şükela:  tümü | bugün
 • maç amerikan topraklarında izlenebilsin diye zaire saatiyle sabah 4'te yapılmıştır. oldukça eğlenceli, afrikanın o iç kaynatıcı ruhunu yansıtan müzikleriyle en gerçekçi muhammed ali yapımlarındandır. adam bildiğin rakibiyle dalga geçerek, sinir bozarak maç almış orası ayrı. hakkında sadece 2 entry olması da bizim ayıbımız.
 • muhammed ali'nin renkli kişiliğini çok iyi bir şekilde ortaya koyan, zamamanın büyük spor olayının kaliteli belgeseli.
 • yillardir severek dinledigim bonobo 'nun the sicilian parcasinin acilis sekansindaki " come, get me sucker, i'm dancin! i'm dancin!" sozlerinin muhammed ali 'nin george foreman ile yapacagi mac oncesindeki antreman sirasinda soylenmis oldugunu gormemle aksam aksam mutlu oldum.

  belgesel genel olarak cok tatmin edici olmasa da muhammed ali'yi sevenler izleyebilir.

  5/10
 • '74 yılında zaire başkenti kinşasa'da gerçekleşmiş efsane boksör muhammed ali ve rakibi george foreman arasındaki maçın belgeseli.
  hazırlıklar, organizasyona gösterilmiş önem, halkın ali'ye olan müthiş sevgisi, rakiplerin birbirlerine yaptığı mavralar ve meydan okumalar; her şeyi ile ölümsüz bir karşılaşmayı izledim. enfesti.
 • insanı adeta masal ile gerçek arasında sürükleyen harika bir belgesel. belgeselde spor ve müzik ön planda gibi görünse de, bunun yanında siyaset, sınıf mücadelesi, ali'nin renkli kişiliği ve foreman'ın karizması bir arada sunuluyor, izleyici hem müziğe, hem rekabete ve spora, hem de afrika'ya dair çok doyurucu bir bakış açısı edinmiş oluyor. belgesel bittiğinde zihnimde miriam makeba, b.b. king, james brown gibi devlerin ses ve görüntüleri, 'ali bomaye' diye coşan zaire halkı, maça gidemeyip uzaktan izleyen devlet başkanı mobutu'nun korkutuculuğu, ali'nin foreman'ı nakavt ederken dahi rakibe ve spora gösterdiği saygısı yer edinmiş oldu. ayrıca o dönem amerika'daki afrika kökenlilerin mücadelesi ve zaire insanının iki afrika kökenli boksör arasında daha samimi ve kendilerinden biri olarak gördükleri ali'yi desteklemeleri de güzel bir detaydır.