şükela:  tümü | bugün
116 entry daha
  • bu karanlık parçayı iki yıldır dinlemiyorum ama ondan önceki 4-5 yılım bu parçanın versiyonlarını tekrar tekrar dinlemekle geçti.bu yüzden-bir dönem kurt cobain aşığı birisi olarak-bu parçayla ilgili bir şeyler yazma hakkını kendimde buldum.

ilk olarak şöyle başlamak istiyorum,

bu parçanın kurt cobain tarafından coverlanmış bütün versiyonları, onun o anki ruh halini yansıtır.parçanın bir sonraki her versiyonu -tıpkı söyleyeni gibi- öncekinden daha karamsardır.mtv unplugged versiyonuyla ise, nihayet bu tükeniş son bulmuştur.
    mtv unplugged, nirvana'nın son büyük gösterisiydi.bu gösterinin genel havası, ortamı; bir televizyon gösterisinden çok cenaze törenini andırıyordu.rivayet edilir ki, etraftaki mumlar kurt cobain'in isteğiyle oraya konulmuştu.dekorlar ona aitti.kendisine, ruh haline, duygudurumuna en yaraşır kasveti, çalacağı ortama bulaştırmalıydı.
    ortamdaki bütün düzenlemeler onun istediği şekilde yapılmalıydı.çünkü bu, onun cenaze töreniydi.böyle bir törenin nihai parçası ise en karanlık olanı’ olmalıydı.
    böylece(kendisi) bu parçaya hayat verirken; tam olarak ölmeliydi.parçanın sonuna gelindiğinde ise gözlerini son defa güçlü şekilde açarak karanlığı aydınlatmalı ve bir daha hiç parlamamak üzere son bulmalıydı.tükenen bir yıldızın yok olurken son kez parlaması ve ardından karanlığın ona sarılması gibi.benjamin button’ın henüz ölürken gözlerini açıp anlamlı anlamlı bakması gibi.karanlık, ölümdür.bu parça, ölümü simgeler.bu performans, ölü ile ölüm arasındaki danstır.

kurt cobain’in söylemiş olduğu bu parçanın bütün kayıtlarını sırasıyla paylaşacağım.

1990 yılının yazında; evde kaydettiği demo kayıt. kurt cobain'in olympia’da yaşadığı dönemde kendi evinde kaydettiği performansıdır.aynı zamanda bu parçanın yapılmış olan ilk kaydıdır.2004 yılında with the lights out adıyla yayınlanmış olan albümde yer bulmuştur.şüphesiz, lead belly tadı vardır bu performansta.

14 ekim 91’ minneapolis,mn konserinden bir kayıt. bu parçanın performe edildiği ilk konser kaydıdır.

23 kasım 91’ belçika konserinden bir kayıt. çok sevdiğim bir kayıttır.bu performansta yoğun distortion, güçlü çığlıklar vardır.kurt abimiz daha önce çok kez yaptığı gibi yine bu kayıtta da şarkının sözlerinde ufak bir değişiklik yapar. (bkz: and his body was half past ten)

25 kasım 91’ tarihli, radyo akustik kayıt. bu kaydı ilk dinlediğim zamanı hatırlıyorum da, o kadar çok etkilenmiştim ki... "bu saatten sonra mtv versiyonunu s*kiyim" dediğimi hatırlıyorum.stüdyo kaydı olduğu için ses kalitesi iyidir.şüphesiz "89' kurt cobain" pervasızlığı vardır bu kayıtta.

7 şubat 92' sydney konserinden bir kayıt. sound olarak sert bir kayıttır.distortion yoğunluğu fazladır bu kayıtta.

26 eylül 92' valencia,ca konserinden bir kayıt. solo akustik bir kayıttır.

8 eylül 93' club lingerie,ca gösterisinden bir kayıt. courtney love ile birlikte söyledikleri kayıttır.

23 temmuz 93' tarihli roseland ballroom,ny konserinden bir kayıt.
    yanlış hatırlamıyorsam kurt cobain, 50 dolara aldığı yavan sesli gitarla çalıp söylüyordu bu kayıtta.ses kalitesi iyi olan bir kayıttır ve sevdiğim performanslardan birisidir.
    not: kurt cobain bu gösteriden önce aşırı doz uyuşturucu aldı. (bkz: overdose)
    daha sonra kendine geldi ve konsere katıldı.

18 kasım 93’ tarihli mtv unplugged stüdyo gösterisinden bir kayıt.

31 aralık 93' tarihli oakland,ca konserinden bir kayıt. bu kaydın videosu da var elimde.onu da buradan izleyebilirsiniz.

14 şubat 94’ tarihli paris konserinden bir kayıt. arkadan yoğun biçimde gelen çello sesi daha da hüzün katar parçaya.bu kayıt bana hep bebek isa'yı hatırlatır.bu parçanın söylendiği son kayıttır.