şükela:  tümü | bugün
 • tedros ghebreyesus, who'nun video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında, koronavirüs salgını ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu, hızlandırılmış covid-19 aşısı süreci ve salgınla küresel mücadele dayanışması programlarını kapsayan plan çalışması açıkladı.

  - son altı aydır, who ve destekçilerimiz olarak bu yeni virüse hazırlanmak ve bunlara yanıt vermek için tüm ülkeleri desteklemek amacıyla inanılmaz işler çıkardık.
  - who'nun salgına verdiği tepkinin güncellenmiş ve ayrıntılı bir zaman çizelgesini web sitemizde yayınlıyoruz, böylece halk mücadele ile ilgili olarak son altı ayda neler olduğuna bir göz atabilir.
  - gelişen bilimi bir araya getirmek ve onu kılavuza dönüştürmek için araştırmacılar, klinisyenler ve diğer uzmanlarla birlikte çalıştık.
  - hangi ilaçların en etkili olduğuyla ilgili cevapları bulmak için sosyal deneyler başlattık.
  - birçok ülkeye milyonlarca test kiti ve tonlarca kişisel koruyucu ekipman sevk etmek için dayanışma uçuşları başlattık.
  - salgınla mücadele için 223 milyon dolardan fazla destek toplayan dayanışma müdahale fonu'nu başlattık.
  - hızlandırılmış aşı çalışmaları için avrupa komisyonu ve birden fazla ortakla birlikte çalıştık, bir aşı mevcut olduğunda, herkesin kullanımına sunulmasını sağlamak için.
  - cuma günü; aşıların, teşhislerin ve tedavinin önümüzdeki yılın sonuna kadar geliştirilmesi, adil tahsisi ve teslimi için 31 milyar dolardan fazla yatırım öngörülen hızlandırılmış aşı çalışması dayanışmasını başlattık.
  - hızlandırılmış aşı çalışmasını desteklemek de dahil olmak üzere küresel olarak covıd-19 salgını ile mücadele için yeni kaynakları seferber edildi.
  - bir aşı bulunana kadar covıd-19'u kontrol etmek için her ülkenin, şimdi hayat kurtarmak için odaklanması gereken beş öncelikleri vardır:
  1) insanları doğru bilgilendirmek: her birey çaresiz olmadığını anlamalıdır.
  2) yayılma hızını bastırmak: ülkelerin vakası, vaka kümeleri veya toplum bulaşması olsun, virüsün yayılmasını bastırmak için ülkelerin alması gereken önemli tedbirler.
  3) erken teşhis ve klinik bakım: ağır ve kritik hastalığı olan kişilere oksijen ve deksametazon sağlanması hayat kurtarır.
  4) araştırmayı hızlandır: who olarak zaten bu virüs hakkında çok şey öğrendik, ama hala bilmediğimiz bir çok şey daha var ve hala ihtiyacımız olan araçlar vardır.
  5) ulusal birlik: defalarca söylediğimiz gibi, ulusal birlik ve küresel dayanışma, virüsün sosyal ve ekonomik etkisini en aza indirmek, bulaşmayı bastırmak, hayat kurtarmak ve ölüm riskini en aza indirmek için kapsamlı bir strateji uygulama dayanışması gereklidir.

  - son olarak küresel salgın hala hız kazanmakta. hepimiz bu işin içindeyiz ve uzun vadede bu işin içinde olacağız. önümüzdeki aylarda daha da büyük direnç, sabır ve tevazuya ihtiyacımız olacak. biz zaten çok şey kaybettik ama daha fazla umut kaybedemeyiz.

  kaynak

  edit: düzeltme, @bugun saat 6 gibi sarki soyluyodum yazarın brifing kaynağında bahsettiği açıklamadan önemli maddeleri derledim. türkçe kaynaklar yanlış çevirmiş.
 • adam zaten mulumu ilan etmiş, bakmayın siz ekonomileri gazlamak için arada aşı çalışmaları bilmem ne faza geçti, 2 milyar üretime soktuk, ay başı herkes aşılanır laflarına.

  var mı bu virüsün kuzenlerinin aşısı ? yok. niye yok ? çünkü bu boklar devamlı mutasyona uğruyor, her mustasyon için aşı geliştirilemez.

  bakın bir belgesel izledim, who organizasyonu uzmanları toplanıyor her sene ve sonbaharda yayılma ihtimali olan hangi grip virüsü varsa içlerinden en çok öne çıkanları seçip ona göre aşı hazırlığı yapıyorlar.

  ama bu virüs grubundan başka bir tanesi top 10 listesine zirveden giriş yapabilir ve tüm dünya o sene gripten dökülür, ellerinden bir şey gelmiyor.

  yani şu sıçtığımının maskesini düzgün takın, biraz mesafeli dolanın, yüzde yüz olmasa bile çok yüksek oranda koruyor bu önlemler işte anlayın artık.

  zatürree hastalarının soluk alıp verişlerini duysanız, vücudunuzun tümünü tuluma sarar öyle çıkarsınız dışarıya da, bu vahim durumla karşılaşmadığınız için gevşek davranıyorsunuz sanırım.

  edit: beğenisini gönderen suserlere teşekkür, küfür edenlere canınız sağolsun diyeyim. belgeseli buldum pandemic: how to prevent an outbreak.

  pandemic fragman netflix
 • bir aşı veya tedavi bulunacaksa da cishet hobbit e*keklerin yararlandırılmaması gerektiğini hatırlatmış olandır.
 • coronavirüse aşı bulunacak olsa önce sars-cov ve mers-cov'a bulunurdu. ben de hiç sanmıyorum aşı bulabileceklerini, en iyi ihtimalle semptomları hafifleten ve ölüm oranını düşüren bir ilaç bulurlar 2-2.5 seneye.
 • sars ve mers'e aşı bulunmamasının asıl nedeni sınırlı etki alanının olması ve global bir sorun yaratmaması. daha doğrusu bulunmaması değil de covid kadar mesai harcanmaması diyelim. öte yandan covid-19 için aşı konusunda çok ilerleyen projeler var birçoğu 2021 başında dek yetiştirebileceklerini belirten açıklamalar yapmıştı. pandemi sürecinde en son ciddiye alacağım otoritelerden birinin de who olduğunu belirtmem gerek.
 • şu an aşısı olan hastalıkların aşısı kaç yıl içinde geliştirilebilinmiş bir araştırın.

  temmuzda zirvesini yapıp sonbahar ve kış mevsiminde ölümcül darbesine hazırlanan sürekli mutasyonlu virüsün aşısı olmayacağı itiraf edilen açıklama.
  at fava bekle. sonbahar ve kış ölümcül darbeler silsilesi...
 • bahsedilen kurum çinin borazanlığını yapan who ve başındaki adamın yolsuzluk dosyaları buradan hakkariye otoban olur. diyeceklerim bu kadar.
 • bu who denilen örgüt, çin'deki doktorlar bas bas pandemi olacak diye bağırırken, çin'e gidip bizim radyasyonlu çay içen bakan gibi hareketler sergiledi mi? sergiledi.

  çin'i her fırsatta korudu mu? korudu.

  kasım'da yayıldığı belli olan, aralıkta 10lu sayılarla artış gösteren covid-19 için 23 ocakta "sıkıntı yok" diyip, 31 ocakta baskılar sonrası "bu uluslararası önlem alınması gereken, alarm durumu" dedi mi? dedi. 2 ayda problem yoktu da, 7 günde mi uluslararası alarm boyutuna geldi? pandemi ilanı ise 11 mart. şaka gibi.

  başındaki adamın etiyopya'da kolera ile ilgili salgının üzerini kapamayla ilgili suçlanması var mı? var.

  bu adamın açıklamasının nesine güveneyim?

  aşı çalışmalarının bilimsel raporu var mı? bazı fazların başarıyla tamamlandığı söylendi mi? üretime geçildi mi? evet. diyen kim? oxford üniversitesi ve astra zeneca. bu kadar prestijli bir okul, göz boyamak için prestijini riske atar mı? bence atmaz. dsö başkanından daha güvenilir kaynak benim için.

  geçmişte hangi hastalığa ne kadar sürede aşı bulunduğunun teknoloji ile de alakası var, o hastalığın etki miktarı ile de. tüm dünyayı kitleyen, teknolojinin pik yaptığı dönemde böyle bir hastalık var mı? yok. dolayısıyla dünyayı kitlemeyen, çok hızlı yayılmayan bir hastalık için yapılan çalışma ile, covid-19 için yapılan çalışma bir değil.

  sars-mers dediğin şey kaç kişiyi etkiledi paşam? o dönem senin ülkende hayat durdu mu? hayır. dünyada da böyleydi. dolayısıyla bir tutamazsın.

  şimdi ben her salgının üstünü kapatmaya çalışan, abd parayı kesmeden evvel yok canım ne pandemisi siktir et, yok öyle şey, çin'li gardaşlarım süper diyen, abd parayı çektikten sonra da "dünya batacak, bitti, yok aşı falan, kim saçmalıyor bu aşı işini" diye her hafta kendini ortaya atan adama güvenir miyim? hayır.
 • who, kısaca tüm dünyaya "bolca mezar kazın" demiştir.
 • korkuyu körükleyen açıklamalardır. zira dsö ve thedros farkında ki bu konu gündemden düştüğü anda tepelerine binilecek. thedros'un mahkeme ifadesini okumayı dört gözle bekliyorum.