şükela:  tümü | bugün
  • biz her ne kadar saray desek de biri adı üstünde evdir, diğeri ise birileri tarafından saray olarak lanse edilse de kaçak bir gecekondudur.*

biri büyük bölümü bahçe olmak üzere 55 bin metrekare üzerine kurulu iken, diğeri 300 bin metrekare alana hem de ağaçları katlederek kaçak olarak inşa edilmiştir.

biri cumhuriyetin devamlılığının sembolüdür, diğeri birinin doymak bilmez egosunun...

biri aynı zamanda halkın ziyaretine açık bir müzedir, diğerinin değil içine girmek önünden geçmek bile cesaret işidir.

birinin hemen önünde gün boyu gösteri ve protesto gösterileri yapılabilirken, diğerinin önünde buna teşebbüs etmek bile, son çıkan yasayla makul şüphe nedeniyle, uyarısız vurulma nedeni olabilir.

birinde beyzbol sopasını gösteren lider otururken, diğerinde beyzbol sopasını görmezden gelen biri oturur.

birinde oturan yemek içmek de dahil olmak üzere her türlü şahsi harcamalarını hem de beş yıldızlı otel tarifesi üzerinden maaşından öderken, diğerindeki 1000 odalı sarayda sülalesini bile beslese cebinden zırnık çıkmamaktadır.
  • chicken translate'i yaşam biçimi haline getirmiş bizler için hiç de abes bir konu değildir.
  • güzel ve çirkin karşılaştırması.

kaçak olması, yeşil alan katliamı filan umurumda değil artık. bu bina yapılırken, inşaasını görmüş ve heyecanlanmıştım. zira, 1984 yılında doğmamdan bugüne kadar ankaraya, mimari açıdan güzel tek bir bina bile inşaa edilmedi. gerçi, öncesinde de çok uzun bir süre inşaa edilmemiş. bir tek bu bina beni ümitlendirdi. ve evet... gelin görün ki rezalet.

devleti yöneteniyle, yönetileniyle, zenginiyle, fakiriyle, mimarıyla... dünyanın en zevksiz milletiyiz.

öyle zannediyorum ki bir algımızı kaybettik. artık kimsenin umurunda değil. fakat, çirkin lan bu!
  • biri özgündür, diğerinin adı da mimarisi de çakmanın çakmasıdır...
  • ak-saray daha görkemlidir.
  • 132 oda, 147 pencere, 142 kapı, 3 asansör, 7 merdivenin toplamı 431 ediyor. yani ak sarayın oda sayısından azdır. bu ne demek oluyor? dünyanın süper gücü türkiye'dir!