• devamını heyecanla bekleten dizi. ilk sezonunun 3. bölümünde colonel erran morrad2 vatandaşı tacizci meksikalıları yakalamak üzere sahte bir quinceañera partisi yapmak üzere eğitir ve olaylar gelişir.
    hafif yavaş başlayan bölüm bu sefer de ivme kazanarak politically correct jeffrey tambor'un şok sürprizini içeren müthiş bir finalle sonlandı. muhtemelen o rap battle sahnesi orada freestyle olarak sacha baron cohen tarafından yazıldı. işte bu yüzden kendisi 21. yüzyılın charlie chaplinidir.
  • hem bu kadar komik hem de bu kadar utandıran bir şey görmedim. koca koca senatörlerin bebelere silah verme projesini desteklemesi mi dersin götüyle işid teröristini etkisiz hale getirebileceğine inananı mı arasın...

abd'nin cehaletini pek de hafife almamamız gerektiğini gösteren şey.
  • bowling for columbine'ı izledikten sonra bireysel silahlanmanın nelere yol açabileceğini görmüş, silahlanmayı savunanların zeka seviyelerini de hafızama kazımıştım. gördüm ki adamlar hala okul katliamlarından, terör saldırılarından ders almamış, bilakis işin bokunu çıkarıp çocuklara silah eğitimi verilmesi gerektiğini düşünüyor. "biri, çocuğunuza silah doğrulttuğunda, çocuğunuz ona hello kitty oyuncağını mı atacak?" ne demek yav? marketten ekmek alır gibi silah alabilen adam suçlu değil, el kadar çocuk mu suçlu? ona, o silahı almasına imkan tanıyan yasayı sorgulayacağın yere iyi kötü ayrımı yapmaktan aciz çocuklara silah verilmemesini mi dert ettin?

bazen, sözlükteki entryleri okuyorum, "silahım olsa kafasına sıkarım bunun!!!!!!", "hepsini tarayacaksın!!!!!!" yazıp duruyor millet. sonra, yok ortadoğu bataklığındayız, yok çomarlar, yok bilmem neler. hayır bi kere, çomaroğlu çomar sensin. hatta, çomarın başısın. kıçımın vigilante'leri ajdjdjkffg.

sacha baron cohen'in ilk bölümde dalga geçtiği adamların dediklerinin, yukarıda dediğim şeyleri düşünenlerden hiçbir farkı yok. aynı bokun lacivertleri işte. bireysel silahlanmayı savunduğunuz halde, who is america'da dalgası geçilen adamlara gülüyorsanız tebrikler, dışarıdan aynı onlar gibi görünüyorsunuz. vurahh, yıkahh, dövehh, kuşanahhh circle jerk'ünde osbire devam kardeşlerim.

bernie sanders'ın adını, konfederasyon bayrağı'nın içine yazmışlar, allah belanızı versin. *

--- spoiler ---

beş yaşının altındaki çocuklarda blink 182 feromonu çok fazla bulunur. bu feromon karaciğerin, rita ora olarak da bilinen bir bölümü tarafından üretilir. bu, sinirsel reflekslerin cardi b nöral yolundan wiz khalifa'ya yüzde kırk daha hızlı ulaşmasını sağlar, zaman ve hayat kurtarır.
    --- spoiler ---
  • muthis, muhtesem, inanilmaz bir basyapit. dahasi, alabildigine gercek.

ne zamandir sunu bir ara izlerim diye kenarda tutuyordum, haberdardim icerik ve genel plottan ancak, baslayamamistim isten gucten vs. bos vaktim olunca izledim, olamaz boyle birsey. trollugun nasil olmasi gerektigini, ders olarak okullarda gosterebilecek ayarda iyi.

ve ne aci ki, dunyanin baya baya son surat, bokunda bogulacaginin ispati olan dizidir bu. tamam dizideki ornek amerika ancak, global bir hastalik haline gelen, egitimsizlik, cehalet ve suursuzlugun, baska ulkelerde de olmadigini zannediyorsaniz, buyuk yanilgi icindesiniz. yani bu illet, sadece ulkemize ya da amerikaya ozgu degil. soyle diyim, 20-30 sene sonra, baya baya yarrak gibi bir dunyada yasiyor olacaksiniz. net.

keske trye de uyarlanmis versiyonlari olsa. ihtiyac var keza. bizde binlerce milletvekili, belediye baskanlari, parti kolu, genclik kollari baskanlari, burokratlar var ulan. bu adamlara gidip desen ki, """tarikatlarla cok ugrasiyorlar, her canlida nefis var, cocuk skmek abartilacak bir konu degil, bunun olabileceginin, topluma duyurulmadan, musluman ahlaki cercevesinde gormezden gelinip, nefsi sasana tevekkul cezasi var islamda, hadisler var bununla alakali""" desen, bak zerre dusunmeden, kafa sallayip evet diyecek tipler bunlar.

hatta birak politikacilari falan, kadinlara siddeti abartiyorlar, erkek sevmedigi kadini neden dovsun, biz kadinlarimizi egitmekle mukellef kullariz, dayak da icabinda bunun parcasi desen, alenen bunu destekleyecek on milyonlar var.

hayir, insan karsisindaki cahilin, olur mu lan oyle sacma sey, diyecegi ornek bulmakta zorlaniyor ulkede.

durumumuz trajikomik.
  • ya bu insanlara nasıl bir sözleşme imzalatıyorlar? sacha baron cohen nasıl hâlâ hayatta?

dizinin (ve eski showların da) teknik ve yasal hazırlık aşamalarını anlatan bir belgesel izlemek isterim. yıllar önceki bir röportajında "bu görüşmeleri nasıl ayarlıyorsunuz?!" sorusuna "buna yasal nedenlerle cevap veremem" diye yanıt vermişti aslında sacha. acaba ne zaman cevap verebilir? bekliyoruz hocam.

--- spoiler ---

"ıs it possible to sign my waterboard kit?"
    ve dick cheney imzalar.
    bu nasıl bir hayat...

--- spoiler ---
  • tek kelime ile şaheser.sacha sen bir dahisin.

politik çürümüşlüğün etkileri heryerde aynı.
  • sacha baron cohen değeri bilinmeyenlerden. sahalarda görmek istediğimiz yapımlardan biri olmuş. trde yapılsa malzeme o kadar çok ki.
  • sacha baron cohen'in ne denli zeki ve yetenekli; amerika, yani dünyanın kaderini belirleyen/değiştiren ülkenin yöneticisini seçen insanlarınsa ne denli manipülasyona yatkın ve amiyane tabirle "bağnaz" olduğunu gösteren harika ve kategorisini kestiremediğim 7 bölümlük bir sezondan oluşan şovumsu.

biçimsel olarak farklı karakterlere bürünüp önemli ya da önemsiz birçok kişiyle röportaj yahut eğitim düzenliyor sacha baron cohen, kılığına girdiği karakterlerle. kimisinde radikal islam teröristlerine karşı nasıl savunulması gerektiğini gösteriyor, kimisinde liberal taklidi yapmayı öğretiyor kimisinde yamyamlık "yaptırtıyor", kimisinde komplo teorileri sallıyor kimisinde ise amerika'nın köylerine dünyanın en büyük camilerini dikiyor.*

(bkz: erran morrad)
    (bkz: dr. nira cain-n'degeocello)

"şov" boyunca neredeyse hep cumhuriyetçi kesime vuruyor, saldırıyor sacha baron cohen. elbette az az demokratlar'dan da provoke etmek istediği, tabiri caizse şakalamaya çalıştığı figürler oluyor. (bkz: bernie sanders)
    fakat -tahmin edersiniz ki- çuvallayanlar ve hedef gösterilenler ya aşırı sağcılar ya silahlanmayı savunanlar ya da trump destekçileri oluyor.

daha önce belirtildiği gibi neyin gerçek neyin kurgu olduğunu kestirmek imkansız. şovun; kişilerle röportajdan önce sohbet edilen kişinin kim olduğunu gösteren birkaç saniyelik bir klip koyması işin ciddiyetini gösteriyor esasında zira dalga geçilen isimlerin arasında bizzat trump'un yanında olan, birebir onunla temasta olan kişiler de bulunuyor.

işin siyasi eleştirisinin yanında tahmin edemeyeceğiniz kadar kahkaha atmanız içten bile değil doğrusu. muhatap olunan kişilerin ne denli "ahmak" olduğunu görmenizse kahkaha atarken ufak bir rahatsızlık ve düşüncelilik halini konduruyor zihninize çünkü böyle insanların; amerika'nın, dolayısı ile sizin -bir şekilde- geleceğinizi belirliyor olması; insanın içini ürpertmiyor değil hak verirsiniz ki.

bence; tereddütünüz varsa bu şovu izleme hususunda kesinlikle ama kesinlikle olmasın ve şu an başlayın zira yukarıda da belirttiğim gibi verdiğiniz zamana hiç şüphesiz değen bir yapım olmuş who is america, sadece güldürmüyor; bolca düşündürtüyor da.
  • benzeri türkiye'de yapılırsa ilk bölüme melih gökçek'in konuk alınması gereken amerikalı siyasetçilerin trollendikleri siyasi hiciv komedi programı.

sevildiyse benzer konsept farklı konuya sahip nathan for you da izlenebilir.
  • sacha baron cohen'in bu defa makyajli olarak erran morad isimli israilli anti-teror uzmani bir albayi canlandirarak amerikali politikacilari trolledigi yeni programi. amerikali siyasetcilerin konu ile alakali gorusleri gercekten mide bulandirici.

first look icin

edit: tek karakter bu degilmis. diger karakterler icin

edit ii: dun birinci bolumu izledim. erran morad muthis olmus ancak digerleri guldurmedi.

edit ii: ikinci bolumde baya guldurdu. ilk bolum icin kesin hukme vardigim icin pisman oldum. kingman, arizona halkina cami projesini anlatirken "tell me about your dream mosque" cumlesi ile yardirmistir.
hesabın var mı? giriş yap