şükela:  tümü | bugün
 • cep telefonunun cekmedigi yerlerde, internete wi fi uzerinden baglanarak diger mobil cep telefonlarini arama ozelligi. cep telefonunun cektigi yerlerden de arayabilirsiniz de onun bir yarari olmaz.

  cep telefonu sinyalinin dusuk oldugu yerlerde ya da yurtdisindayken mevcut telefonunuz uzerinden internete baglanarak diger cep telefonlarini bedavaya arayabilirsiniz bu ozellik sayesinde. henuz turkiye'deki cep telefonu sirketleri kullanmiyor ama abd ve avrupa'da yaygin bir ozellik. samsung galaxy s3 ve note 2 destekliyor bu ozelligi.

  yanlis anlamalar uzerine edit: skype ile viber ile ya da diger voip arama programlari ile ilgisi yoktur. viber ya da skype ya da diger uygulamalarda karsi tarafta ayni program yoksa bedava arayamazsiniz. bu program sizin cep telefonu hattinizi kullanir. yani turkcell'seniz turkcell hattinizin tarifesi uzerinden karsi tarafi arar. herhangi bir program kullanmaz, dogrudan cep telefonu uzerinden iletisilir.

  yani karsi tarafa ip uzerinden baglanmazsiniz, bu aramada sizin wifi'a baglandiginiz modem ya da internet saglayicisi baz istasyonuna baglanir ve ordan yine kablosuz mobil sebekesi uzerinden arar karsi tarafi 2g, 3g gibi.
 • (bkz: viber)
 • cep telefonunun çekmediği yerde (dağ, taş, tepe için konuşuyorum) wi-fi bulunmayacağı için bir sike yaramayacak uygulama.
  şirket içi de çalışanlara samsung galaxy s3 ve benzerleri telefon düşmeyeceği düşünülürse hiç bir işe yaramayacak uygulama
 • (bkz: voip)
 • abd'de alan genis oldugu icin ve 110 milyon abonesi olan operatorun bile cep telefonu cekim gucu sorunu oldugu icin cok gerekli bir ozelliktir. telefonun cekmedigi yer cok fazladir. telefonun cekmedigi bir kapali alanda wi-fi'ye baglanip yine cep telefonu hattinizdan istediginiz kisiyi arayabilirsiniz.

  ayrica abd hattinizla yurtdisina giderseniz, misal turkiye'ye. oradan abd'deki numaralari yine abd'deymis gibi w-ifi uzerinden arayabilirsiniz. abd'deki tum cep telefonu operatorleri simdilik bu servisi ucretsiz sunuyor samsung galaxy s3 ve galaxy note 2 sozlesmeli abonelerine.
 • yazilanlari tamamen okumama ragmen halen tam olarak ne oldugunu anlayamadigim bir uygulama. haci simdi nereye basiyoruz?
 • (bkz: femtocell)
 • operatörlere yeni gelen güncelleme ile türkiye'de de aktif olmuştur. yukarıdaki entrylerde açıklanmasına rağmen kısaca özet geçelim; telefonun çekmediği yerlerde (bodrum, tuvalet vb.) wi-fi var ise buradan alınan destek ile arama yapabiliyorsunuz. (wi-fi bağlantı hızınız önemli tabii) buarada yaptığınız aramalar hattınıza tanımlı paketlerden düşüyor.

  en güzel özelliği ise telefonunuzu uçak moduna alıp normal bir şekilde yurtdışını yine paketlerinizden kullanarak arıyor. yani türkiye'den amerika'yı arıyorsunuz ama her yöne paketinizden düşüyor. (denemedim. müşteri hizmetlerinin yalancısıyım.) buradan anladığımız kadarıyla cep telefonunuzdan yurtdışı bir sabit hattı yurtiçini arar gibi arayabiliyorsunuz.

  yine bir diğer özellik, telefonunuz uçak modunda iken istediğiniz insanları arıyor ama sizi kimse arayamıyor. buarada turkcell'de bu özellik bir süredir upcall uygulamasındaki rahatsız etme özelliği ile veriliyordu. bu modu açtığınızda sizi arayanlar ulaşılamadığınız bilgisini alırken size bildirim geliyor. siz ise istediğiniz insanla özgürce konuşuyorsunuz.

  bu özellik ile artık 2g desteklenmiyormuş operatörlerde.

  kısaca kablosuz internet bağlantınız baz istasyonu görevi görüyor.
 • türkiye de,vodafone ve iphone5s ile birlikte kullanabiliyorum.bazı zamanlar da hayat kurtarır.
  örneğin bizim sistem odası eksi1 katında,internet namına herşey var ancak mobil şebeke çekmiyor.bu durumda wifi ile bağlanıyorum ve beni cep telefonumdan aradıklarında telefonum ulaşılabilir oluyor.
  ses kaliteside şebeke aramasından kesinlikle daha iyi (tabiki bu durum internet kalitenizede bağlı )