şükela:  tümü | bugün soru sor
  • evrimi, çok temel bir şekilde, kökündeki mekanizmalardan başlayıp canlılarda vücut buluşuna kadar götürerek; adım adım, tane tane anlatan popüler bilim kitabı. yazarı amerikalı ünlü biyoloji profesörü jerry coyne. 2009 yılında yayınlanmış bir kitap. o yüzden piyasadaki muadillerine göre oldukça güncel. 2002 tarihli kazılarla desteklenen bulgular var kitapta. özellikle "missing link" konusunda su götürmez kanıtlar sunuyor. dünyada canılılığın nasıl çalıştığını merak eden herkesin (ki herkesin merak etmesi lazım) mutlaka okuması gereken bir kitap.
  • ayni zamanda jerry coyne blogudur. takip edilesi.

https://whyevolutionistrue.wordpress.com/
  • adından da anlaşılacağı gibi evrimin neden gerçek olduğunu kendi yaptığı ve dünyada yapılan birçok bilimsel araştırmayla anlatan jerry coyne kitabı.

jerry coyne bu kitabını yazmadan önce türkiye'de bulunmuştu ve dolayısıyla da kitabın başlarında farklı ülke insanların evrime bakış açılarını anlattığı bölümde türkiye'ye de yer vermiş. tahmin edildiği gibi jerry coyne bu konuda ülkemizdeki insanların çoğunun yaklaşık dörtte üçünün evrim konusunda olumsuz düşüncelere sahip olduğunu belirtmiş. benim açından dörtte bir gibi bir oran bile fazla ülkemiz için ama yine de bu konuda pek de ümitsiz değilim gelişen teknolojiyle insanların artık bu tür bilgilere ulaşması daha kolay hale geldi. ülkemizde bu durumun hızla olmasa da ilerleyen yıllarda evrim açısından olumlu yönde değişeceğini düşünüyorum.