şükela:  tümü | bugün
  • sadece arabanın tutarı üzerinden konuşmuş reyiz. bir de alım gücüne endekslese yüz felci geçirirdi muhtemelen.
  • resmen zengin cezalandırılıyor. komünist miyiz lan biz?
  • yüksek ötv ve kdv yüzünden gerçekleşen durumu sorgulayan bir amerikalının sorusudur. türkiye'nin yüksek ötv uygulamasının iki amacı vardır:

1. cari açığı azaltmak
    türkiye ne yazık ki katma değeri düşük üretim yapan bir ülke. buna rağmen ürettiğinden fazla tüketim yapıyor. bu fark borçlanma ile sağlansa da uzun vadede bunu sağlamak kolay değil. büyük motorlu araçlara veya lüks araçlara ötv uygulamanın aşağıdaki etkileri olur:
    i. lüks araç ithalatını azaltır
    ii. lüks araçların pahalı yedek parça ithalatını azaltır
    iii. bu araçların yakıt tüketimi fazladır. petrol veya işlenmiş akaryakıt ithalatını azaltır.

2. devlete gelir
    devlet daha adil olan beyana dayalı dolaysız vergileri (gelir vergisi, kurumlar vergisi) toplayamadığı için tüketimi zorunlu olan ürünler üzerine ağır vergi koyarak bütçesini tamamlıyor. mahallenizdeki kuyumcunun vergi tabelasında belirttiği rakam alt gelirli bir ofis çalışanından daha azdır. işte o kuyumcudan vergiyi, kuyumcunun mercedesi üzerinden alabiliyor.

cari açık olmasa da petrol üretimi olmayan gelişmiş avrupa ülkelerinde bile ufak tefek arabaların dolaşmasının sebebi ilk maddeyle alakalıdır. ikinci madde ise sosyal devletle de alakası olmayan bir clio'nun 200 bin lira üzerinde olmasını sağlayan bir acımasızlıktır. en azından yakıt tüketimi verimli ve yedek parça maliyeti az olan araçlarda ötv'nin düşürülmesinin doğru olduğunu düşünüyorum.
  • because being turkish in turkey is too expensive. diye cevaplanacak sorudur.
  • adamlar ev mobilyası fiyatına araç alıyorlar biz ev fiyatına. şaşırmaları normal.
  • bu başlık abimle yaptığım kısa bir konuşmayı ve akabinde artık tamamen değişmiş olan bakış açımı hatırlattı.

alabileceğimden değil ama hayal kurmaya da engel olamazlar ya? bir tane 2021 911 turbo s gördüm, hani normalde arabalara çok ilgi duymam ama bu araba aklımı başımdan alan cinsten.

buradaki fiyatı 9 milyon 200 bin tl sadece...abime sordum almanya fiyatı nedir diye 120 bin euro civarıdır dedi ki o civarda çıktı gerçekten.

sonrasında ekledi, 9 milyonum olsa bu arabayı burada almam tabi ki, almanya'da çok güzel bir ev alırım, kalan paraya da bu araba ve başka bir araba daha alırım, iş kurarım böylece oturum da verirler zaten.

9 milyon tl param yok ama hayali güzel be.

edit: bir yazar kardeşimiz fiyata inanamamış, bir daha bakmamı istedi. kendisine sarı sitedeki ilanın numarasını koyuyorum buraya: 929398996
  • ülkenimizde 1857 ay boyunca, asgari ücretlinin tüm parasını ayırması ile alınması mümkün olan aracın kıyaslanmasıdır.
    amerika'da ise saat ücreti 7.25$ ve aylık 180 saat ile 1300$ denk geliyor. amerikalı birisi için 77 aylığa denk geliyor ki (amerika'da ki çalışanın patronunun, türk olduğu varsayılmıştır) bu kadar uzun saatlerde çalışmıyorlar.
    sonuç : amerika'da yaşamak cidden çok zor bakın.
    düşünsene 77 ay ne demek!
    bizde öylemi? elbette hayır, çünkü ülkemizde ki gençlerin böyle dertleri yok, kim alır üstüne 1857 aylık borcu akıl işimi...
    not: bilgi dışında ironi içerir mesajları dayamayınız hemen.
  • 1 al 4 öde kampanyasıdan dolayı yani:) bizim halkımız devletini çok seviyor,4 kat daha fazla para veriyor:)
  • itibardan tasarruf olmaz. 150.000 dolarlık araba zaten bize yakışmaz, heralde 600.000 dolar ödeyeceğiz. porsche arabaların yanına passat mı çekelim. kıskanacaklarına maaşallah desinler. çok çalışsınlar rabbim onlara da nasip eder.:-))
  • cok zenginiz biz, bizim ülke de ekonomi şahlandi da biraz durduramiyoruz. sen birde bizim elektrik dogalgaz su için o dediklerimizi gör. o kadar zenginiz ki müteahhitlerin bilmem kaç milyon dolar borçlarını cart diye siliyoruz. heyt be kıskanmayın. bayrak inmeyecek ezan susmayacak. o kadar zenginiz ki bilmem kaç milyon potansiyel sapık ve tecavüzcüyü pardon mülteciye bile bakabiliyoruz.