflix 'de yer alıyor.

izlemeye değer. korey wise , diğerlerinden daha acı yaşamış bu tecrübeyi ve bunu görebiliyorsunuz. program sırasında dizi oyuncuları, özellikle wise'ı çok başarılı canlandıran jharrel jerome , gözyaşlarını tutamıyor. tutamıyor ne kelime hüngür hüngür ağlıyor.