şükela:  tümü | bugün
 • itiraf edelim ki, jared diamond bu kitabına why is sex fun adını koymayı uygun bulurken ticari kaygılarına, o olmadı editör baskısına yenik düşmüştür. zira size şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, seksin neden keyifli olduğuna dair herhangi bir cevabı bıraktım, öyle bir soruyu dahi katiyetle barındırmamakta kitabımız. ama bu zarf-mazruf uyumsuzluğu gayet başarılı, gayet okunası bir kitap olduğu gerçeğini değiştirir mi seks neden keyiflidir'in? hayır.
  ödülden ödüle koşan başarılı bir evrimsel biyolog ve aynı zamanda popüler bilim kitapları yazarı olan diamond bu kitabında cinselliğimizin diğer hayvanlardan ne kadar da farklı olduğunu, ve homo sapiens oluşumuzda, bize en yakın akrabalarımızın dahi fersah fersah ötesine geçmemizde bu apayrı cinselliğimizin oynamış olabileceği rolü açıklamaya çalışıyor. başka gözlerden uzak seks yapmayı tercih etmemiz, kadınlarda yumurtlama döneminin gizli olması, yani kadınların her an sekse hazır olmaları ve bu bağlamda cinselliğin üremekten çok hazza yönelik olması, sonra mesela kadınların menopoza girmesi bize çok doğal gelse de diğer otuz milyon hayvan türünden, tüm hayvanları geçtim, yaklaşık dört bin üç yüz memeli türünden radikal bir şekilde farklı kılan özelliklerimiz bizi.
  bu bana hafif çalakalem, hafif acele yazılmış gibi gelen, ama çok ilginç bilgilerle yüklü ve insana pekçok içgörü kazandıran kitap varlık yayınları'nın bilim serisinden çıkmış. ama kitapçıda bilim kitapları arasında uzunca bir müddet bakınıp da bu kitaba rastlayamadığımda, sonra sorduğum görevli önce bana sanki kendisine uygunsuz bir teklifte bulunmuşum gibi bakıp sonra da kitabı kamasutra, taocu seks ve benim gizli bahçem gibi eserlerin olduğu raftan çekip çıkardığında fazla şaşırmadım ben. tavsiye etme konusunda yine de hiç çekince duymayacağım bir kitap.
  (bilemem'e minnetle)
 • bilimsel bir kitap olmasına rağmen kitapçıların bile birhaber olduğu bu kitap,kitapçılarda aile-sağlık yada cinsellik kitapları konulu raflarda bulunuyor...
 • kitapta insanlığın cinsel evriminin kısa bir değerlendirmesini buluyorsunuz aslında. mesela aslında erkeklerin de fizyolojik olarak süt üretebilecek yapıya sahip olduklarını, hatta bunun sayısız örneğinin de olduğunu okuyunca bir hayli afalladım. aslında lacrima da güzelce özetlemiş, kitap tam olarak seksin neden zevkli olduğunu anlatmak için yazılmamış. hatta bunu açıklamaya yönelik bir bölümde bu konu üzerinde sadece birkaç sayfa değerlendirmede bulunulmuş. temel olarak çok eşlilikten tek eşliliğe geçişimiz ve erkek ile dişinin üreme ve çocuk yetiştirmedeki rolleri üzerine bir kitap.

  --- spoiler ---

  yazar seksin zevkli olmasını ise çok basitçe ifade edersek (ki bence bunu basitçe ifade etmeye çalışmak hem bu olguyu oluşturan faktörleri göz ardı ederek tam nedeni anlayamamamız sonucunu doğurur hem de yazara haksızlık etmiş oluruz, o yüzden bence mutlaka kitap okunmalı) çok eşlilikten tek eşliliğe geçişte kadınların erkekleri evde ve elde tutmak (memelilerde erkekler yaratılışları gereği çok eşlidir ve olabildiğince sayıda fazla kadına döllerini aktarmaya çalışırlar ve bu nedenle "evde ve elde" tutulmaları zordur) için "seçtikleri" (burada seçim tabi ki bilinçli değil, tamamen evrimsel) bir yöntem.

  --- spoiler ---

  keyifli bir kitap, zaman zaman fazla bilimsele bağlıyor ama yine de tavsiye ederim.
 • insanın ufkunu iki katına çıkaran kitaplardan biridir.

  edit: adı bazılarının ufkunu dörtte birine indirebiliyormuş.