şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ağzıma sıçan belgesel. bu nasıl bir dünya oğlum dedirtecek kadar iğrenç sahneler barındıran bir baş yapıt olmuş.

  belgesel ilk tayland'da başlıyor, burdaki kadınlar kendi istekleriyle yaptıklarını söylüyorlar, hayatın ne kadar sıkıcı olduğundan bahsediyorlar, hadi eyvallah buraya kadar tamam. sonra bir kaç kız daha gösteriyorlar bunlar fuhuş yaptıktan sonra erkeklerin olduğu bir fuhuş bar'a gidip aldıkları paraları adamlara sayıyorlar, çünkü onlarda sevgiye muhtaç. tayland'da herşey iyi olarak lanse edilmiş koşullar iyi mekanlar iyi, kadınların giyimleri modern, para iyi üstüne rüşvet falan derken, fuhuş kadınları standard bir hayat sürdürüyor aslında…

  sonra bangladeş'e geçiyoruz, içler acısı bir durumla karşı karşıyayız. mekan desen harabe gibi, tek renkli olan şey insanların giyisileri. gözlerindeki ışık desen çoktan uçup gitmiş. çocuktan yaşlısına kadar herkes orda. ama tayland'la, bangladeş arasında dağlar kadar fark var. çocuklar çaresizlikten fuhuşa batmış, günde 10 tane müşteriden bahsediyorlar, insanın kanı donuyor, hele bunu birde küçüçük çoçuklar anlatınca insan daha da bir insanlığından utanıyor. adamların iğrenç bakışları, kadınların hayata karşı çaresizliği herşey iç içe… kadınlar para kazanmak için resmen adamları odalarına sürüklüyor…yaşlanmış kadınlar iş alamadiklarını ve çaresiz olduklarından bahsediyorlar. giyimleri yine ritüel ve gayet kapalı. adamlar genelev olmasa, dışarda kadınlar dolaşamazdı diyorlar. insan düşünüyo, abi insanlık nereye gidiyor?

  en son durak meksika, burası tabiri caizse tam hardcore olan bir ortam. kadınların üstünde kıçlarını gösteren yarım yamalak etekler, adamlar beğensin diye kıçlarını bile arabanın camına dogru açabilme lüksüne girmişler bile. odalar cok sade, harebe değil belki ama yaşanacak yerde değil hani. yine aynı mevzular kadınlar obje adamlar seks düşkünü. burda uyuşturucu da var işin içinde. kadınlar hayatlarından bezmiş kaç kere intihar etmişler, ama becerememişler.

  kadınların sadece obje olarak görülmesi zaten içler acısı birde üstüne adamların sadece kafalarında seks'i düşünmesi of ki of. bazıları bunu öyle bir dil ile anlattı ki, yüzlerine tükürmek istedim.
  çaresizlikten küçüçük çoçukların hayatı bitmiş, kadınlardan bahsetmiyorum bile onların bır ayağı çukurda zaten…
  gözlerine baksan galaksi kadar keder dolu, sönmüş içlerindeki mutluluk.

  ölüme kadar mahkum hayatlar
 • maike rosa vogel*den bizi haberdar eden belgesel. 'where we meet' adli sarkisi kulagimdan cikmiyor. bu arada insani cidden strese sokan bir yapit. bittikten sonra uzun bir sure banglades'teki kucuk kizlari ve kendi kizimi dusundum. yalan dunya..
 • türkçeye fahişelere güzelleme adıyla çevrilmiş 2011 yapımı (bkz: michael glawogger) belgeseli. yönetmen san francisco sanat enstitüsü’nde ve viyana film akademisi’nde eğitim görmüş.

  belgesel üç farklı ülkede, üç farklı dilde, üç farklı dinde aynı amaç için toplanmış insanların hikayelerini anlatmakta. ilk olarak tayland’da başlamakta ve oradaki fahişeleri anlatmakta. tayland’da kadınlar camların ardında durup kendi yansımalarına bakarak müşteri bekler. bangladeş’te ise aşk mahallesinde koşullar daha kötüdür. bu durum şu sözlerle karşımıza çıkar :

  --- spoiler ---

  dışarda bizleri itip kakıyorlar “çekilin ayak altında dolaşmayın” diyorlar.
  oysa bu insanlar bizim müşterilerimiz.
  dışarda bizden iğreniyorlar ama burada bizlere de vücutlarımıza da aşıklar.

  --- spoiler ---

  meksika’da ise kadınlar, kendi gerçeklikleriyle yüzleşmemek için, kadın gibi ölebilsinler diye dua eder. oradaki fahişelerden biriyse tüm durumu özetleyecek birkaç söz söylemekte:

  --- spoiler ---

  aylardan aralık noel arifesi…
  tüm aileye hediye alma vakti
  ya bizler?
  bizlerse sikiliyoruz.

  --- spoiler ---

  insanlık tarihinin en eski mesleklerinden olan fahişelik dünyanın her yerinde aşağı yukarı aynı düzende işlemekte. ama bazı yerlerinde halen en ilkel haliyle devam etmekte. bangladeş’te ki aşk mahallesi buna örnek olabilir. oradaki kızların hepsi yalnızlıktan ve kimsesizlikten dert yanmakta. dünyanın en modern ülkelerinde dahi sex işçiliği ve onların yaşadığı sorunlar artarak devam etmekte.