• internette gördüğüm, ekşi sözlük benzeri oluşum.
 • teknik birçok bilgiyi barındırıyor. kapsamlı bilgi arıyorsanız çok iyi.
 • ilk konu basliklarinin 2001 ocak ayinda girilmeye baslandigi, gunumuze kadar 20000'den fazla madde basliginin eklendigi ortaklasa ansiklopedi olusturma projesi. madde basligi altina yazilanlar, konunun uzmanlari (ya da herhangi bir user) tarafindan incelenip degistirilebiliyor. bu da wikipedia'nin iceriginin (eksi sozlugunki kadar hizli bir sekilde genislemesini engellemekle beraber) oldukca guvenilir olmasini sagliyor. bununla beraber populist egilimlerle yazilmis, kisilerin kendi inanclarini yansitan yanlis bilgilerle doldurulmus pek cok maddeye rastlamak da mumkun. ayrica yazilanlarin keyfi bir sekilde baska userlar tarafindan silinmesi (bu wikipedia'da vandalizm olarak adlandiriliyor) bazen userlar arasinda surtusmelere sebep olabiliyor. ayni proje altinda cince'den ispanyolca'ya kadar cok farkli sayida dilde entrilerin girilmesinin mumkun oldugu paralel wikipedia siteleri de var. karakter sorunu sebebiyle henuz turkish wikipedia'ya yer veremiyorlar. genisledikce turkiye ile ilgili yanlis ve kulaktan dolma bilgilerin giderek daha fazla miktarda yeralmaya basladigi ve bunlari kontrol edip duzeltmek uzere tartismak icin daha fazla turk user'a gereksinim duyulan ansiklopedi projesi.
 • gfdl ile koruma altindadir.
 • edit: clairvoyance'a guvendim, aramaya inanmadim, boyle bir baslik acmis bulundum. lakin herseyi temizlemek yerine, bu sitenin turkce kisminda yer alan aciklamaya da yer vermek istedim. ayrica bu taraftan onlara dogru olmak uzere, altta bulunan metnine de "ahahaha" demek isterim izninizle...

  buyrun:

  "wikipedia'dan açık ansiklopedi.

  her dilde eksiksiz bir ansiklopedi üretmeyi amaçlayan wikipedia projesine hoşgeldiniz. herkes (siz dahil) bu ansiklopedinin her maddesine katkı yapabilir.

  lütfen, lütfen bildiğiniz konularda maddeler yazıp buraya ekleyin. bu işin nasıl yapılacağına ilişkin bilgi için ingilizce bilenler buraya bakabilirler. (tabii birisi bunun da türkçesini hazırlasa çok hoş olur.) eklenen materyalin telif hakkı ihlali içermediğinden emin olun lütfen.

  bir de, bu sayfadaki "main page", "recent changes" gibi lafları da türkçeleştirmeyi becerebilirseniz mükemmel olur.

  kolay gelsin."
 • guzel olan taraflarindan biri, herhangi bir sayfaya resim koyabilmenizdir. tabi bu resimlerin kaynaklarini da belirtmelisiniz, aksi taktirde kaldiriliyorlar. eksi sozluk ile mukayese edilmemesi gereken bir site cunku ikisinin de tadi farkli..
 • araştır'da da yerini almış mekandır. e hadi bakalım.
 • wikipedia'da yapılmış ilk ekşi sözlük tanımını okuyabilirsiniz aşağıda .

  as of july 2003, there were 3,100,000 entries (actual plus deleted ones) and 4,000 active writers (called susers) in the web site. the creator of the site's nickname is ssg. there are 5 moderators who scrutinize and, if need be, modify/delete the entries of these 4,000 susers.

  in eksi sozluk, all the susers have been splitted into 5 different generations (so far) each of which signifies the registering dates of each particular suser. for instance, if a suser registered to the site in 1999, he/she is a 1st generation suser, if in 2002, then he/she is a 4th generation suser.

  since eksi sozluk has not accepted any member for a long time, some people decided to create a similar web site to answer the needs of people who can only read but not write on eksi sozluk. finally, they have formed a web site called zibidi sozluk which means "nutty dictionary" in turkish.
 • herhangi yeni bir yazı eklemek ya da varolan yazıları değiştirmek için üyelik gerektirmeyen bir site. böylece üye olacak vakti/fırsatı olmayan insanların da kendisine katkıda bulunabilmesini sağlayan bir ortam olmuş wikipedia. fakat ben bu özelliği buraya yazmakla iyi mi ettim bilmiyorum, gidip oralarda "bir türk dünyaya bedeldir" lafını ispatlamaya and içmiş insanlar huzursuzluk yaratırsa üzülürüm sonra.
 • türkçe bölümü de hızla gelişmekte olan site..
  http://tr.wikipedia.org/
hesabın var mı? giriş yap