şükela:  tümü | bugün
  • schrödinger'in kedisi düşünce deneyinde, kutunun içinden gözlem yapan iç gözlemcinin literatürdeki adı.

(bkz: eugene wigner)

(bkz: wigner's friend)
  • deneyin einstein versiyonu bir kedi ve patlama ihtimali yüzde 50 olan bir miktar barut ile yapılıyor. kuantumdan anladıklarımıza istinaden kediyi gözlemlemeye başlayacağımız ana dek kedi hem ölü hem de diri olduğu bir süper pozisyondadır.

kedi ve barutun içinde olduğu kutuya dair iki ihtimal vardır,
    1-) barut patladı ve kedi patlamaya tanık oldu
    2-)barut patlamadı ve kedi patlamaya tanık olmadı

yani, bizim gözlemimiz kedinin gerçekliği ve yaşayacağı olaylar üzerinde belirleyici olmuştur.

bu paradoksa karşılık, üzerinde yoğunlaşılan iki ihtimal var şimdilik. ilki çoklu evrenler teorisi, yani yapacağımız gözlemin sebep olacağı evrenlerin bazılarında kedi hayattadır bazılarında değildir.

diğeri ise kuantum fiziğinin kurucularından olan eugene wingerin, wingerin arkadaşı teorisidir. ona göre, bu deneyde biz de bir kediyizdir. kutudaki kedi gibi gerçekliğimizi bir gözlemcinin gözlemleri belirlemektedir.yani, kedinin barutu gözlemlemesi misali, kendi gözlemimizi yaptıktan sonra mutlak bir gerçeklik deneyimlediğimize göre bizi de gözlemleyen bir bilinç olmalıdır.

yani bir nevi şöyle özetleyebiliriz, var olduğumu nerden biliyorum? başka bir bilinç tarafından gözlemlendiğim için varlık ve yokluk konusunda kararlı bir formda bulunuyorum. birilerinin ise beni gözlemleyeni, gözlemlemesi gerekiyor ki, onun gözlemi benim varlığım üzerine bir etki edebilsin. daha sonra onu da gözlemleyen bir bilinç... bu döngü ise tüm evreni kapsayan kozmik bir bilince sebebiyet verecektir. bu noktada, diyebiliriz ki bizi kararlı gerçeklere zorlayan şey bu bilincin gözlemleridir.